Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie będzie remontu peronów pomiędzy Dworcem Głównym i Zachodnim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie będzie remontu peronów pomiędzy Dworcem Głównym i Zachodnim
05-02-2013 14:24   Janusz Ludwiczak
Ok. 39 milionów złotych kosztowała przebudowa peronów 1, 2 i 3. Jednak nadal podróżnych odstraszać będą perony 4, 5 i 6, znajdujące się pomiędzy Dworcem Głównym i Dworcem Zachodnim.

Pod koniec marca zeszłego roku zakończyła się przebudowa peronów 1, 2 i 3.

W ramach inwestycji wyremontowane zostały tunele łączące perony. Wybudowane zostały także windy, które ułatwią poruszanie się szczególnie osobom niepełnosprawnym. Ponadto zostało wykonane nowe zadaszenie, zamontowano tablice informacyjne i ławki. Wymienione zostały również zwrotnice i torowisko kolejowe - powiedział Zbigniew Wolny, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe SA Centrum Realizacji Inwestycji w Poznaniu.

Dwa miesiące później otwarty został nowy budynek dworca głównego. Obecnie realizowany jest projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, w ramach którego przedłużany jest szybki tramwaj do Dworca Zachodniego (bimby kursujące nową trasą PeSTki będą zatrzymywać się obok byłego peronu 7), a także trwa budowa nowego dworca PKS i centrum handlowego Poznań City Center.

Niestety PKP Polskie Linie Kolejowe nie mają pieniędzy na remont peronów 4, 5 i 6, które znajdują się pomiędzy Dworcem Główny i Zachodnim.

Są plany przebudowy również peronów 4, 5, 6 ale na razie nie jestem w stanie powiedzieć w jakim terminie - powiedział Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Spółka nie ma pieniędzy na rozpoczęcie inwestycji. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wykluczyło możliwość finansowania jakichkolwiek prac na stacji Poznań Główny ze środków budżetowych. Polskie Linie Kolejowe muszą wygospodarować na przebudowę peronów środki w ramach własnej działalności, a tych nie ma za dużo. Nie mamy pojęcia dlaczego Ministerstwo tak nie lubi Poznania Głównego.
Sytuacja jest o tyle dziwna, że wszystkie duże stacje pasażerskie są przebudowywane przy wsparciu środków publicznych. Budżet państwa samodzielnie lub przy wsparciu środków unijnych sfinansował bądź finansuje przebudowy, modernizacje i rozbudowy stacji: Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Gliwice, Katowice, Kraków Główny, Łódź Fabryczna, Łódź Widzew, Radom, Szczecin Główny, Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Wrocław Główny. Tylko w przypadku Poznania Głównego powiedziano: znajdźcie sobie sami pieniądze
- uważają członkowie Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

"Inwestycje dla Poznania" zachęcają poznaniaków do wzięcia sprawy w swoje ręce poprzez udział w konsultacjach społecznych projektu Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych do roku 2015 prowadzonych przez Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Więcej informacji na stronie www.jakipoznanglowny.pl.


Komentarze (1)

03-05-2013 20:28:43
Szczur
Remontu tych peronów nie będzie, bo firma Trigranit nie ma w tym żadnego interesu. Zrobią tylko to, co muszą, by otworzyć swoje wielkie centrum handlowe (do którego dodatkiem jest nowy dworzec) i nagonić do niego potencjalnych klientów. A środków z budżetu też nie, niech miasto hau, hau sobie poradzi, skoro takie hau hau. Zaś starego dworca mi nie szkoda - przed ostatnią przebudową wyglądał jak dworzec teraz to typowy poznański pseudomodernizm: przed oklejeniem reklamami jak słup ogłoszeniowy wyglądał jak ogromny bunkier, niczym kwatera Hitlera4.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: