Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

By ferie były bezpieczne - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
By ferie były bezpieczne
12-01-2013 00:27   redakcja, asp.szt.Maciej Nowak
Dla uczniów nadszedł czas zimowego wypoczynku. Policja ostrzega przed kradzieżami, zabawami na lodzie i różnych zagrożeniach szczególnie dla młodych ludzi.

Uwaga na lód!

Czas zabaw, które niestety nie zawsze kończą się szczęśliwie. Powinniśmy pamiętać jak niebezpieczne są zabawy na lodzie na zbiornikach wodnych takich jak jeziora, stawy i baseny przeciwpożarowe. Często zapominamy że lód bywa tam cienki i grozi załamaniem, co może skończyć się utonięciem przebywających na nim osób. Alternatywą jest korzystanie z bezpiecznych sztucznych specjalnie przygotowanych lodowisk.

W czasie sezonu urlopowego przestępcy wykorzystują pozostawione bez nadzoru mienie. Postarajmy się skorzystać z tzw. nadzoru sąsiedzkiego. Zaprzyjaźniony sąsiad lub inna osoba która będzie miała pod opieką nasze mieszkanie lub dom uchroni nas od przykrej niespodzianki w postaci włamania kiedy wrócimy do domu po wakacjach.

W trakcie ferii zimowych młodzi ludzie mogą się spotkać z propozycją spróbowania narkotyku. Pamiętać trzeba, że czynią to zawsze dla zysku i są bezwzględni aby go uzyskać.

Nie ma narkotyku, który nie uzależnia. Nikt nie jest w stanie określić czy będzie tak już po pierwszym razie czy po następnym. Odzwyczajenie od narkotyków jest bardzo trudne i w większości przypadków szczególnie u ludzi młodych kończy się niepowodzeniem. Zażywanie narkotyków bezpośrednio lub pośrednio, wcześniej czy później kończy się śmiercią lub ciężką chorobą fizyczną lub psychiczną.

Równie niebezpiecznymi substancjami dla dzieci są alkohol i papierosy. Tu apel do sprzedawców aby pamiętali że sprzedaż alkoholu osobie poniżej 18. roku życia jest przestępstwem, a papierosów wykroczeniem.

Pamiętajmy że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci i szybka prawidłowa reakcja na nieprawidłowości może je uchronić od utraty zdrowia albo i życia.


Zagrożenia w trakcie urlopu

Wyjeżdżając na urlop powinniśmy pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasze mienie. Powinniśmy zadbać o nasz domu lub mieszkanie, ale też pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego bagażu czy samochodu.

W okresie ferii duża grupa osób wyjeżdża na wakacje ze swoimi dziećmi. Opuszczając miejsce zamieszkania powinniśmy pozostawić dom lub mieszkanie pod opieką zaufanej osoby np. sąsiada.. Doglądnie ona naszego mienia, wyjmie korespondencję ze skrzynki i usunie zalegające reklamy. Korespondencja taka jest informacją dla włamywacza że nikogo nie ma w mieszkaniu. Pozostawmy również adres kontaktowy osobie opiekującej się naszym domem.

Podróżując do miejsca wypoczynku pamiętajmy o naszym bagażu. Nie pozostawiajmy go ani na chwilę bez opieki. Pieniądze i dokumenty umieszczajmy w różnych miejscach naszej odzieży i bagażu tak aby były trudno dostępne dla złodzieja kieszonkowego. Unikajmy przygodnych znajomości w trakcie podróży.

Nie afiszujmy się posiadanymi przedmiotami wartościowymi i ilością posiadanych pieniędzy. Wyjeżdżając samochodem sprawdźmy jego stan techniczny. Opuszczając pojazd wybierzmy miejsce bezpieczne do jego parkowania i odpowiednio go zamknijmy uruchamiając wszystkie zabezpieczenia.

Przestrzeganie tych zasad może uchronić nas od przykrego zdarzenia, które popsuje nam całe wakacje.


Przykre konsekwencje

Wakacje są okresem wypoczynku, ale i zagrożeń szczególnie dla młodych ludzi. Powinniśmy o tym pamiętać aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami swojego postępowania.

Nadchodzi okres zimowego wypoczynku. Dzieci przez dwa tygodnie będą miały przerwę w nauce. Duża ich grupa pozostanie w miejscu zamieszkania. Dużo wolnego czasu nie wszyscy młodzi potrafią wykorzystać w sposób właściwy i wchodzą w konflikt z prawem. Nie każdy wie że zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich osoba, która ukończyła lat 13 a nie ukończyła 17 ponosi odpowiedzialność za popełnione przestępstwa i wykroczenia.

Jeśli nieletni dopuści się takiego czynu, który nazywamy czynem karalnym Policja może go ująć / zatrzymać, przesłuchać w charakterze sprawcy czynu karalnego, umieścić z policyjnej Izbie Dziecka, a materiały sprawy przekazać do Sądu Rodzinnego.

Sprawa może trafić również do Sądu Rodzinnego jeżeli nieletni przejawia oznaki demoralizacji takie jak: używanie słów wulgarnych, wagarowanie, ucieczki z domu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków itp.

W takich sytuacjach Sąd Rodzinny podejmuje decyzje o zastosowaniu środków wychowawczych lub poprawczych w zależności od popełnionego czynu lub przejawów demoralizacji może zastosować np. upomnienie, zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego, zobowiązanie do naprawienia szkody, nadzór kuratora czy umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub zakładzie poprawczym.

Młodzi ludzie często stają się ofiarą przestępstwa. Powinni pamiętać, żeby nie chwalić się posiadaniem przedmiotów wartościowych, mieć ograniczone zaufanie do nieznanych osób, unikać miejsc ustronnych i przebywania poza domem po zmroku bez opieki osoby dorosłej. W przypadku napadu, kradzieży, pobicia lub innego przestępstwa należy jak najszybciej powiadomić rodziców i Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

Ważnym jest aby przypominać o tym młodym ludziom, aby wspomnienia z wakacji były pełne pozytywnych wrażeń, a nie kończyły się wizytą w Sądzie lub w komisariacie.

asp. szt. Maciej Nowak
Wydział Prewencji Komisariatu Policji Poznań - Grunwald


Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: