Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prawosławny arcybiskup odprawił w cerkwi przy Marcelińskiej nabożeństwo i poświęcił dzwony - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prawosławny arcybiskup odprawił w cerkwi przy Marcelińskiej nabożeństwo i poświęcił dzwony
03-02-2013 23:40   Janusz Ludwiczak
Szymon Romańczuk, prawosławny arcybiskup, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej odprawił w niedzielę nabożeństwo w Cerkwi przy ul. Marcelińskiej. Podczas uroczystości poświęcono pięć nowo odlanych dzwonów, które zawisną w kopule z okazji zbliżającego się jubileuszu 90-lecia parafii prawosławnej w Poznaniu.

W niedzielę Parafię pw. św. Mikołaja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przy ul. Marcelińskiej odwiedził arcybiskup Szymon Romańczuk, ordynariusz prawosławnej diecezji łódzkiej i poznańskiej. Władyka celebrował Liturgię.

Podczas uroczystości poświęcono pięć nowo odlanych dzwonów, które zawisną w kopule z okazji zbliżającego się jubileuszu 90-lecia parafii prawosławnej w Poznaniu.

Świątynia prawosławna, która znajduje się przy ul. Marcelińskiej 20 została konsekrowana 13 kwietnia 1924 roku, zaś sam budynek pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach. Obecnie parafia należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w soboty o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 10:00 uczestniczy około 120 osób.

Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego.


Komentarze (3)

05-02-2013 14:43:08
zefciu
@Antoni Salowski: Obecnie cerkiew jest w trakcie remontu. Dużo już zrobiono, dużo jest do zrobienia.
05-02-2013 11:31:12
Ania
No, byłam, fajnie było, ake tych parafian to chyba nie za dużo mają...
04-02-2013 15:11:00
Antoni Salowski
Abp Szymon Romańczuk był niesamowity: widać i słychać było, że to prawdziwy pasterz swych owiec. Szkoda, że fajna osobliwość Poznania jaką jest prawosławna cerkiew (konkatedralna), jakaś taka niedoinwestowana wygląda, ale w środku są oznaki remontowania. Warto dodać, że pomimo długiej celebracji, cerkiewny chór był w kondycji i do końca śpiewał znakomicie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

gru

do 16-12-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogólnopolska Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich
pawilon 2

26

gru

Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Złożenie wieńców pod tablicami Powstańców Wielkopolskich w grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej
- 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

16:00
Dworzec Letni (peron 4b)
Inscenizacja przyjazdu do Poznania Mistrza Ignacego Paderewskiego
- 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

03

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Noworoczne taneczne party Klubu „Bamberka”

10

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Jasełka z babcią i dziadkiem" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 51

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: