Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup Zdzisław Fortuniak odprawił msze św.z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup Zdzisław Fortuniak odprawił msze św.z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej {WIDEO}
06-01-2013 11:36   Janusz Ludwiczak
Ponad 50 kapłanów koncelebrowało msze św., która została odprawiona z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

W sobotę wieczorem, w wigilię święta Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli w kościele przy ul. Głogowskiej odprawiona została jubileuszowa msza św. z okazji 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak, a koncelebrowało ją ponad 50 kapłanów, którzy posługiwali w parafii Matki Boskiej Bolesnej lub się z niej wywodzą.

Sto lat niezwykle bogatej historii tej parafii, tego kościoła. Miała ona niezwykły wpływ na życie naszego miasta. Nie da się oddzielić życia i historii Łazarza od tej świątyni, od tej parafii. Nie ma Łazarza bez Matki Bożej Bolesnej. Nieprzerwanie przez 100 lat, nawet podczas ciężkich lat okupacji hitlerowskiej parafia służyła wiernym Łazarza i naszego miasta - mówił w trakcie mszy św. ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Przez dwanaście lat świątynia była kościołem filialnym należącym do parafii Św. Marcina. Tymczasem liczba mieszkańców w tym rejonie rosła. W tej sytuacji 1 stycznia 1913 roku biskup Edward Likowski powołał do istnienia Parafię Matki Boskiej Bolesnej - wspomniał w trakcie homii ks. biskup Zdzisław Fortuniak.

Wcześniej, w kaplicy - Domu Katolickim odbyły się prelekcje poświęcone historii świątyni i parafii w czasach okupacji. Wierni mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Więcej na ten temat w artykule: Parafianie mogli spotkać się z byłymi księżmi. Ks. Ryszard Dyc: "Siedem lat, które były moją szkołą"

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: