Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Śpiewają, tańczą i pokazują folklor od już 30 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Śpiewają, tańczą i pokazują folklor od już 30 lat
09-03-2013 08:42   Janusz Ludwiczak
W sobotę 30-lecie istnienia obchodzić będzie Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF. Z tej okazji w Sali Ziemii MTP odbędzie się koncert galowy. Zespół powstał w 1982 roku, a jego największym osiągnięciem jest organizowany od ponad dwunastu lat Światowy Przegląd Folkloru "Integracje".

Zespół Tańca Ludowego "Poznań" powstał w 1982 roku. Członkami zespołu są studenci AWF-u i innych uczelni oraz młodzież ucząca się i pracująca. Celem działalności grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru i tradycji ludowych różnych regionów Polski.

Zespół występował m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Turcji, Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii, Egipcie, Portugalii, Algierii, na Ukrainie oraz na Wyspach Kanaryjskich, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody, a przez jego szeregi przewinęło się ponad tysiąc osób.

W 2000 roku Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego reprezentował Polskę na światowej wystawie EXPO w Hannoverze. Od ponad dwunastu lat zespół organizuje Światowy Przegląd Folkloru "Integracje", dzięki któremu można obcować z kulturą innych krajów, nawet tych odległych o kilka tysięcy kilometrów. Podczas odbywającej się Biesiady Ludowej w Parku Wilsona można było zobaczyć występy zespołów folklorystycznych m.in. z Niemiec, Holandii, Czech, Słowacji, Francji, Belgii, Bułgarii, Rumunii, a także z Meksyku, Macedonii czy nawet z Kenii.

Z okazji 30-lecia w sobotę w Sali Ziemi MTP odbędzie się Koncert Galowy, w trakcie którego zaprezentowany zostanie m.in. pierwszy układ choreograficzny - taniec przyjaźni polsko-radzieckiej.

Rozmowa z Małgorzatą Fraszewską, koordynator ds. organizacyjnych ZTL "Poznań" AWF

Jak to wszystko się zaczęło? Kiedy powstał zespół?
Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego powstał we wrześniu 1982 roku z inicjatywy p. Dariusza Majchrowicza.

Ile osób liczy zespół?
W naszej bazie mamy ponad 2 tysiące osób, które w jakiś sposób się przewinęły przez zespół, są to nie tylko tancerze.

Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF istnieje już 30 lat, jakie są Wasze największe osiągnięcia?
Naszym największym osiągnięciem jest Światowy Przegląd Folkloru "Integracje", który co roku organizujemy jako gospodarz. Zapraszamy na ten festiwal zespoły z całego świata. Cieszymy się, że folklor stał się na tyle popularny wśród ludzi, że nie jesteśmy towarem eksluzywnym, który tylko występuje na scenie. Pokazujemy, że jest to nasza wspólna historia.

Gdzie występowaliście?
Zjechaliśmy praktycznie całą Europę. Występowaliśmy także na Wyspach Kanaryjskich, w Algierii, byliśmy też na Cyprze Tureckim.

30 lat minęło. Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?
Chcielibyśmy dalej prowadzić "Integracje", jesteśmy dumni z tej imprezy. Chcemy pokazywać, że folklor jest czymś wspólnym dla nas wszystkich, to nie jest eksluzywna rzecz, chcemy pokazać Polakom, że warto inwestować w swoją historię po to, żeby lepiej się wiodło.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: