Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup Grzegorz Balcerek sprawował Liturgię Męki Pańskiej w kościele Chrystusa Sługi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup Grzegorz Balcerek sprawował Liturgię Męki Pańskiej w kościele Chrystusa Sługi
30-03-2013 02:07   Janusz Ludwiczak
Ks. biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej, która została odprawiona wieczorem w Wielki Piątek, w kościele Chrystusa Sługi przy ul. Palacza.

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych, z wyjątkiem wieczornej Liturgii Męki Pańskiej. Jest to dzień ciszy, powagi i skupienia oraz ścisłego postu, podobnie jak w Środę Popielcową.

Na początku liturgii bp Grzegorz Balcerek leżał krzyżem przed ołtarzem. Prostracja (leżenie krzyżem lub padanie na twarz) jest wyrazem szczególnego uniżenia się i głębokiej modlitwy wobec Boga.

Następnie czytane były słowa Izajasza o mękach i cierpieniu Mesjasza oraz List do Hebrajczyków o przedstawieniu śmierci na krzyżu jako zbawienia, dokonanego przez najwyższego Arcykapłana.

Ważnym elementem wielkopiątkowej liturgii było czytanie opisu męki Chrystusa według św. Jana, po której nastąpiła modlitwa powszechna i adoracja krzyża.

We wierze i nawróceniu wyraża się nasza miłość do Pana Jezusa. Za udział w tej dzisiejszej liturgii zbawiciel dał nam to, co jest najważniejsze - wiarę i nawrócenie, to znaczy miłość, miłość do Jezusa. A cóż to znaczy wiara? Wiara wyraża się codzienną naszą modlitwą i udziałem w coniedzielnej mszy św., a nawrócenie to systematyczne korzystanie z sakramentu pokuty - mówił w trakcie kazania ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Liturgię Męki Pańskiej zakończyła procesja do Grobu Pańskiego do którego został przeniesiony Najświętszy Sakrament, wystawiony do adoracji.

Trzeciego dnia Triduum Paschalnego, w Wielką Sobotę w ciągu dnia kapłani święcą potrawy wielkanocne, w koszykach ze święconką, w których nie powinno zabraknąć jajek, chleba, przypraw, wędlin czy ciasta. Każda z potraw ma swoje znaczenie. Wieczorem sprawowana jest uroczysta Wigilia Paschalna podczas której znów można usłyszeć dzwony. W większości parafii rankiem, o godzinie 6 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego sprawowana jest Rezurekcja z procesją.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: