Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

20 lat temu po raz ostatni na ulice miasta wyjechały "eNki" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
20 lat temu po raz ostatni na ulice miasta wyjechały "eNki"
31-12-2012 18:44   Janusz Ludwiczak
Równo 20 lat temu, 31 grudnia 1992 roku na ulice miasta po raz ostatni wyjechały tramwaje typu N. Za kilka tygodni na trasę znów wyjedzie trójwagonowa "eNka". Dobiega końca remont drugiej doczepy.

"eNki" woziły poznaniaków przez ponad cztery dekady. 31 grudnia 1992 roku tramwaje typu N wyjechały po raz ostatni na ulice miasta.

Wagony typu N były produkowane przez zakłady Konstal w Chorzowie, Stocznię Gdańską nr 3 i Sanocką Fabrykę Wagonów "Sanowag" w latach 1948-1956.

"eNki" ostatecznie zniknęły z regularnego ruchu liniowego 20 lat temu, jednak tramwaje te kursują m.in. w okresie letnim na linii turystycznej nr 0.

Za kilka tygodniu po Poznaniu znów będzie jeździć trójwagonowa "eNka".

Remont trzeciego wagonu rozpoczął się w 1998 roku i realizowany był w zakładach na terenie zajezdni przy ul. Gajowej oraz w Cegielskim, a później w zakładach Modertrans. Wagon doczepny typu ND, który pochodzi z 1951 roku jest dwukierunkowy i został wyprodukowany w Sanoku. Pojazd wpisany do rejestru zabytków - powiedział Krzysztof Dostatni, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Trójwagonowa "eNka" pierwotnie miała wyjechać na ulicę w tegorocznego sylwestra, w 20. rocznicę wycofania wagonów typu N, jednak remont drugiej doczepy opóźnił się. Na pewno tramwaj typu N+ND+ND2 będzie obsługiwał latem turystyczną "zerówkę".

ZOBACZ TAKŻE: 40 lat temu ulicą Hetmańską po raz pierwszy przejechał tramwaj


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: