Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wspólne gotowanie przy dźwiękach strun stuletniego pianina - nowy performance w Galerii Raczej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wspólne gotowanie przy dźwiękach strun stuletniego pianina - nowy performance w Galerii Raczej
28-03-2013 01:24   Janusz Ludwiczak
Łodzianka Agata Bielska, Yaryna Shumska i Wolodymyr Topiy z Lwowa oraz Robert Gogol zaprezentowali swój performance podczas "Akcjomat 3", który odbył się we wtorek w Galerii Raczej przy ul. Głogowskiej. W trakcie wydarzenia przeprowadzona została zbiórka w ramach inicjatywy "Solidarni z Lokatorami".

Unoszący się zapach gotowanych potraw i dźwięk krojonych jabłek i obieranych marchewek - tak rozpoczął się performance Agaty Bielskiej. Artystka chciała zachęcić widzów do interakcji poprzez wspólne gotowanie i kosztowanie przyrządzonych potraw.

Ukrainka Yaryna Shumska postanowiła ściany Galerii Raczej pomalować różem przy użyciu... prawego ramienia. Gdy artystka przeszła do ostatniej ściany zostawiając ślad od farby wyjęła papier ścierny, po czym postanowiła zawrócić po namalowanym śladzie.

W trakcie "Akcjomat 3" wystąpił również poznaniak Robert Gogol, który podczas swojego koncertu wykorzystał struny pochodzące ze stuletniego pianina zakopanego na rok na leśnej polanie. Jak twierdzi struny nabrały w brzmieniu ziemistego posmaku. Brzmienie strun zostało przekształcane w czasie rzeczywistym poprzez różne cyfrowe procesy i łączone między innymi z konkretną muzyką.

Agata Bielska poszukuje i eksploruje ulotne przestrzenie, w których stawianie granic staję się niezasadne; przestrzenie gdzie zewnętrzne zlewa się z wewnętrznym, duch z materią, a życie ze śmiercią. Yaryna Shumska czerpiąc inspiracje między innymi z tańca skupia się na współdziałaniu wynikających ze stanów emocjonalnych zjawisk otaczających człowieka. Pochodzący również z Ukrainy Wolodymyr Topiy w swych działaniach porusza między innymi tematy tożsamości jednostki w posttotalitarnym społeczeństwie. Robert Gogol w ramach koncertu wykorzysta struny pochodzące ze stuletniego pianina zakopanego na rok na leśnej polanie. Akcjomat 3 był ostatnim wydarzeniem z tego cyklu - wyjaśniają Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.

W trakcie trzeciej odsłony "Akcjomatu" przeprowadzona została zbiórka w ramach inicjatywy "Solidarni z Lokatorami", o czym więcej pisaliśmy w połowie marca.

Agata Bielska - urodzona w 1984 roku w Łodzi. Artystka wizualna. Tworzy video i video-instalacje. Zajmuje się także malarstwem, performance, sztuką w przestrzeni publicznej, karmieniem głodnych i inspirowaniem do gotowania. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom w 2010 roku w pracowni prof. Konrada Kuzyszyna, obecnie jest wykładowcą na macierzystej uczelni. Laureatka nagrody Prezydenta Wrocławia w 10. Konkursie Gepperta, oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki w XXVI Konkursie im. Strzemińskiego. Animatorka kultury, aktywistka kuchenna, inicjatorka działań społecznych. założycielka Fundacji Na Rzecz Kultury Żywej „Białe Gawrony” łączącej kulturę i sztukę z zaangażowaniem w problemy społeczne.

Robert Gogol - Architekt zawodowo prowokujący przestrzeń stalą i żelbetem. W wolnych chwilach pomiędzy prowadzeniem własnej praktyki architektonicznej a pokazywaniem świata 3 letniej córeczce, dla przyjemności tworzy muzykę łącząc elementy samplingu i syntezy oraz przetwarzając elektronicznie brzmienia własnoręcznie zbudowanych instrumentów.
Tworzy intrygujące dźwięki o różnym natężeniu. Od delikatnych subtelnych skrzypnięć niczym kręcące się koło roweru, po narastające stukoty trzaskających drzwi. W jego muzyce można dosłyszeć echa życia lasu i szumy kapiącej wody.

Wolodymyr Topiy - urodzony w 1979 roku w miejscowości Sudova Vyshnya w obwodzie lwowskim. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz National Academy od Arts we Lpółczesnym. Podejmuje problemwowie. Porusza tematy metafizycznych struktur życia, „kalejdoskopu” ludzkiej świadomości oraz egzystencji człowieka we współczesnej kulturze masowej. Tworzy ikony i zajmuje się sztuką performance, malarstwem religijnym, ideologicznym. W Poznaniu przebywa w ramach programu "Gaude Polonia".

Yaryna Shumska - urodziła się 1989 r. we Lwowie. W 2012 r. ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuk, katedrę monumentalnego malarstwa. Porusza się w dziedzinach malarstwa, performensu, instalacji, tańca. Uczestniczka międzynarodowych wystaw i festiwali m.in Dni sztuki performance wе Lwowie, Akcja 27 w Lublinie, warsztatów sztuki w przestrzeni publicznej we Lwowe, Lublinie, Sokołowsku. W 2013 r. - Stypendystka programu "Gaude Polonia". W swoich pracach opiera się na stałym ruchu i współdziałaniu zjawisk, które towarzyszą działaniom człowieka; wewnętrznych stanach emocjonalnych, pamięci, tym co formuje człowieka, buduje i zmienia jego stosunek do świata.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: