Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz jak 113 lat temu sołectwem - sposób na więcej pieniędzy dla dzielnicy? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz jak 113 lat temu sołectwem - sposób na więcej pieniędzy dla dzielnicy?
12-01-2013 17:21   Janusz Ludwiczak
Ponad 26-tysięczny Jarocin, mający prawie tyle samo mieszkańców co Osiedle Św. Łazarz chce rady osiedli zastąpić sołectwami. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby skorzystać z funduszu sołeckiego, a 30% wydanych pieniędzy gmina będzie mogła odzyskać z budżetu państwa. A czy na Łazarzu zamiast rady osiedla mogłoby funkcjonować sołectwo?

Do końca stycznia mieszkańcy Jarocina mogą brać udział w konsultacjach społecznych w sprawie zniesienia osiedli i utworzenia w ich miejsce sołectw. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy będą mogli skorzystać z funduszu sołeckiego, a 30% wydanych środków gmina będzie mogła odzyskać z budżetu państwa.

Sołectwa wciąż obowiązują w Kaliszu. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się także Kraków. Sołectwa miałby powstać na osiedlach peryferyjnych.

A czy Łazarz mógłby być, podobnie jak jeszcze 113 lat temu wsią? Do dziś przy ul. Głogowskiej znajduje się dom Adama Jeskiego, ostatniego sołtysa ówczesnej wsi Łazarz.

Jesteśmy dwa lata po reformie jednostek pomocniczych, która nie zaczęła jeszcze dobrze działać. Na razie jest to w fazie eksperymentu. Dopiero za dwa lata możemy powiedzieć czy on się udał. Reforma rad osiedli dopiero jest wdrażana w życie. Dopiero po pierwszej kadencji będziemy mogli powiedzieć, czy to był dobry pomysł - mówi Beata Urbańska, przewodnicząca Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

Dzięki reformie rady osiedli zyskały większe pieniądze. Do końca 2011 roku funkcjonowało 69 rad osiedli, które na pogłówne otrzymywały łącznie 5 milionów złotych, teraz 42 rad otrzymuje w sumie ok. 19 mln zł. Rady osiedli decydują teraz o inwestycjach w szkołach, kolejności remontów dróg czy terenach zielonych - wyjaśnia Beata Urbańska, Radna Miasta Poznania.

Trzeba być jednak otwartym na różne rozwiązania. To tak naprawdę zależy od mieszkańców, czy tyle starczy im władzy, czy chcą jeszcze większych kompetencji. W Krakowie działa to jeszcze inaczej, bo funkcjonują tam rady dzielnic, które mają jeszcze większe kompetencje. Dochodzą do mnie też słuchy z Rataj, że tam osiedla są za duże, mają 39 tysięcy mieszkańców - dodaje poznańska radna Beata Urbańska.

Reforma rad osiedli weszła w życie 1 stycznia 2011 roku. Wtedy zostało zlikwidowane Osiedle Targowe, a w jego miejscu powstało Osiedle Święty Łazarz, którego granica sięga aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej. Na terenie nowego osiedla znalazł się również dworzec kolejowy. Od dwóch roku obszar Osiedla Święty Łazarz stanowi granica w obrębie ulic: Krauthofera - Palacza - Arciszewskiego - Reymonta - Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego - Przybyszewskiego - Bukowska - tory kolejowe - Krauthofera. Tym samym powierzchnia Osiedla Święty Łazarz liczy 3,7 km2. Obecnie na terenie Osiedla Święty Łazarz mieszka 34 615 osób (według danych z kwietnia 2012 r.).

Dzięki reformie zwiększył się również budżet rad osiedli. Do tej pory budżet naliczany był jako pogłówne, czyli kwota przypadająca na jednego mieszkańca, która wynosiła 10 zł. I tak Osiedle Św. Łazarza dysponowało kwotą prawie 300 tys. zł, zaś Osiedle targowe 72 970 zł. Tegoroczny budżet Rady Osiedla Św. Łazarz wynosi ponad 800 tysięcy złotych (812 691 zł).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: