Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wydział Oświaty przygotował projekt uchwały likwidacji Gimnazjum 51.Na Potockiej będzie przedszkole? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wydział Oświaty przygotował projekt uchwały likwidacji Gimnazjum 51.Na Potockiej będzie przedszkole?
03-01-2013 11:29   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta Poznania i Rada Osiedla Św. Łazarz podejmą uchwały w sprawie wyrażenia woli likwidacji Gimnazjum nr 51. Projekt zakłada, że szkoła przy ul. Potockiej funkcjonować miałaby do końca sierpnia 2015 roku, a później w jej miejscu miałby powstać m.in. zespół szkolno-przedszkolny.

O planach likwidacji szkoły ponadpodstawowej przy ul. Potockiej pisaliśmy już w połowie listopada. Więcej w artykule: Gimnazjum 51 zostanie zlikwidowane?

Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania przygotował już projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli likwidacji Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Potockiej. Decyzję w sprawie przyszłości placówki niebawem podejmie Rada Osiedla Św. Łazarz i Rada Miasta Poznania.

Jest to bardzo prawdopodobne, że gimnazjum to zostanie zlikwidowane. Na Górczynie i Łazarzu jest zdecydowanie za dużo tego typu szkół. Jest tam zdecydowanie mniej dzieci niż było jeszcze parę lat temu. Możemy również się spodziewać, że do budynku 8 LO lub Zespołu Szkół Muzycznych przeniesione zostanie gimnazjum katolickie z ul. Kanclerskiej. Nie ma takiej liczby dzieci, by to gimnazjum mogło funkcjonować - powiedział nam Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

A co się stanie z uczniami Gimnazjum nr 51, w przypadku kiedy podjęta zostanie decyzja o likwidacji szkoły?
Nie byłoby sensu przenosić te dzieci do innej szkoły. W pełni uzasadnione byłoby, żeby gimnazjum to funkcjonowało aż młodzież zakończy naukę - tłumaczy prezydent Ryszard Grobelny.

Zdaniem prezydenta gdyby doszło do likwidacji Gimnazjum nr 51 w budynku przy ul. Potockiej mógłby funkcjonować zespół szkolno-przedszkolny.
Najlepiej byłoby, gdyby funkcjonował tam zespół szkolno-przedszkolny, łącznie z sąsiednią szkołą. Mógłby tam być uruchomiony nawet zespół żłobkowy. Z pewnością nie ma potrzeby likwidowania Szkoły Podstawowej nr 77 - uważa prezydent Ryszard Grobelny.

Jednym z powodów likwidacji Gimnazjum nr 51 jest zbyt duża liczba tego typu szkół na Grunwaldzie.

Wynika, że na Grunwaldzie jak i na Winogradach powinno być o jedno gimnazjum mniej. Była już prowadzona dyskusja na ten temat i teraz do niej powracamy. Po przeprowadzeniu analiz wynika, że Gimnazjum nr 51 nie poradziło sobie z naborem - mówi Irena Anioł, kierownik ds. organizacji w Wydziale Oświaty UMP.

W lutym sprawą likwidacji Gimnazjum nr 51 zajmie się Rada Miasta Poznania. Wcześniej, bo już w czwartek temat ten będzie poruszony podczas posiedzenia Komisji Oświaty Rady Miasta Poznania. W środę, 9 stycznia Rada Osiedla Św. Łazarz podejmie uchwałę w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Miasta Poznania, w sprawie wyrażenia woli likwidacji Gimnazjum nr 51 w Poznaniu.

Czekamy na propozycje. Chcemy podjąć działania konsultacyjne, spotkać się z przedstawicielami placówki i zastanowić się nad wdrożeniem programu naprawczego, z którego skorzystały już Gimnazja nr 50 na Górczynie i nr 54 na os. Kopernika. Istnieje również możliwość, aby w Gimnazjum nr 51 wdrożyć taki program naprawczy. Trzeba podjąć skuteczne działania związane z tym, aby przygotować ciekawą ofertę edukacyjną, żeby zachęcić młodzież, żeby chciała swoją naukę po ukończeniu w podstawówce kontynuować w Gimnazjum nr 51. Nasza pomoc będzie pośrednia, główny ciężar odpowiedzialności będzie spoczywał na dyrekcji i nauczycielach tego gimnazjum - uważa Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz

Doszły do nas słuchy, że ma tam być zorganizowane przedszkole, które prowadzic będzie fundacja Familijny Poznań. Dziwne jest, że są już przymiarki na temat przedszkola, skoro nie ma jeszcze uchwały dotyczącej likwidacji gimnazjum - sądzi Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania, członek Komisji Oświaty.

Wydział Oświaty przygotował projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli likwidacji Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Potockiej 38. Szkoła miałaby zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2015 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie wyrażenia woli likwidacji Gimnazjum nr 51 im. Jana Pawła II przy ul. Potockiej 38:

Miasto Poznań, biorąc pod uwagę malejącą liczbę uczniów w szkołach gimnazjalnych na terenie Grunwaldu, kontynuuje prace nad zmianami w sieci szkół i placówek oświatowych. Analizy dotyczące liczby uczniów oraz oddziałów wskazują, iż w Gimnazjum nr 51 obserwowany jest od kilku lat systematyczny spadek liczby uczniów do niego uczęszczających.
W roku szkolnych 2010/2011 do 12 oddziałów uczęszczało 281 uczniów. W roku szkolnym 2011/2012 do 10 oddziałów uczęszczało 218 uczniów. Natomiast w roku szkolnym 2012/2013 do 8 oddziałów uczęszcza 190 uczniów, w tym: do 2 klas pierwszych uczęszcza 52 uczniów, do 2 klas drugich uczęszcza 49 uczniów, do 4 klas trzecich 89 uczniów.
Gimnazjum nr 51 dysponuje 18 salami dydaktycznymi, co przy obecnie funkcjonujących 8 oddziałach wskazuje wykorzystanie obiektu w 44%. Szkoła zostanie zlikwidowana w procesie stopniowego wygaszania. Proces likwidacji zakończy się z dniem 31 sierpnia 2015 r. Począwszy od roku szkolnego 2013/2014, gimnazjum nie będzie prowadziło naboru do klas pierwszych. Uczniowie przyszłorocznych klas drugich i trzecich mogą kontynuować naukę w Gimnazjum nr 51 do czasu jej ukończenia. Nieruchomość planowanego do likwidacji gimnazjum pozostanie własnością Miasta Poznań. Rozważa się możliwość przeznaczenia budynku szkoły na potrzeby okolicznych przedszkoli, których siedziby mieszczą się w budynkach nie należących do Miasta.


R E K L A M A

Komentarze (5)

04-01-2013 23:28:47
badian
miło słyszeć, że Radni Osiedla sprzeciwiają się woli Prezydenta i tym samym likwidacji gimnazjum. Przecież to jedyna szkoła tego typu po pd stronie ulicy Głogowskiej. Po przeciwnej stronie, na przestrzeni kilku kilometrów są obecnie 3 gimnazja, a jak twierdzi prezydent będzie kolejne, tylko że katolickie w obecnym budynku LO 8, tylko, że nie dla wszystkich dostępne. Za kilka lat znów miasto będzie likwidować przedszkola, bo nie będzie miejsca w szkołach. Czy ta polityka do czegoś prowadzi? Krótkowzroczne działanie Prezydenta Miasta, miasta ponoć słynącego z gospodarności.
03-01-2013 19:42:40
Łukasz Prymas
Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Osiedla, przygotowaliśmy projekt uchwały sprzeciwiającej się likwidacji Gimnazjum. Wyrażamy w niej również wolę wprowadzenia programu naprawczego dla tego Gimnazjum. Nie zgadzamy się z opinią Pana Prezydenta, że na Łazarzu jest ich za dużo, gdyż po ew. likwidacji Gimnazjum na całym Dolnym Łazarzu nie byłoby takiej szkoły, mimo istnienia 2 dużych Szkół Podstawowych, dla których Gim nr 51 jest naturalnym miejscem kontynuacji edukacji dla ich uczniów. Co do kwestii powstania w budynku szkoły przedszkola to uważamy, że tak jak było to przed utworzeniem Gimnazjum, gdy w budynku istniała SP nr 97 im. Marii Dąbrowskiej, istniało już przedszkole a co za tym idzie, po niewielkich pracach budowlanych można przywrócić taką funkcję w tym miejscu.
03-01-2013 19:10:11
M.Łazarz
Dzisiaj podczas posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania projekt likwidacji gimnazjum 51 i 6 został odrzucony.
03-01-2013 16:25:55
as
i BDB tam pracuje najbardziej znienawidzona nauczycielka w SP nr. 9 Aleksandra P. od fizyki, niech wypada
03-01-2013 12:22:20
wolf
To jest chore, potężny budynek, olbrzymie pieniądze w ostatnich latach przeznaczono m. in. od Rasy Osiedli a teraz ma się zlikwidować. Przedszkole czy żłobek w ogóle nie będzie korzystał z bieżni, sal sportowych, boisk piłkarskich czy z materiałów dydaktycznych. Pamiętam jak niecałe 10 lat temu jeszcze uczniowie nie mieścili się i musieli chodzić w niektóre dni popołudniu do wieczora, bo tylko wtedy były wolne sale lekcyjne. A teraz się mówi że ta szkoła jest niepotrzebna. Ciekawe gdzie będą chodzić uczniowie z Kolejowej, Łukaszewicza, Potockiej. Za parę lat znowu będą szkoły przepełnione i będzie problem bo budynki już pójdą na inne cele. Nie podoba mi się polityka jaką prowadzi pan Grobelny wzorem amerykańskim uważa, że należy wszystko likwidować i tworzyć tylko wielkie molochy jeśli chodzi o szkoły, szpitale, zajezdnie tramwajowe itd. Tyle że potem do tych molochów trzeba dojechać z drugiego końca miasta i panuje w nich chaos bo są tłumy z połowy miasta i może tam się wszystko wydarzyć bo ciężko zapanować nad sytuacją.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: