Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Papież Benedykt XVI rezygnuje. Ks. prałat Eugeniusz Antkowiak: "Jestem zaskoczony" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Papież Benedykt XVI rezygnuje. Ks. prałat Eugeniusz Antkowiak: "Jestem zaskoczony"
11-02-2013 17:48   Janusz Ludwiczak
"Nie czuję się już na siłach, by kontynuować posługę. Ustępuję dla dobra kościoła" - oświadczył w poniedziałek Papież Benedykt XVI, który złożył abdykację. "Jestem zaskoczony" - komentuje ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Papież Benedykt XVI powiedział osobiście w języku łacińskim podczas Konsystorza, czyli Kolegium Kardynalskiego, że 28 lutego o godz. 20:00 zakończy swój pontyfikat.

Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20:00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.
Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.

Jestem zaskoczony - powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Prawo to przewiduje. Papież może zrezygnować. Widocznie Benedykt XVI nie czuje się na tyle dobrze i nie ma już tyle sił, by dalej pełnić tą ważną funkcję i być odpowiedzialnym za cały kościół - dodaje ks. Eugeniusz Antkowiak.

Kardynał Józef Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową 19 kwietnia 2005 r. Papież Benedykt XVI 16 kwietnia skończy 86 lat. Rok temu mówiło się, że Ojciec Święty zawita w 2016 roku do Poznania na uroczystości związane ze 1050. rocznicą chrztu Polski.

To nie jedyny w historii kościoła katolickiego przypadek Renuntiatio, czyli abdykacji papieża:

  • W 1009 roku z godności papieskiej zrezygnował Jan XVIII, który osiadł w klasztorze benedyktyńskim przy Bazylice św. Pawła za Murami.
  • W 1045 r. Benedykt IX abdykował na rzecz swojego ojca chrzestnego Grzegorza VI]. Ten, po udowodnieniu mu symonii, również ustąpił w 1046 roku.
  • 13 grudnia 1294 roku z funkcji tej zrezygnował Celestyn V, który wcześniej był był mnichem benedyktyńskim i pustelnikiem (pontyfikat: 5 lipca 1294).
  • 4 lipca 1415 roku abdykował Grzegorz XII, kończąc trwający od kilkudziesięciu lat rozłam w Kościele.
  • Papież Pius XII postanowił, że w sytuacji gdyby został aresztowany przez nazistów, automatycznie zrzeka się swojej władzy. Do takiej sytuacji jednak nie doszło.


Fot. 1 - Benedykt XVI pozdrawia pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach, maj 2006 r.
Fot. 2 - Spotkanie Papieża Benedykta XVI z młodzieżą na krakowskich Błoniach, maj 2006
Fot. 3 - Benedykt XVI w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, 2006 r.
Fot: Wikipedia

Komentarze (2)

12-02-2013 12:31:50
morlock
Nec Hercules contra plures. Po polsku brzmi lepiej i równie celnie ale p.Janusz ocenzuruje.
12-02-2013 07:20:32
Negatyw
Nawet on miał już dosyć tego cyrku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: