Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PKP nie chce, by nowy dworzec nosił imię Hipolita Cegielskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PKP nie chce, by nowy dworzec nosił imię Hipolita Cegielskiego
07-03-2013 12:31   Janusz Ludwiczak
Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego chciało, by nowy dworzec kolejowy otrzymał imię wybitnego poznaniaka, przemysłowca, działacza społecznego, polityka, dziennikarza i filologa - Hipolita Cegielskiego. Na to jednak nie zgadza się PKP.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego proponowało, by otwarty w maju nowy dworzec kolejowy otrzymał imię Hipolita Cegielskiego - wybitnego poznaniaka, przemysłowca, działacza społecznego, polityka, dziennikarza i filologa.

Według Mariana Króla, prezesa Towarzystwa, Hipolit Cegielski to ważna postać dla Poznania, która ma związek z kolejnictwem. To właśnie w jego fabryce powstawały najpierw parowozy, a obecnie lokomotywy i wagony kolejowe.

Nie ma praktyki w kraju ani na świecie, żeby nadawać dworcom kolejowym nazwę. Nazwa mówi raczej jaka jest funkcja i lokalizacja dworca, więc stacje nazywają się: główna czy lokalna - powiedział dla Radia Merkury Tomasz Kowalski z biura prasowego spółki PKP.

Gdyby nowy Poznań Główny otrzymał imię Hipolita Cegielskiego byłby to pierwszy dworzec w Polsce (a możliwe, że nawet na świecie), któremu nadano by imię. Niedawno pojawiały się również propozycje, by nowy dworzec kolejowy został nazwany imieniem słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka lub kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy.

W Poznaniu jedynym terminalem komunikacyjno-pasażerskim, który ma patrona jest port lotniczy na Ławicy, który nosi imię Henryka Wieniawskiego.

W naszej sondzie od 21 stycznia do 1 lutego pytaliśmy Państwa czy Hipolit Cegielski powinien zostać patronem nowego dworca kolejowego? 43,7% głosujących uznało, że dworce kolejowe to nie szkoły - nie powinny mieć patronów.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki

24

sty

do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery

26

sty

Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
"Barwy organów Poznania" - koncert w wykonaniu Koła Artystyczno-Naukowego Organistów Akademii Muzycznej w Poznaniu
- w programie m.in. J.S. Bach czy F. Mendelsshon

07

lut

18:00
I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
TEDxMarcinekSchool

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: