Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup Grzegorz Balcerek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Boskiej Bolesnej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup Grzegorz Balcerek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Boskiej Bolesnej
29-03-2013 02:22   Janusz Ludwiczak
Na pamiątkę ostatniej wieczerzy odprawiono w czwartek wieczorem uroczyste msze święte. Liturgia ta rozpoczęła Triduum Paschalne. Podobnie jak Jezus umył nogi dwunastu apostołom, tak też kapłani sprawujący eucharystię umyli nogę dwunastu dorosłym mężczyznom. Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej, która odprawiona została w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej. W trakcie eucharystii pięcioro dzieci, z których najmłodsze ma dopiero 5,5 roku przyjęło Wczesną Komunię Św. Sakrament ten przyjęło dwoje neokatechumenów.

Wielki Czwartek rozpoczął w kościele katolickim Triduum Paschalne. W tym dniu odprawiana msza święta miała szczególny charakter, gdyż w trakcie liturgii wspominano ostatnią wieczerzę i ustanowienie eucharystii.

Księża podobnie jak Jezus umywali nogi dwunastu mężczyznom. Podczas hymnu "Chwała na wysokości Bogu" po raz ostatni biły wszystkie dzwony, które zamilkną aż do Wigilii Paschalnej. Na zakończenie liturgii odbywała się procesja już tylko przy dźwiękach kołatek do Ciemnicy.

Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawił wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej ks. biskup Grzegorz Balcerek, który na początku zaznaczył, że cieszy się, iż może sprawować pamiątkę Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Eucharystii w roku jubileuszom, 100-lecia parafii.

Podczas homilii biskup Grzegorz Balcerek przybliżył słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, które zostały wypowiedziane do księży podczas polskiej pielgrzymki.

Oczekuje od kapłanów tylko jednego, by byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuję się od niego jednego. By był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. W świecie naznaczonym brudem grzechu chcielibyśmy widzieć w kapłanach świętych, nie tylko świętością sprawowanej funkcji, ale osobistą świętością. Bardzo dobrze, że mamy takie oczekiwania - mówił w trakcie kazania ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Podczas eucharystii pięcioro dzieci, z których najmłodsze ma dopiero 5,5 roku przyjęło Wczesną Komunię Świętą. Sakrament ten przyjęło dwoje neokatechumenów.

Dziękuje rodzicom, którzy podjęli trud przygotowania tych dzieci do pełnego udziału w eucharystii. Zachęcam wszystkim rodziców, by w latach następnych posłali swoje dzieci do wczesnej pierwszej komunii świętej. W czasach, w których tak często atakowany jest kościół chrystusowy i zdarzają się odstępstwa od wiary jakże się cieszę z dzieła katechumenatu prowadzonego tutaj w parafii i pierwszej komunii dorosłych - mówił w trakcie liturgii biskup Grzegorz Balcerek.

W Wielki Piątek w kościele nie będą odprawione msze święte. Jest to dzień ciszy, powagi i skupienia oraz ścisłego postu, podobnie jak w Środę Popielcową. Wieczorem wierni spotkają się podczas Liturgii Męki Pańskiej. W drugim dniu Triduum Paschalnego odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy, a zazwyczaj o godzinie 15:00 odprawiane są w kościołach nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w roku dla protestantów. O godz. 10:00 i 18:00 w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odbędzie się specjalne nabożeństwo ze spowiedzią i komunią.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: