Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W "handlówce" mają haka na... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W "handlówce" mają haka na...
09-02-2013 00:33   Janusz Ludwiczak
Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych przyłączyli się do ogólnopolskiego programu "Mam haka na raka, którego celem jest kształtowanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa i zapobieganie nowotworom.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich odbyło się spotkanie z prof. Andrzejem Mackiewiczem z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, twórcy leku na czerniaka oraz z Mirosławą Skitek, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.

Co roku na świecie stwierdza się ok. 200 tysięcy przypadków zachorowań na czerniaka. Każdego roku na tą chorobę umiera tysiąc osób. Jest to bardzo złośliwy nowotwór. Jeżeli na skórze zobaczycie coś niepokojącego koniecznie idźcie z tym do chirurga onkologa - mówił w trakcie spotkania prof. Andrzej Mackiewicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Prof. Andrzej Mackiewicz opowiadał uczniom "handlówki' o chorobie, a także wynalezieniu szczepionki na czerniaka. Co miesiąc przyjmuje ją kilkaset osób, bez żadnych skutków ubocznych. Niestety z powodu braku pieniędzy lek ten nie wszedł do aptek.

W 2000 roku zdiagnozowano u mnie czerniaka złośliwego. W kwietniu minie 11 lat od kiedy biorę tą szczepionkę. Zdarzyło się, że trzy lata temu nastąpiły przerzuty, jednak po dawce uderzeniowej nastąpiła poprawa. Szczepionka ta nie ma skutków ubocznych, pozwala na normalne funkcjonowanie. Normalnie pracujemy. Raz na miesiąc przyjeżdżamy po tzw. "dawkę życia". W programie bierze udział tylko 130 osób - wyjaśniała Mirosława Skitek, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.

Zwracają się do nas osoby 20-kilku letnie. Uważajcie, bo niebezpieczne jest systematyczne korzystanie z solarium. W sobotę przeprowadziliśmy badania w jednej z galerii handlowych. Zgłosiła się do nas 30-letnia kobieta, która miała na twarzy brodawkę. Okazało się, że jest to jednak czerniak. Dlatego warto się badać - dodała Mirosława Skitek.

Po wykładzie uczniowie "handlówki" przeszli w marszu ulicami miasta, niosąc transparenty promujące akcję "Mam haka na raka".

Po raz kolejny postanowiliśmy przyłączyć się do ogólnopolskiego programu "Mam haka na raka - czerniak", którego celem jest kształtowanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa i zapobieganie nowotworom. Dla młodzieży zorganizowaliśmy różne akcje profilaktyczne, m.in. bezpłatne badania. Co roku nasi uczniowie biorą również udział w akcji zbiórki krwi- podsumowuje Alicja Wolińska z Zespołu Szkół Handlowych.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim - miłośnikiem przyrody, twórcą filmów, edukatorem, autorem książek
- "PrzyRoda przyKręgu"
wstęp wolny

07

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

21

mar

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
II Konkurs Piosenek Disneya

25

kwi

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: