Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ufff… jak gorąco, ale nie na pływalni i w Palmiarni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ufff… jak gorąco, ale nie na pływalni i w Palmiarni
29-07-2008 13:29   Janusz Ludwiczak
Temperatura w ostatnich dniach na termometrach przekracza 30 kresek powyżej zera. A gdzie można się schronić przed upałami? Np. na pływalni w Parku Kasprowicza lub w Palmiarni, gdzie temperatura jest prawie pokojowa 23°C. Niestety od 2 miesięcy nie działa fontanna w Parku Wilsona.

Od niedzieli zawitała do Polski fala upałów. W poniedziałek termometry wskazywały 87,8 stopni, ale Fahrenheita (czyli 31 stopni Celsjusza). A jak można schronić się przed upałami? Radzimy przede wszystkim na Łazarzu. A gdzie? Pływalnia w Parku Kasprowicza i Palmiarnia.

W pływalni w Parku Kasprowicza znajdują się trzy baseny – duży o wymiarach 50x20 m, średni oraz brodzik dla małych dzieci. Chętni oprócz pływania mogą skorzystać z 65 metrowej zjeżdżalni, zagrać w koszykówkę lub siatkówkę. Do dyspozycji plażowiczów są też leżaki – za 3,50 zł możemy wynająć go na cały dzień. Pływalnia czynna jest codziennie, w godzinach od 9 do 18. Natomiast do godz. 21 basen otwarty jest dla tych, którzy chcą spokojnie popływać. Informacje o aktualnej temperaturze wody podajemy codziennie na naszych łamach. Dziś wynosi ona 26 stopni Celsjusza i jest to z pewnością najcieplejsza temperatura wody w regionie. Dla porównania temperatura wody w jeziorze strzeszyńskim i kierskim wynosi 23°C. Pływalnia cieszy się dość dużym zainteresowaniem. W poniedziałek było na basenach ponad 500 osób - powiedział Andrzej Chyliński z pływalni w Parku Kasprowicza.

Jeżeli nie pływalnia to może Palmiarnia? Wbrew pozorom, wcale nie jest w niej upalnie. Dzięki tropikalnym roślinom, które potrzebują dużej ilości wody, chłodnym pawilonom, przykrytymi przyciemnionymi dachami temperatura w pawilonach Palmiarni Poznańskiej nie przekracza 23 stopni Celsjusza. Zwiedzający mają do dyspozycji także kawiarenkę w jednym z pawilonów (wejście od strony Palmiarni, Parku Wilsona i ul.Matejki). Pod palmą możemy na przykład wypić łyk zimnej wody. Palmiarnia czynna jest z wyjątkiem poniedziałków od 9 do 17 (kasa do 16), a w weekendy do 18 (kasa do 17).

Podczas upałów topi się niestety asfalt, dlatego na ulicach, także na Łazarzu pojawiły się polewaczki o pojemności 8 metrów sześciennych. Pojazdy mogą zraszać ponad 60 kilometrów jezdni. Polewaczki wyjeżdżają, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni. Pojazdy wyjeżdżają na ulice poza szczytem komunikacyjnym między godzinami 17, a 19. Woda do polewania pobierana jest z ujęć Aquanet, a jeden metr sześcienny wody wystarczy na polanie jednego kilometra jezdni. Polewaczki obsługuje Zarząd Dróg Miejskich a na Łazarzu można je spotkać między innymi na ulicy Głogowskiej, Matejki, Reymonta i Hetmańskiej.

Niestety od maja nie działa fontanna w Parku Wilsona, która byłaby idealnym uniknięciem upałów. Fontanna nie działa, gdyż na pod koniec kwietnia spłonęła rozdzielnia. Palmiarnia Poznańska, administrator Parku Wilsona i właściciel obiektu ma już nawet przeznaczone środki na remont fontanny i wykonawcę, jednak od ponad miesiąca sprawa odwleka się w PZU, które nie przyznało odszkodowania (fontanna była ubezpieczona). Dla niepocieszonych pozostaje fontanna w Parku Mickiewicza, przy Operze.

Upały utrzymają się aż do soboty. Niekiedy termometry wskazywać będą nawet 34 stopni w cieniu oczywiście. W przyszłym tygodniu według prognoz temperatura spadnie o parę stopni, jednak nadal będzie słonecznie z przelotnymi deszczami.
Ostatnie tak upalne lato mieliśmy dwa lata, kiedy przez dwa tygodnie temperatury sięgały w okolicach 35 stopni.

A jak Państwo znoszą upały? Jak najlepiej się ochłodzić? Herbata z miętą czy może wyjazd nad morze? Jesteśmy ciekawi Państwa zdania na ten temat.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: