Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chłodna - ulica prowadząca przez parter budynku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chłodna - ulica prowadząca przez parter budynku
23-02-2013 23:29   Janusz Ludwiczak
Ma ponad 100 metrów długości, a najstarsze budynki pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku. Do dziś na ulicy Chłodnej zachowała się oryginalna kostka brukowa. U wylotu stoi budynek stojący na wolnostojących podporach, co umożliwił ruch samochodowy.

Ulica Chłodna:

 • Długość: 107 m
 • Kod pocztowy: 60-224
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 34 (ul. Chociszewskiego 18/20), najbliższa poczta - FUP Poznań 2 (Rynek Łazarski 7)
 • Ilość budynków: 6
 • Najwyższy numer: 10
 • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 43, Gimnazjum nr 51 (ul. Potockiej 37)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 77 (ul. Dmowskiego 50), Gimnazjum nr 51 (ul. Potockiej 37)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 29


Ma ponad 100 metrów długości. Najstarsze budynki pochodzą z lat 30.

Chłodna jest jedną z najkrótszych ulic, ma zaledwie 107 metrów długości. Jest to ulica jednokierunkowa, prowadzi ze wschodu na zachód, łącząc Głogowską z Lodową.

Ulica ta została wytyczona najprawdopodobniej wraz ze zbudowaniem w latach 30. XX wieku kamienic, znajdujących się pod numerem 3, 6 i 8. Do dziś na ulicy Chłodnej zachowała się oryginalna kostka brukowa.

Pod numerem 7 i 9 stoi zbudowany w 1960 r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Grunwald" budynek, w którym znajdują się 33 mieszkania. Trzypiętrowy blok posiada trzy klatki schodowe. Naprzeciwko, pod "dziesiątką" znajduje się wybudowany trzy lata później (w 1963 r.) podobny blok, w którym mieści się 41 mieszkań. Budynek ten składa się w sumie z czterech klatek schodowych - jedna z nich stoi przy ul. Chłodnej 10, wejścia do trzech pozostałych znajdują się od strony ul. Lodowej.


Chłodna od wiejących wiatrów?

Niestety ciężko znaleźć źródła wyjaśniające dlaczego ulica ta nosi nazwę Chłodna. Być może nazwa ta powiązana jest z przebiegającą prostopadle ulicą Lodową.

W książce "Ulicami mojego Poznania" Zdzisława Zakrzewskiego czytamy:
"(…) przy ulicy Lodowej, przebiegającej przez dawne łąki i stawy, skąd czerpano lód i odwożono do miasta".

Nazwa ulicy Lodowej wzięła się najprawdopodobniej stąd, że tędy przewożony był lód ze stawów, które znajdowały się w okolicach ul. Dmowskiego i Góreckiej na Rynek Łazarski. Wtedy nie było lodówek, a jakoś trzeba było przechowywać mięso. Pewna legenda głosi też, że lód utrzymywał się tu nawet, gdy nie było ostrych zim - powiedział Piotr Ciesielski, przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl

Możliwe, że nazwa tej ulicy ma takie same znaczenie co Chłodna w Warszawie.

"Nazwa tej ulicy wiąże się ze świstem, szumem i pędem powietrza wtłaczanego przez dominujące wiatry zachodnie w wąską przerwę w wale (rogatki). Nie mogąc pokonać wału, ściśnięte w "tunelu" masy powietrza nabierały prędkości i wyraźnie ochładzały się. Osoby przechodzące przez rogatki na Wolę, dostawały silny, chłodny podmuch powietrza prosto w twarz, wchodzące do miasta – chłodny powiew w plecy." - czytamy w Wikipedii i na stronie www.warszawska.info.

Możliwe, że ulica Chłodna zawdzięcza swą nazwę drzewom, które w upalne lato rzucając cień dawały poczucie chłodu.

Pewne jest, że Chłodna jest jedną z najbardziej stromych ulic na Łazarzu.


W zeszłym roku zyskała nowe oblicze

W lipcu 2012 r. drogowcy wymienili 220 metrów chodnika. Stare i zniszczone płyty chodnikowe zostały zastąpione tzw. "kostką pozbrukową". Zamontowane zostały również specjalne barierki i słupki, które mają sprawić, że kierowcy nie będą parkować bezpośrednio przy drzewach.

Remont chodników na Chłodnej kosztował w sumie 138 tysięcy złotych, z czego 80 tys. zł pochodzą z budżetu Rady Osiedla Święty Łazarz. Pozostałą kwotę dołożył Zarząd Dróg Miejskich.


Blok nawiązujący do projektu Le Corbusiera

Blok przy ul. Głogowskiej 89b i 91a jest wyjątkowy, bowiem zamiast parteru znajduje się tutaj wyjazd z ul. Chłodnej. Budynek ten nawiązuje do projektu Le Corbusiera - architekta, urbanisty, malarza i rzeźbiarza szwajcarskiego pochodzenia, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego.

Ciekawym elementem jest konstrukcja oparta na żelbetowych słupach, która pozwoliła na uwolnienie parteru i utworzenie przejazdu w głąb działki. Architekt jak widać zastosował się do jednej z 5 zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera - bowiem postawił ten dom na wolnostojących podporach, co umożliwia w miarę potrzeb np. ruch samochodowy pod nim albo powiększenie ogrodu - wyjaśnia Marcin Stachowiak, twórca blogu "Modernistyczny Poznań", miłośnik modernizmu.

Bloki przy ulicy Głogowskiej silnie nawiązują do projektu jednostki mieszkaniowej w Marsylii, autorstwa guru modernizmu, Le Corbusiera. Bloki są bardzo podobne, ale jednak różnią się wieloma kwestiami, na przykład nie ma na ich dachach ogrodów, choć podejrzewam, że może rosnąć mech na ich papie. Nie ma na dachu również basenu i nie ma przestrzeni ogólnej, tak jak planował Corbusier - dodaje Marcin Stachowiak.


Ciekawostki:

 • pod numerem 5 od prawie 20 lat znajduje się punkt, w którym możemy dorobić klucze
 • ulice Chłodne znajdują się również w wielu innych polskich miastach. Ulica Chłodna w Suwałkach stanowi pierwszy z dwóch obecnie istniejących miejskich głównych ciągów komunikacyjnych. Ulica Chłodna dla Suwałk jest tym, czym dla poznaniaków ulica Półwiejska. Znajduje się tam wiele sklepów i punktów gastronomicznych. Ulica Chłodna to także ważna arteria na warszawskiej Woli. Początki tej ulicy sięgają 1770 roku, a mieszkali tutaj m.in. ks. Jerzy Popiełuszko, poeta i bajkopisarz Stanisław Jachowicz czy Miron Białoszewski.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski "Ulicami mojego Poznania. Poznańskie dzielnice"
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • Modernistyczny Poznań - www.modernistyczny-poznan.blogspot.com
 • warszawska.info
 • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
 • Wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich


Komentarze (3)

25-02-2013 07:23:59
Negatyw
Deweloperów interesuje każdy metr pod zabudowę, bo z tego jest zysk. O zieleni myślało się, ale tylko za komuny. Takie uroki naszej "nowej demokracji"...
24-02-2013 21:59:23
Tomek
Najlepiej jakby ilość samochodów wróciła do stanu z ostatnich zdjęć:)
24-02-2013 15:09:33
w
Chłodna to jasny punkt na mapie Łazarza. Bloko-kamienica na słupach jest jednym z najciekawszych i najodważniejszych projektów w naszej okolicy. Do tego kostka na ulicy - może trochę telepie, ale nie trzeba łatać dziur co chwilę. Gdyby jeszcze wróciła zieleń do stanu z lat 70 byłoby pięknie.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: