Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Solidarni z lokatorami" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Solidarni z lokatorami"
15-03-2013 00:54   Janusz Ludwiczak
Artyści i środowiska skupione wokół Otwartego Forum Kultury postanowili zorganizować akcje w trakcie której m.in. przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy na obronę i pomoc prawną dla ofiar "czyścicieli" kamienic. W ramach inicjatywy w niedzielę w Zamku odbędzie się koncert, w trakcie którego wystąpią m.in. Hanna Banaszak i Małgorzata Ostrowska - wstęp wolny.

"Solidarni z lokatorami" to wspólna inicjatywa Obywatelskiej Rady Kultury i Otwartego Forum Kultury, która ma wesprzeć pokrzywdzonych i nękanych mieszkańców "czyszczonych" kamienic. Do akcji przyłączyły się m.in.: Centrum Kultury Zamek, Galeria Miejska Arsenał, Teatr Nowy, Teatr Polski, Teatr Ósmego Dnia, Muzeum Historii Miasta Poznania czy także Winiarnia Pod Czarnym Kotem z ul. Marcelińskiej, Galeria Raczej z ul. Głogowskiej, Scena Robocza z ul. Grunwaldzkiej.

Rozpoczęła się już pierwsza odsłona akcji. Do niedzieli prowadzona będzie zbiórka funduszy na obronę i pomoc prawną dla ofiar "czyścicieli" kamienic. W niedzielę o godz. 19:00 w Centrum Kultury Zamek odbędzie się koncert, w trakcie którego zagrają: Hanna Banaszak, Małgorzata Ostrowska czy zespół Muchy - wstęp wolny. Natomiast w sobotę, w samo południe Stowarzyszenie Historyków Sztuki zaprasza na spotkanie poświęcone historii poznańskich kamienic (zbiórka w Holu Balkonowym Zamku).

Apel Otwartego Forum Kultury

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami eskalacji procederu nękania, zastraszania i usuwania lokatorów kilku poznańskich kamienic. Bandyckie metody naruszające ludzką godność i poczucie elementarnych zasad przyzwoitości wydają się bezkarne, podważając wiarę w funkcjonowanie reguł demokratycznego społeczeństwa. Brak skutecznej reakcji i niewydolność systemu, który nie potrafi obronić pokrzywdzonych mają jak najgorsze konsekwencje dla poczucia wspólnoty obywateli.

Rozumiejąc rolę kultury jako przestrzeni budującej i utrwalającej mechanizmy demokracji, broniącej podstawowych praw i wolności jednostki, zwracamy się do środowiska ludzi kultury z apelem o jednoznaczne wsparcie pokrzywdzonych i nękanych mieszkańców "czyszczonych" kamienic.

Uważamy, że należy podjąć działania zarówno w sferze symbolicznej, pokazującej sprzeciw i niezgodę na bezradność wobec dziejącej się niesprawiedliwości, jak i w realnym wymiarze - materialnego wsparcia potrzebujących naszej pomocy współobywateli. Potrzebna jest zarówno debata publiczna na temat norm prawnych i roli władz samorządowych w zaistniałej sytuacji, jak i przeprowadzana podczas wydarzeń kulturalnych publiczna zbiórka pieniędzy przeznaczonych na skuteczną pomoc prawną dla gnębionych lokatorów.

Formułując nasz apel wychodzimy z założenia, iż niemożliwe jest - bez poczucia hipokryzji -formułowanie wszelkich artystycznych przekazów odwołujących się do wartości, gdy wokół nas dzieją się wydarzenia podważające podstawowe normy chroniące słabszych przed bezwzględnością silniejszych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: