Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Najstarszy budynek powstał ok. 1920 roku. "Panował tutaj krajobraz wiejski" - ul. Cybulskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Najstarszy budynek powstał ok. 1920 roku. "Panował tutaj krajobraz wiejski" - ul. Cybulskiego
23-03-2013 11:47   Janusz Ludwiczak
Ma 200 metrów długości. Najstarsza willa pod numerem 14 powstała ok. 1920 roku. Do końca lat dwudziestych panował tutaj krajobraz wiejski. Patronuje jej językoznawca, profesor, uczestnik powstania listopadowego i deputowany do Pruskiego Zgromadzenia Narodowego - mowa o ulicy Cybulskiego. Oto kolejny odcinek z cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic".

Ulica Cybulskiego:

 • Długość: 200 m
 • Kod pocztowy: 60-247
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 34 (ul. Chociszewskiego 18/20), inna poczta w pobliżu - UP Poznań 74 (ul. Głogowska 132/140)
 • Ilość budynków: 16
 • Najwyższy numer: 19
 • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Chrystusa Sługi (ul. Palacza 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 39, Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62), Gimnazjum nr 53 (ul. Winklera)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 24


200 metrów

Ulica Cybulskiego ma 200 metrów, jest jednokierunkowa, łączy ulicę Hetmańską z Winklera. Jest równoległa do ul. Jarochowskiego. Przy tej krótkiej ulicy znajdują się głównie jednopiętrowe wille z poddaszem.


Najstarszy budynek powstał tutaj ok. 1920 roku

Osiem z szesnastu, a więc połowa budynków jest wpisana do rejestru zabytków. Najstarsza willa pod numerem 14 powstała ok. 1920 roku. Domy pod numerem 3, 4, 6, 7, 8, 9 i 10 zostały zbudowane w latach 30. XX wieku.


Do końca lat dwudziestych panował krajobraz wiejski

Jak pisze Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Poznańskie dzielnice":
"Między Głogowską a Arciszewskiego, tam gdzie do końca lat dwudziestych panował nie zamącony krajobraz wiejski, zaczęło się niebawem rozwijać duże zgrupowanie okazałych willi. Pierwsze tego rodzaju zabudowę otrzymały ulice Biedrzyckiego i Winklera. Wkrótce potem wyrosły wille wzdłuż ulic: Wojciecha Cybulskiego, wybitnego slawisty, znawcy twórczości Mickiewicza, profesora uniwersytetów Berlina i Wrocławia".


Ulica językoznawcy, profesora, uczestnika powstania listopadowego i deputowanego Pruskiego Zgromadzenia Narodowego

WOJCIECH PRAWDZIC CYBULSKI urodził się 10 kwietnia 1808 roku w Koninie. Był językoznawcą, profesorem, a także uczestnikiem powstania listopadowego, deputowanym do Pruskiego Zgromadzenia Narodowego i pruskiego Landtagu w Berlinie w latach 1849-1852.

Pochodził z niezamożnej rodziny, jego ojciec był zarządcą majątku hrabiostwa Łąckich. Szkołę elementarną ukończył w Lwówku a maturę zdał w roku 1828 w poznańskim gimnazjum.

W latach 1828-1836 odbył studia filologiczne na uniwersytecie w Berlinie. Początkowo studiował filologię klasyczną i historię, uczestnicząc min w wykładach profesora Hegla. w roku 1829 spotkał Adama Mickiewicza, który wywarł na niego duży wpływ i spowodował zmianę zainteresowań w kierunku studiów nad literaturą słowiańską.

W 1831 roku wyjechał potajemnie z Berlina, aby wziąć udział w powstaniu listopadowym. Raniony w bitwie pod Rutkami dostał się do niewoli rosyjskiej. Karę zesłania odbywał w Wilnie i Bobrujsku. W roku 1833 w drodze do Berlina został aresztowany i osadzony w twierdzy w Świdnicy, po pewnym czasie został zwolniony, umożliwiono mu też dokończenie studiów na berlińskiej uczelni.

W 1836 roku uzyskał doktorat. Po uzyskaniu stypendium odbywał podróże naukowe do krajów południowosłowiańskich, wyjechał m.in. do Pragi, Wiednia, Bratysławy, Belgradu, Zagrzebia, Budapesztu i Krakowa. Pięć lat później zrobił habilitację i został docentem prywatnym uniwersytecie w Berlinie, gdzie pracował do roku 1859. W 1860 r. poślubił Józefę Machczyńską. W czasie swojej pracy na wrocławskiej uczelni poradził zajęcia z języków i literatury słowiańskiej, dużo czasu poświęcił badaniu twórczości Mickiewicza.

W lutym 1861 r. objął funkcje kuratora Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Zmarł na atak serca 16 lutego 1867 roku we Wrocławiu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym pw. św. Doroty we Wrocławiu, cmentarz ten został zlikwidowany w roku 1967, obecnie znajduje się tam Park Andersa. Ocalała płyta nagrobna, z inskrypcją w języku polskim, została wmurowana w południową ścianę kościoła św. Maurycego.


Ciekawostki:

 • ulica Cybulskiego znajduje się również w centrum Wrocławia
 • w willi przy skrzyżowaniu z ul. Winklera mieści się prywatne Studio Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski "Ulicami mojego Poznania. Poznańskie dzielnice"
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
 • Wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: