Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Habemus Papam - Franciszek. Jezuita z Argentyny został papieżem! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Habemus Papam - Franciszek. Jezuita z Argentyny został papieżem!
14-03-2013 00:00   Janusz Ludwiczak
Drugiego dnia konklawe nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. W piątym głosowaniu kardynałowie wybrali Argentyńczyka, kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek.

Następcą Benedykta XVI, który abdykował 28 lutego został Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, którego w 2001 roku kardynałem mianował papież Jan Paweł II.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się drugiego dnia konklawe, w środę o godz. 19:06. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża przez 115 kardynałów w piątym głosowaniu. Nowy papież wybrał imię Franciszek.

"Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że zadaniem konklawe było dać Rzymowi biskupa. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie poszli znaleźć go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie, wspólnocie diecezjalnej Rzymu, której jestem biskupem. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego emerytowanego biskupa Benedykta XVI [...]
A teraz zacznijmy tę wspólną drogę, biskupa i ludu, drogę Kościoła Rzymu, który przewodzi w miłości wśród wszystkich Kościołów. To droga braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania [...]
Bardzo dziękuję za przyjęcie. Módlcie się za mnie! Szybko się zobaczymy
- powiedział do wiernych papież Franciszek.

Papież Franciszek (łac. Franciscus) - Jorge Mario Bergoglio ma 76 lat. Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. W latach 1997-2013 był arcybiskupem Buenos Aires i prymasem Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał. Jest 266 papieżem i ósmym suwerennym władcą Państwa Watykańskiego. Franciszek jest pierwszym papieżem spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III, który pełnił funkcję w latach 731-741. Jest też pierwszym Jezuitą wybranym na papieża, a także pierwszym zakonnikiem, od czasu papieża Grzegorza XVI.

Nowy papież w niedzielę poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a we wtorek 19 marca będzie uczestniczył w mszy św. oficjalnie inaugurującej pontyfikat.

ZOBACZ TAKŻE: Papież Benedykt XVI rezygnuje. Ks. prałat Eugeniusz Antkowiak: "Jestem zaskoczony"


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa centralna

25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: