Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MPK ostrzega pieszych: Tramwaj to czołg na szynach, zatrzyma się dopiero po 80 metrach! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MPK ostrzega pieszych: Tramwaj to czołg na szynach, zatrzyma się dopiero po 80 metrach!
22-12-2012 00:28   Janusz Ludwiczak
W ostatnich tygodniach doszło do kilku wypadków, w których piesi zostali potrąceni przez tramwaj lub autobus. Sporo poznaniaków przechodzi w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle.

4 grudnia pod wyjeżdżający z zajezdni tramwaj linii nr 18 wpadła 20-letnia dziewczyna. Kobieta najprawdopodobniej poślizgnęła się i wpadła pod "osiemnastkę". Według świadków 20-latka spieszyła się na tramwaj.

Do mniej tragicznych wypadków dochodzi praktycznie każdego tygodnia. Sporo poznaniaków przechodzi w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle, przez co zostaje potrąconych przez tramwaj bądź autobus.

W przedświątecznym okresie zwykle spieszymy się bardziej niż zwykle. Niestety jednocześnie mniej niż zwykle uważamy na to, jak nasze zachowania oddziałują na nas samych oraz na innych uczestników ruchu. Nieuwaga i pośpiech mogą kosztować zdrowie, a nawet życie! Apelujemy, aby w tym szczególnym okresie, szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. I szczególnie uważać przechodząc przez przejścia dla pieszych oraz poruszając się po jezdni. A wystarczy tylko stanąć i się rozejrzeć. Wystarczy poczekać tę chwilkę na zielone światło. Wszystko po to, aby nadchodzące święta spędzić z najbliższymi, ciesząc się zdrowiem - apeluje MPK.

Tramwaj to czołg na szynach! Przy sprzyjających warunkach pogodowych, na suchych torach tramwaj jadący z prędkością 50 km/godz. hamując podstawowym hamulcem elektrodynamicznym, zatrzyma się dopiero po 80 metrach! Kiedy szyny są mokre, przysypane opadającymi liśćmi bądź oblodzone, a tramwaj obciążony, droga ta znacznie się wydłuża. Nagłe wtargnięcie pieszego na tory może skończyć się tragicznie. Trzeba również pamiętać, że pojazd komunikacji miejskiej wiezie kilkadziesiąt, czasami kilkaset osób. Nagłe hamowanie spowoduje ryzyko upadku i urazów pasażerów - mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

MPK radzi:

  • oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój w bezpiecznej odległości od krawędzi peronu
  • oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój przodem do nadjeżdżającego pojazdu
  • nie przebiegaj przed ruszającym lub jadącym tramwajem/autobusem, możesz stracić równowagę lub się poślizgnąć i upaść
  • przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przechodź wyłącznie na zielonym świetle, a przez jezdnię przechodź wyłącznie na oznakowanych przejściach dla pieszych (zebra)
  • zachowaj ostrożność, kiedy na przejściu wchodzisz na kilkupasmową ulicę, pojazd na drugim pasie może się nie zatrzymać
  • zachowaj ostrożność, kiedy wychodzisz zza dużego pojazdu, kierowca na kolejnym pasie może Cię nie zauważyć
  • przed wejściem na jezdnię zatrzymaj i rozejrzyj się, nie utrudniaj sobie obserwacji zasłaniając się parasolem, nasuwając na głowę kaptur, nie ograniczaj percepcji zatykając uszy słuchawkami czy rozmawiając przez komórkę


Komentarze (2)

22-12-2012 09:57:55
isn't it ironic?
@as: tak, motorniczy specjalnie jedzie wolniej i łapie się na wszystkie czerwone światła, bo chce przyjechać opóźniony na przystanek końcowy, bo nie chce mieć chwili wytchnienia a poza wszystkim bo właśnie Tobie chce zrobić na złość. on widzi kiedy wsiadasz i robi to specjalnie przeciwko Tobie!!
22-12-2012 00:38:37
as
codziennie nasi motorniczowie zamykaja drzwi przed nosem naszych pasazerow, oraz jada tak by przed kazdymi swiatlami stac i wydluzac czas przejazdu
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: