Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma 100 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma 100 lat
05-01-2013 12:24   Janusz Ludwiczak
1 stycznia 1913 roku na Świętym Łazarzu ustanowiona została Parafii Matki Boskiej Bolesnej. W sobotę i w święto Trzech Króli odbędą się obchody 100-lecia łazarskiej parafii, w ramach których zaplanowano prelekcje o historii parafii, spotkanie z byłymi duszpasterzami posługującymi w parafii, a także uroczystą msze św. jubileuszową, która odprawi ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Natomiast dzień później odbędzie się koncert w wykonaniu parafialnego chóru Dolorosa i koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania i solistów Opery Poznańskiej.

6 grudnia 1912 roku ks. biskup Edward Likowski podjął decyzję o podzieleniu Parafii Św. Marcina (przyp., że do 1901 roku mieszkańcy Łazarza uczęszczali na nabożeństwa aż na Św. Marcin) i utworzeniu z dniem 1 stycznia 1913 roku nowej parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej na Świętym Łazarzu.

W sobotę i w święto Trzech Króli obchodzony jest jubileusz 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

To wielki jubileusz, który przypada tylko raz i już się nie powtórzy. Zaplanowaliśmy wykłady dotyczące powstania parafii i pierwszych proboszczów okresu międzywojennego, którzy byli wielkimi społecznikami - powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Będzie również spotkanie z księżmi, którzy pracowali w parafii. Wierni będą mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami. O godz. 18 odbędzie się uroczysta Msza św. Jubileuszowa - dodaje ks. Eugeniusz Antkowiak.

Program uroczystości 100-lecia parafii Matki Boskiej Bolesnej
sobota, 5 stycznia 2013 r.
15:00 - Powstanie parafii Matki Boskiej Bolesnej i jej międzywojenni duszpasterze – mgr Piotr Nowak (prelekcja)
15:30 - Akcent muzyczny w wykonaniu Chóru Parafialnego Dolorosa
16:00 - Parafia Matki Boskiej Bolesnej w latach okupacji i jej pierwszy powojenny proboszcz – ks. prof. dr hab. Leszek Wilczyński (prelekcja)
16:30 - Powojenni proboszczowe parafii Matki Boskiej Bolesnej: ks. prałat Marian Frankiewicz i ks. prałat Bolesław Exler we wspomnieniach kapłanów (panel dyskusyjny)
17:00 - Przerwa kawowa i możliwość bezpośredniej rozmowy przybyłych kapłanów z parafianami
17:30 - Koncert organowy w wykonaniu organisty pana Sławomira Belaka
18:00 - Uroczysta Msza św. Jubileuszowa pod przewodnictwem ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka. Po Mszy św. poczęstunek dla zaproszonych gości
niedziela 6 stycznia 2013 r.
13:00 - Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Parafialnego Dolorosa i zaproszonych chórów (w kościele)
16:00 - Koncert wokalno-instrumentalny w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania i solistów Opery Poznańskiej (w kaplicy Domu Katolickiego), w programie m.in. pieśni patriotyczne oraz muzyka lekka i przyjemna.

ZOBACZ TAKŻE: Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma 100 lat - HISTORIA i ARCHIWALNE ZDJĘCIA


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: