Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PKP nie chce, by nowy dworzec nosił imię Hipolita Cegielskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PKP nie chce, by nowy dworzec nosił imię Hipolita Cegielskiego
07-03-2013 12:31   Janusz Ludwiczak
Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego chciało, by nowy dworzec kolejowy otrzymał imię wybitnego poznaniaka, przemysłowca, działacza społecznego, polityka, dziennikarza i filologa - Hipolita Cegielskiego. Na to jednak nie zgadza się PKP.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego proponowało, by otwarty w maju nowy dworzec kolejowy otrzymał imię Hipolita Cegielskiego - wybitnego poznaniaka, przemysłowca, działacza społecznego, polityka, dziennikarza i filologa.

Według Mariana Króla, prezesa Towarzystwa, Hipolit Cegielski to ważna postać dla Poznania, która ma związek z kolejnictwem. To właśnie w jego fabryce powstawały najpierw parowozy, a obecnie lokomotywy i wagony kolejowe.

Nie ma praktyki w kraju ani na świecie, żeby nadawać dworcom kolejowym nazwę. Nazwa mówi raczej jaka jest funkcja i lokalizacja dworca, więc stacje nazywają się: główna czy lokalna - powiedział dla Radia Merkury Tomasz Kowalski z biura prasowego spółki PKP.

Gdyby nowy Poznań Główny otrzymał imię Hipolita Cegielskiego byłby to pierwszy dworzec w Polsce (a możliwe, że nawet na świecie), któremu nadano by imię. Niedawno pojawiały się również propozycje, by nowy dworzec kolejowy został nazwany imieniem słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka lub kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy.

W Poznaniu jedynym terminalem komunikacyjno-pasażerskim, który ma patrona jest port lotniczy na Ławicy, który nosi imię Henryka Wieniawskiego.

W naszej sondzie od 21 stycznia do 1 lutego pytaliśmy Państwa czy Hipolit Cegielski powinien zostać patronem nowego dworca kolejowego? 43,7% głosujących uznało, że dworce kolejowe to nie szkoły - nie powinny mieć patronów.


Komentarze (3)

09-03-2013 15:44:28
kaziu
Proponuję alternatywną nazwę: chlebak Chlebak – pojemnik służący do przechowywania pieczywa, zmniejszający jego wysychanie i umożliwiających utrzymanie porządku. Stosuje się dwa rodzaje chlebaków - w postaci sztywnych pojemników jak i elastycznych zwanych torbami. Chlebaki w formie pojemników wykonywane są głównie z drewna, z tworzyw sztucznych i metalu. Chlebak składa się z części nieruchomej (dna) jak i części ruchomej (pokrywy) za: Wikipedia kto jest za ?
07-03-2013 17:17:21
Iwona
Do kka : Nie powinieneś robić wpisów na forach ponieważ od razu widać , że nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
07-03-2013 14:55:08
kka
I bardzo dobrze. Cegielski ma juz pomnik przy Kupcu i swoja ulice, a takze zaklady i przystanek. Wystarczy. Za chwile bedziemy mieli stacje Poznan Wschod im. Kaczynskich, Poznan Staroleka im. Bohaterow Smolenska.
Aktualności
Niezapominajka
15

paź

17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: kantaty włoskie - koncert

16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: