Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup Grzegorz Balcerek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Boskiej Bolesnej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup Grzegorz Balcerek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Boskiej Bolesnej
29-03-2013 02:22   Janusz Ludwiczak
Na pamiątkę ostatniej wieczerzy odprawiono w czwartek wieczorem uroczyste msze święte. Liturgia ta rozpoczęła Triduum Paschalne. Podobnie jak Jezus umył nogi dwunastu apostołom, tak też kapłani sprawujący eucharystię umyli nogę dwunastu dorosłym mężczyznom. Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej, która odprawiona została w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej. W trakcie eucharystii pięcioro dzieci, z których najmłodsze ma dopiero 5,5 roku przyjęło Wczesną Komunię Św. Sakrament ten przyjęło dwoje neokatechumenów.

Wielki Czwartek rozpoczął w kościele katolickim Triduum Paschalne. W tym dniu odprawiana msza święta miała szczególny charakter, gdyż w trakcie liturgii wspominano ostatnią wieczerzę i ustanowienie eucharystii.

Księża podobnie jak Jezus umywali nogi dwunastu mężczyznom. Podczas hymnu "Chwała na wysokości Bogu" po raz ostatni biły wszystkie dzwony, które zamilkną aż do Wigilii Paschalnej. Na zakończenie liturgii odbywała się procesja już tylko przy dźwiękach kołatek do Ciemnicy.

Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawił wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej ks. biskup Grzegorz Balcerek, który na początku zaznaczył, że cieszy się, iż może sprawować pamiątkę Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Eucharystii w roku jubileuszom, 100-lecia parafii.

Podczas homilii biskup Grzegorz Balcerek przybliżył słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, które zostały wypowiedziane do księży podczas polskiej pielgrzymki.

Oczekuje od kapłanów tylko jednego, by byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuję się od niego jednego. By był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. W świecie naznaczonym brudem grzechu chcielibyśmy widzieć w kapłanach świętych, nie tylko świętością sprawowanej funkcji, ale osobistą świętością. Bardzo dobrze, że mamy takie oczekiwania - mówił w trakcie kazania ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Podczas eucharystii pięcioro dzieci, z których najmłodsze ma dopiero 5,5 roku przyjęło Wczesną Komunię Świętą. Sakrament ten przyjęło dwoje neokatechumenów.

Dziękuje rodzicom, którzy podjęli trud przygotowania tych dzieci do pełnego udziału w eucharystii. Zachęcam wszystkim rodziców, by w latach następnych posłali swoje dzieci do wczesnej pierwszej komunii świętej. W czasach, w których tak często atakowany jest kościół chrystusowy i zdarzają się odstępstwa od wiary jakże się cieszę z dzieła katechumenatu prowadzonego tutaj w parafii i pierwszej komunii dorosłych - mówił w trakcie liturgii biskup Grzegorz Balcerek.

W Wielki Piątek w kościele nie będą odprawione msze święte. Jest to dzień ciszy, powagi i skupienia oraz ścisłego postu, podobnie jak w Środę Popielcową. Wieczorem wierni spotkają się podczas Liturgii Męki Pańskiej. W drugim dniu Triduum Paschalnego odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy, a zazwyczaj o godzinie 15:00 odprawiane są w kościołach nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w roku dla protestantów. O godz. 10:00 i 18:00 w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odbędzie się specjalne nabożeństwo ze spowiedzią i komunią.

ZOBACZ TAKŻE: Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: