
14 lutego - Walentynki. Nazwa tego święta podchodzi od imienia Świętego Walentego, który jest patronem chorych na padaczkę i podagrę. Tego dnia przypada święto zakochanych, które przyszło do nas z Ameryki kilka lat temu.
Walentynki są już świętem coraz bardziej komercyjnym. 14 lutego raczej nie znajdziemy wolnych miejsc w kinach i restauracjach. Jednak czy miłość do ukochanej osoby nie powinniśmy okazywać przez cały rok?
Amerykańskie święto zakochanych już całkowicie przysłoniło słowiańskie święto Noc Kupały, zwane także Sobótka, które przypada w okresie przesilenia letniego w nocy z 21 na 22 czerwca (a więc w najkrótszą noc w roku). Noc świętojańska jest świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone było na obszarach zamieszkałych przez ludy bałtyckie, germańskie, słowiańskie i celtyckie. W Finlandii i Estonii Noc Kupały jest najważniejszym świętem roku, a na Łotwie zwana jako Ligo jest świętem państwowym i wolnym od pracy. Dzień ten wolny od pracy jest także na Litwie. Jednym ze zwyczajów nocy świętojańskiej jest m.in. puszczanie wianków na wodzie. Podczas spaceru młode dziewczęta i chłopcy poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ów kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa.
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Nie tylko dla zakochanych - odbyły się Targi Ślubne {GALERIA ZDJĘĆ}
| Aktualności |
| najnowsze | najpopularniejsze |
· Miała być tylko częściowa rozbiórka, a powstał zupełnie nowy market
(10-12-2025 06:00)
· Najtańsza oferta o ponad 44 mln zł droższa od zakładanego budżetu – co dalej z przebudową Palmiarni?
(09-12-2025 06:35)
· "Ładne piórka"
(09-12-2025 01:06)
· Przy zbiegu ulic Szylinga i Bukowskiej stanie pomnik Żołnierzy Wyklętych
(03-12-2025 06:30)
· "Wuja Ceśku opowiada"
(03-12-2025 05:17)
· Zmarła Anna Świąder – nasza fotoreporterka odeszła nagle w wieku 35 lat
(11-08-2025 00:44)
· Niech się święci 1 maja...
(02-05-2025 01:10)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Blisko 2 tysiące kierowców przekroczyło "50-tkę" na Hetmańskiej
(13-01-2025 07:30)
· "Dziewiątka" i "dziesiątka" będą jeździć przez Łazarz
(02-10-2024 00:41)
| Niezapominajka |
lis
do 21-12-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Jarmark Świąteczny
gru
17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Adwentowe spotkanie młodzieżowe z udziałem pilota myśliwców F-16 z Bazy Lotniczej na Krzesinach
20:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Dziewczynka z zapałkami" - nieme kino na Łazarzu
Czwarty koncert z cyklu "4 pory roku z muzyką Waldemara Rychłego"
wstęp bezpłatny
gru
17:00
Stara kaplica ul. Grunwaldzka 48 (przy Parku Manitiusa i rondzie Jeziorańskiego)
Kiermasz świąteczny i wspólne kolędowanie
gru
13:30
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Adwentowe Spotkanie Chorych z udziałem abp. Zbigniewa Zielińskiego
Po Mszy św. spotkanie przy wspólnym stole w Domu Katolickim
| Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową:



