Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

SLD i PiS mają dość Ryszarda Grobelnego i chcą zorganizować referendum o odwołanie prezydenta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
SLD i PiS mają dość Ryszarda Grobelnego i chcą zorganizować referendum o odwołanie prezydenta
22-01-2013 00:31   Janusz Ludwiczak
Czy jeszcze w tym roku będziemy wybierać nowego prezydenta Poznania? SLD wspólnie z PiS planują przeprowadzić referendum o odwołanie Ryszarda Grobelnego.

Już w grudniu 2011 roku posłanka Krystyna Łybacka mówiła, że SLD rozważa złożyć wniosek o odwołanie prezydenta Grobelnego w drodze referendum. Tomasz Lewandowski mówił, że poznańska Lewica złoży wniosek w sprawie referendum złoży po Euro.

SLD zamierza teraz wspólnie z PiS odwołać Ryszarda Grobelnego z funkcji prezydenta Poznania.

Od pewnego czasu jest co raz więcej argumentów przemawiających za odwołaniem prezydenta Poznania. Nie mam żadnych wątpliwości, że czym prędzej Ryszard Grobelny przestanie pełnić tą funkcję, tym lepiej dla Poznania i jego mieszkańców. Dziś przeciwko prezydentowi jest mnóstwo społeczników, nauczyciele zdenerwowani bałaganem w miejskiej oświacie, a także ludzie sportu i kultury - powiedział Tomasz Lewandowski, Radny Miasta Poznania, przewodniczący klubu radnych SLD.

Czy stać nas na to, by miastem rządziła osoba niegospodarna, która źle zarządza miejskimi środkami. Poznaniacy coraz bardziej będą odczuwali skutki rządów Ryszarda Grobelnego. Rozpoczęło się od wygaszania świateł ulicznych, a kończy na podwyżce wszystkich usług komunalnych, od wywozu śmieci, cen wody, podatki od nieruchomości po komunikację miejską - dodaje Tomasz Lewandowski, szef poznańskiej Lewicy.

Wczesną wiosną SLD, PiS wspólnie z organizacjami i stowarzyszeniami zamierzają rozpocząć akcję w sprawie referendum. Podobna, wspólna akcja odbyła się jesienią zeszłego roku. Z inicjatywy Stowarzyszenia Projekt Poznań przy współpracy stowarzyszeń: Inwestycje dla Poznania, My-Poznaniacy oraz KoLiber Poznań ponad 12,5 tysiąca poznaniaków podpisało się pod obywatelskim projektem w sprawie "zamrożenia" podwyżek biletów komunikacji miejskiej (od 1 stycznia) i wydłużenia czasu przejazdu biletów 15-minutowych do 25 minut.

Teraz potrzebne będzie ponad 40 tysięcy podpisów, gdyż do przeprowadzenia referendum lokalnego potrzeba podpisów 10% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Referendum może zostać przeprowadzone również z inicjatywy organu stanowiącego, np. Rady Miasta. By prezydent Ryszard Grobelny został odwołany ze stanowiska prezydenta Poznania frekwencja w głosowaniu musi wynieść 30%.

Prezydent Grobelny już dwukrotnie nie otrzymał absolutorium. Jeszcze kilka lat temu po trzykrotnym nie otrzymaniu absolutorium wójt lub prezydent miasta był odwoływany z funkcji, a stanowiskiem tym do wyborów kierował komisarz mianowany przez premiera.

Jeśli podczas czerwcowej sesji prezydent po raz trzeci z rzędu nie otrzyma absolutorium to Rada Miasta ma otwartą drogę do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania z funkcji Ryszarda Grobelnego. Jednak na to musi zgodzić się więcej niż połowa radnych.

W listopadzie 2009 roku mieszkańcy Częstochowy odwołali w referendum prezydenta Tadeusza Wronę, któremu zarzucali niegospodarność i "politykę nadmiernie uwzględniającą interesy Jasnej Góry". W referendum wzięło udział 36 tysięcy osób, a wymaganych było 30 tysięcy głosów.

Natomiast w styczniu 2010 roku przeprowadzono referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z fotela prezydenta Łodzi.

Gdy wynik referendum jest wiążący w takim przypadku premier powołuje komisarza, a najpóźniej 90 dni od referendum odbywają się wybory nowego prezydenta miasta.


Komentarze (4)

22-01-2013 23:32:04
JS
@ewelina i kto za niego? Tak jak na poprzednich wyborach? Wybór między grobelasem a pisowskim aparatczykiem... Nie ma w Poznaniu ludzi o czystych rękach, którzy mają jakąś wizję rozwoju miasta. Są tylko oszołomy albo partyjne pacynki. I dlatego Grobelny wygrywa w cuglach. Nie dlatego, że jest dobry ale dlatego, że nie ma konkurenta.
22-01-2013 22:50:34
ewelina
narescie wypadnie grobelny z gry
22-01-2013 22:01:59
łazarzanin
Nic z tego nie wyjdzie - PIS i SLD tylko mówią a mało robią. Tu jest dobry cytat z klasyka - "Nie ważne jak mężczyzna zaczyna a ważne jak kończy" - czy jakoś tak. Będąc przeciw prezydentowi, uważam że referendum by się sprawdziło - będzie za mała frekwencja by było wiążące, więc to będą kolejne zmarnowane pieniądze...
22-01-2013 11:45:57
pyra
O tym referendum słyszymy od roku i jakoś efektów nie widać. Chyba, że SLD czeka, aż Rysiowi skończy się kadencja, wtedy referendum będzie automatycznie - przez wybory.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: