Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci modlili się o jedność chrześcijan. Za tydzień w głosowaniu będą wybierać proboszcza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci modlili się o jedność chrześcijan. Za tydzień w głosowaniu będą wybierać proboszcza
27-01-2013 01:48   Janusz Ludwiczak
Nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostało odprawione w sobotni wieczór w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Łaski Bożej przy ul. Obozowej. W przyszłą niedzielę protestanci będą wybierać nowego proboszcza. O stanowisko to ubiega się pięciu kandydatów.

Pod hasłem "Czego Bóg od nas oczekuje?" (por. Mi 6,6-8) odbył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zaproponowany w 1908 roku przez ks. Paula Wattsona założyciela wspólnoty Franciszkanów Pojednania Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony zawsze w styczniu, między 18 stycznia – dniem niegdyś wspominającym św. Piotra, a 25 stycznia – dniem upamiętniającym św. Pawła. Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX wieku. Papież Leon XIII w 1897 roku w encyklice Satis cognitum zarządził, aby w tej intencji modlono się co roku przez dziewięć dni pomiędzy uroczystością Wniebowstąpienia a Niedzielą Pięćdziesiątnicy. W 1910 roku św. Pius X przeniósł te nabożeństwa na dni 18 – 25 stycznia.

O jedność chrześcijan modlili się również protestanci. Nabożeństwo ekumeniczne zostało odprawione w sobotni wieczór Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Łaski Bożej przy ul. Obozowej. W jego trakcie kazanie wygłosił ks. Szymon Nowicki z parafii rzymsko-katolickiej w Plewiskach. Chór parafialny pod dyrekcją Małgorzaty Raszyk-Kopczyńskiej zaśpiewał również pieśń "Zachowaj nas przy Słowie swym" ks. dr Marcina Lutra oraz "Boże stworzenia złączcie się" Karla Budde. Wierni mogli wspólnie zaśpiewać pieśni zbioru, hymn Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także pieśni "Kyrie", "Gloria in excelsis" i "Gloria Patri".

Natomiast w przyszłą niedzielę, 3 lutego u protestantów odbędzie się Wyborcze Zgromadzenie Parafialne, podczas którego wierni będą wybierać nowego proboszcza.

Przypomnijmy. W marcu zeszłego roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Tadeusz Raszyk, który przez 31 lat był Proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Od tego czasu administratorem jest ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz - biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.

O stanowisko Proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu ubiega się pięciu kandydatów: ks. Waldemar Gabryś z Leszna, ks. Paweł Hause z Kętrzyna, ks. Marcin Kotas z Warszawy, ks. Dawid Mendrok z Wrocławia oraz ks. Rafał Miller z Sycowa.

Zgodnie z prawem kościoła ewangelickiego wybory m.in. proboszczów są demokratyczne i dokonują go ludzie. Kiedy Rada Parafialna ogłosiła wybory zgłaszali się księża, którzy chcieli objąć to stanowisko. Przez ostatnie pięć niedziel księża odprawiają nabożeństwa, po których mają spotkania z parafianami, prezentują swoją osobę i odpowiadają na pytania. Po wszystkich prezentacjach przyjeżdża biskup diecezji, który przeprowadza wybory, głosowania, w którym parafianie wybierają kandydata, który najbardziej przypadł im do gustu. Następnie zostaje wprowadzony on na 10-letnią kadencję proboszcza - powiedział ks. Wojciech Płoszek, wikariusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Wybory odbędą się prawdopodobnie w lutym. Po zakończeniu wyborów będą trzy miesiące na wprowadzenie w urząd proboszcza. Wybory odbędą się przez Zgromadzenie Parafialne, jest to najwyższa władza w Parafii. Ogół jej członków posiada bierne i czynne prawo wyborcze. To właśnie zgromadzenie parafialne w demokratycznych wyborach wybiera proboszcza - dodaje ks. Wojciech Płoszek.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: