Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pod "trzynastką" meczet. Patronuje jej lekarz i burmistrz Poznania z XVI wieku - ulica Biedrzyckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pod "trzynastką" meczet. Patronuje jej lekarz i burmistrz Poznania z XVI wieku - ulica Biedrzyckiego
28-01-2013 01:19   Janusz Ludwiczak
Z ulicy Białej przenosimy się w południową część Łazarza. Patronem ulicy, łączącej Winklera z Palacza jest lekarz, mecenas drukarzy, wydawca i nawet burmistrz Poznania, który żył w XVI wieku. Na ulicy tej często można spotkać muzułmanów, a to dlatego, że pod "trzynastką" mieści się meczet.

Ulica Biedrzyckiego:

 • Długość: 262 metry
 • Kod pocztowy: 60-272
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - Poznań 34 (ul. Chociszewskiego 18/20), najbliższa poczta - UP Poznań 74 ul. Głogowska 132/140
 • Ilość budynków: 21
 • Najwyższy numer: 22
 • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Chrystusa Sługi (ul. Palacza 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 39, Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62), Gimnazjum nr 53 (ul. Winklera)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 24


Ma charakter willowy

Ulica Biedrzyckiego ma 262 metrów długości i jest jednokierunkowa. Prowadzi z południa na północ, łącząc ulicę Palacza z Winklera. Jest równoległa do ulicy Arciszewskiego i Jarochowskiego.

Ta krótka uliczka ma charakter willowy. Znajduje się przy niej dwadzieścia jeden budynków jednorodzinnych, głównie piętrowych.


Pod "trzynastką" meczet

Pod numerem 13 mieści się Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. W 2006 roku z inicjatywy Ligi Muzułmańskiej w RP, zagospodarowano willę przy ul. Biedrzyckiego na salę modlitw i ośrodek islamu. Kierownikiem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego jest Youssef Chadid – Marokańczyk, zamieszkały w Polsce od 1994.

Na parterze willi "pod trzynastką" znajduje się sala modlitewna, pełniąca rolę meczetu, a także łaźnie dla mężczyzn i kobiet. Na pierwszym piętrze zlokalizowane są sale lekcyjne, w których odbywają się m.in. nauki kaligrafii i języka arabskiego, biblioteka, galeria oraz pomieszczenia biurowe oraz siedziba założonego w latach 80. XX wieku Stowarzyszenia Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce.

A jak muzułmanom żyje się na Łazarzu?
Mieszkańcy przyjęli nas dobrze. Na dzień kultury islamskiej zaprosiliśmy sąsiadów. Odczuwamy przyjazną atmosferę, nie spotkaliśmy się z aktami złośliwości. Zapraszamy też proboszcza z kościoła Chrystusa Sługi, kiedy mamy jakieś uroczystości. My też tak samo uczestniczymy, kiedy jest jakieś święto katolickie. Ksiądz Marian jest szczęśliwy, że jesteśmy w jego pobliżu. Odnajdujemy wspólny język, podobną kulturę. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie jeszcze lepsza - twierdzi imam Youssef Chadid.

Na świecie jest 1,5 miliardów muzułmanów. W Polsce szacuje się ich liczbę na 30 do 50 tysięcy osób. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów. Natomiast w Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów, z czego w piątkowych modlitwach Dżummuah uczestniczy prawie stu. Co roku podczas Ramadanu i święta Eid al-Fitr spotyka się ponad 300 wyznawców islamu.


Patronuje jej lekarz oraz burmistrz Poznania

ADAM PAULIN BIEDRZYCKI urodził się w Pobiedziskach na początku XVI wieku. Zachowało się bardzo mało źródeł o patronie tej ulicy. Wiadomo na pewno, że był doktorem filozofii i medycyny, burmistrzem Poznania, mecenasem drukarzy i wydawcą.

W poznańskich aktach radzieckich (akta rady miejskiej) odnotowano, że Adam Paulin Biedrzycki był radcą i przez pewien czas pełnił funkcję burmistrza miasta Poznania oraz że posiadł tytuł doktora filozofii i medycyny. Ożeniony był najpierw z Jadwigą Schotrchówną, a gdy owdowiał, zawarł ponowny związek z Jadwigą Grodzicką. Kiedy i ona zmarła, sobie i obu żonom w 1580 r. w Poznaniu wystawił pomnik, a na jego cokole umieścił napis wymieniający pełnione przez niego funkcje.

Mieszkał w kamienicy przy Starym Rynku 58, której był również właścicielem. Kamienica ta pierwotnie została zbudowana w stylu gotyckim, jednak kilkakrotnie była przebudowana. W 1778 roku uległa zniszczeniu, a w 1866 roku dokonano jej odbudowy w stylu rokokowym na podstawie ocalałych rysunków. W 1945 roku podczas II wojny światowej budynek ten spłonął, jednak zachowały się średniowieczne piwnice i mury niższych kondygnacji.

W latach 1578 - 1583 wspomagał finansowo drukarzy poznańskich, najpierw Melchiora Nehringa, następnie Jana Wolraba. Sam wydał kilka książek o tematyce religijnej. Zmarł 23 kwietnia 1583 r. w Poznaniu.


Ciekawostki:

 • ulica Biedrzyckiego znajduje się również w Pobiedziskach
 • pod numerem 9 mieści się zakład poligraficzny oraz poznański oddział Metrony Polska - producenta wodomierzy, ciepłomierzy, podzielników i liczników ciepła oraz zaworów.

Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska
 • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
 • Wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich


Komentarze (2)

28-01-2015 21:51:58
KATOLIK
objawienia Stefano Gobbi: "Liczba 666 ukazana jeden raz, czyli przez 1, wyraża rok 666. W tym okresie historycznym antychryst ukazuje się poprzez zjawisko islamu, który wprost neguje tajemnicę Boskiej Trójcy i Bóstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa."
22-04-2013 01:23:10
balbina
NECHRINGA ? TO LITERÓWKA CHYBA
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: