Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od lipca zapłacimy 12 złotych za wywóz śmieci i 20 zł za odpady nie posegregowane - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od lipca zapłacimy 12 złotych za wywóz śmieci i 20 zł za odpady nie posegregowane
26-03-2013 15:07   redakcja, Związek Międzygminny GOAP
12 złotych - tyle wyniesienie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny. Natomiast opłata za odpady nie posegregowane wyniesie 20 zł.

Znane są już stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Poznaniu i 9 sąsiednich gminach tworzących Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Zgromadzenie Związku przyjęło, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny wyniesie 12 zł miesięcznie od mieszkańca, zaś za odpady zbierane nieselektywnie 20 zł.

Dodatkowo dla mieszkańców, którzy zdecydują się na prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów przyjęto metodę naliczania degresywnego. Co to oznacza? W gospodarstwach domowych liczących do 3 członków każda osoba płaci 100% stawki podstawowej. W gospodarstwie 4-osobowym stawka dla każdego członka wyniesie 95%, w 5-osobowym – 90%, w 6-osobowym – 85%, 7-osobowym – 80%, itd. W gospodarstwach 13-osobowych i liczniejszych stawka dla każdej osoby wyniesie 50%.

Ustalone zostały też stawki za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych (lokali użytkowych, biur, sklepów, szpitali, akademików, etc.). Podstawą naliczania opłat jest w tym przypadku rozmiar pojemnika. Właściciel, użytkownik lub zarządca tego rodzaju nieruchomości ma możliwość wyboru jego pojemności. W zależności od decyzji czy zbiórka odpadów na terenie nieruchomości będzie odbywała się w sposób selektywny, czy też nie, przewidziane zostały różne stawki za tę samą pojemność pojemnika.

Stawki za opróżnienie pojemnika przy gospodarowaniu odpadami w sposób nieselektywny:

Stawki za opróżnienie pojemnika przy gospodarowaniu odpadami w sposób selektywny:

Na obszarze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej utworzone zostaną 23 sektory, w tym 12 w gminach.

Poznań podzielono na 11 sektorów w oparciu o granice jednostek pomocniczych miasta, w tym 4 obejmują tereny największych spółdzielni mieszkaniowych: Grunwaldu, Piątkowa, Rataj oraz Winograd. Podział obszaru Związku pozwoli na zapewnienie konkurencyjności na rynku usług i umożliwi szerszy udział firm zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych, a także zoptymalizuje ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zapewni sprawne i skuteczne funkcjonowanie systemu - wyjaśnia Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP).

Zgromadzenie przyjęło regulamin utrzymania czystości i porządku w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na obszarze gmin wchodzących w skład ZM GOAP. Obejmuje on wszystkich właścicieli nieruchomości oraz określa szczegółowe zasady gospodarowania odpadami, w tym ich segregowania i odbioru.

Wnoszone przez mieszkańców opłaty zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku będą przeznaczane na pokrycie kosztów odbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, budowę i utrzymanie punktów selektywnego ich zbierania oraz obsługę administracyjną systemu.

Na terenie ZM GOAP mieszka ponad 740 tysięcy osób, które rocznie wytwarzają około 290 tysięcy ton odpadów. Nowy system gospodarowania odpadami zapewni redukcję masy biodegradowalnych odpadów trafiających na składowiska oraz uzyskanie określonych w ustawie poziomów recyklingu i odzysku odpadów.


Komentarze (4)

28-03-2013 18:58:27
emeryt
Aby wymagać od mieszkańców segregacji śmieci należy zapewnić im odpowiednie pojemniki i miejsce na ich lokalizację. Ciekaw jestem czy w cenie wywozu będzie również mycie i dezynfekcja pojemników, bo dotychczas były za to dodatkowe opłaty.
27-03-2013 20:45:42
łazarzanka
Czy zatem wystarczy oswiadczenie ile osob zamieszkuje w mieszkaniu?
27-03-2013 20:04:21
Ewa
Gdzie jest dostępny akt prawny - regulamin , wprowadzający przedstawione dane ? Bez regulaminu utrzymania czystości i porządku w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi na obszarze gmin wchodzących w skład ZM GOAP - te tabele nie mają żadnego umocowania , nadal nie wiadomo komu i w jakiej formie ma być odprowadzany "podatek śmieciowy|". Nie można uwzględniać osób zameldowanych , trzeba brać pod uwagę ilość osób zamieszkałych - intencja tzw. Ustawy śmieciowej ma takie założenia,
27-03-2013 18:56:42
czytelniczkaA1d8
dlaczego nie możemy płacić od zużytej wody z wodomierzy? czyżby panowie urzędnicy mieli mieszkania które wynajmują studentom i wtedy zapłacą za 1 zameldowaną osobę, choć mieszka np.6. A co z osobami które są zameldowane a nie mieszkają? u mnie córka mieszka od 5lat w Anglii, druga wynajmuje z chłopakiem od 3lat mieszkanie, ja mieszkam sama z mężem, dlaczego mam płacic za 4osoby, jeśli faktycznie mieszkają 2 i nie produkujemy tylu śmieci. Wiadomo też że córek nie wymelduje bo być może będą chciały do domu wrócić.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: