Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tanie zakupy dla mieszkańców czy upadek sklepów na Głogowskiej? - Biedronka w zabytkowej kamienicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tanie zakupy dla mieszkańców czy upadek sklepów na Głogowskiej? - Biedronka w zabytkowej kamienicy
27-03-2013 23:57   Janusz Ludwiczak
W zabytkowej kamienicy przy ul. Strusia 12 tuż przy ul. Głogowskiej, w której jeszcze kilka lat temu kształcili się studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej otwarty został dyskont spożywczy. Czy Biedronka umożliwi zrobienie mieszkańcom tanich zakupów czy jednak jest zagrożeniem dla już istniejących sklepów przy głównej ulicy Łazarza?

We wtorek punktualnie o godz. 7 otwarta została 39 w Poznaniu i czwarta na Łazarzu (po Matejki, Wojskowej, Łukaszewicza i starym Dworcu Głównym) Biedronka. Od samego rana nowy sklep odwiedzały tłumy Łazarzan. Klientów zachęcały promocje, przygotowane specjalnie na otwarcie dyskontu. Niektóre produkty były przecenione o 20%, a nawet o ¼.

Nowa Biedronka z jednej strony umożliwi mieszkańcom, szczególnie "Dolnego" Łazarza zrobienie tanich zakupów, ale to także zagrożenie dla głównej, niegdyś handlowej ulicy Łazarza.

Podczas ubiegłorocznej debaty na temat przyszłości Śródmieścia mieszkańcy wskazywali, że brakuje miejsc, gdzie mogą tanio zrobić zakupy. Do tej pory musieli oni jeździć do galerii handlowych na obrzeża i poza Śródmieściem. W tym przypadku zagospodarowany został budynek, którzy przez lata stał pusty, w dodatku przeprowadzony został jego remont.
Dyskont w kamienicy czy przy reprezentacyjnej ulicy nie jest niczym nowym, jest wiele tego typu przykładów w Europie. Przykładem może być np. sklep sieci Carrefour przy La Rambla w Barcelonie
- wskazuje Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Jest to z pewnością duża konkurencja dla miejscowych sklepikarzy. Pewnie odbije się to na ich działalności. Sądzę, że sklep ten zastąpi Biedronkę, która funkcjonuje na starym dworcu i zostanie zlikwidowana - uważa Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Nie sądzę, że jest to zagrożenie dla Głogowskiej. Mieszkańcy będą mieli blisko do Biedronki, gdzie będą mogli zrobić tanio zakupy. Tego typy dyskonty i markety zawsze są zagrożeniem dla małych sklepów, ale na to nie mamy już wpływu.
Tutaj mogą pojawić się jednak problemy komunikacyjne. Przez ulicę Małeckiego nie idzie przejechać. Od rana parkują półciężarowe samochody. Może być problem, gdy przy Biedronce będą pojawiać się samochody dostawcze
- przekonuje Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Nie jest to nowość na Łazarzu. Mamy już Biedronkę na Matejki, Łukaszewicza czy na dworcu. Z pewnością tego typu sklepy wpływają na inne podmioty. Myślę, będzie to spora konkurencja dla małych sklepów.
Nie sądzę, że klienci będą do tego dyskontu specjalnie przyjeżdżać samochodami. Jeżeli jednak będzie blokowanie ulicy i łamanie prawa przez samochody zwłaszcza dostawcze to musi wtedy interweniować straż miejska i policja, szczególnie w pierwszych dniach funkcjonowania sklepu
- wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Na pewno otwarcie Biedronki będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem klientów, szczególnie mieszkańców okolicznych ulic: Małeckiego, Strusia, Granicznej czy Głogowskiej. Może tam być jednak chaos organizacyjny, ponieważ jest tam ograniczona możliwość parkowania w przeciwieństwie do innych tego sklepów zlokalizowanych przy ul. Matejki czy Łukaszewicza. Z doświadczeń, które mamy wynika, że zawsze pojawienie się tego typu obiektu handlowego powoduje straty u mniejszych podmiotów, które prowadzą działalność handlową. Niemniej budynek ten zyskał wreszcie gospodarza - powiedział Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz i Radny Miasta Poznania.

Kamienicę przy ul. Strusia 12 kupiła od Politechniki Poznańskiej firma Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki. Uczelnia aż czterokrotnie próbowała ją sprzedać. Czwarty przetarg został rozstrzygnięty w połowie 2010 roku. Przedmiotem była nieruchomość o powierzchni działki 1454 m2, zabudowana budynkiem śródmiejskiej kamienicy o funkcji dydaktyczno - biurowej (916,7 m2 ) oraz niewielkich rozmiarów parterowym budynkiem pomocniczym (96,9m2). Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła ponad 4,3 mln zł.

W sierpniu 2011 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał inwestorowi, firmie Jeronimo Martins Polska warunki zabudowy - przebudowa wraz z rozbudową i zmianą sposobu użytkowania budynku na potrzeby funkcji handlowo-biurowo-usługowej. We wrześniu inwestor otrzymał ostateczne pozwolenia na budowę.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze wiosną na Łazarzu przybędzie piąta Biedronka, która tym razem ma znaleźć się w budynku dawnego kina Grunwald przy zbiegu ulic Polnej i Marcelińskiej. Więcej na ten temat w artykule: W dawnym Kinie Grunwald zrobimy zakupy i zobaczymy obrazy, fotele i projektory

Komentarze (7)

03-05-2013 20:11:22
Szczur
Biedronki wyrastają, zwłaszcza tam, gdzie bieda, a więc Łazarz tutaj pasuje. A że na miejscu dawnej uczelni architektów? Nic nie przebije (jak dotąd) Biedronki w miejscu świeżo wyremontowanego kina Wilda... (nawiasem mówiąc, tam też bieda)
19-04-2013 17:58:41
Zygmunt
Krążą słuchy, że w budynku VIII LO przy Głogowskiej po przeniesieniu szkoły ma powstać kolejna Biedronka, ktoś może potwierdzić te informacje???
09-04-2013 17:47:26
Maciej
Biedronka wcale nie jest tania
28-03-2013 19:31:18
w
Rynek i Bieda to 2 różne kategorie, raczej się uzupełniają niż konkurują. Bliżej rynku jest Bieda na Łukaszewicza, a Rynek daje radę :)
28-03-2013 14:44:18
tonny
No to w tyłek dostaną nie tylko spożywczaki przy Głogowskiej, ale i Rynek Łazarski.
28-03-2013 08:00:06
gosc
Jakie zagrożenie, dla kogo? Wokół same banki i apteki, od czasu do czasu jakiś sklep przemysłowy lub Żabka. Żabki są drogie - niech obniżą ceny albo upadną, niektóre produkty są tam dwukrotnie droższe niż w innych sklepach.
28-03-2013 00:29:14
kaśka
Szkoda, że inwestor nie wykupił zielonej perły obok kościoła Św. Anny, miałby największą Bieronkę w Polsce.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: