Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W kościele Michała Archanioła odsłonięto tablicę pamiątkową gen. Stanisława Maczka {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W kościele Michała Archanioła odsłonięto tablicę pamiątkową gen. Stanisława Maczka {WIDEO}
12-12-2012 17:18   Janusz Ludwiczak
W kościele Michała Archanioła odsłonięta została tablica pamiątkowa gen. Stanisława Maczka - generała broni, dowódcy I Dywizji Pancernej, bohatera pól bitewnych, bojownika sprawy polskiej, kawalera orderu Virtuti Militari. W trakcie uroczystości hm. Ryszard Dubisz został odznaczony w imieniu Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem dla zasługi dla obrony kraju. Odznaczony hm. Ryszard Dubisz zmarł dwa dni później, 10 grudnia.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odprawił ks. prałat Michał Maciołka. Eucharystię sprawował również ks. Roman Późniak, były proboszcz Parafii Michała Archanioła, obecnie proboszcz Parafii Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie. Msza św. została odprawiona w uroczystość Niepokolanego Poczęcia NMP.

Generał Maczek przez swoje całe życie zawsze walczył w obronie naszej ojczyzny. Walczył w trakcie I wojny światowej, przeciwstawiał się bolszewikom. Dzisiaj Europa wypiera się tradycji chrześcijańskiej. Wielu mądrali nie było na świecie, gdy bolszewicy przechodzili przez Polskę. Ci bohaterowie, których dziś wspominamy służyli ojczyźnie. Spotykali się z niezrozumieniem i prześladowaniem. Niech wasze harcerstwo współczesne będzie służbą ojczyźnie i kształceniu walorów i wartości - mówił w trakcie kazania ks. prałat Michał Maciołka.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, żołnierze gen. Maczka, przedstawiciele 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu i harcerze z wielu drużyn.

Po mszy św. odczytany został m.in. list od generała 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który podziękował 100. Poznańskiej Drużynie Harcerskiej za pielęgnowanie pamięci o gen. Maczku.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej druhowi Ryszardowi Dubiszowi przyznany został brązowy medal za zasługi dla obrony kraju. Druh Ryszard Dubisz zmarł dwa dni później, 10 grudnia. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 13 grudnia o godz. 13:30 na cmentarzu Miłostowskim, od ul. Gnieźnieńskiej.

Generał Broni Stanisław Maczek urodził się w 1892 roku pod Lwowem. Uczestnik w I wojnie światowej, od listopada 1918 r. w Wojsku Polskim, od 1938 r. dowódca 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. Skutecznie dowodził nią w wojnie obronnej Polski. W 1939 r. internowany na Węgrzech. Z żołnierzami brygady przedostał się do Francji. Organizator 1. Dywizji Pancernej, którą dowodził we Francji, Belgii, Holandii i północno-zachodnich Niemczech. Od maja 1945 r. dowódca I Korpusu Polskiego w Szkocji. Pozostał na emigracji. Zmarł w 1994 roku w Edynburgu, spoczywa na cmentarzu wojennym w Bredzie. Jest autorem książki "Od podwody do czołga".

Początki 100. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej sięgają 1947 r., kiedy to nosiła imię Hetmana Żółkiewskiego i istniała przy Szkole Podstawowej nr 34. Po przerwie drużyna została reaktywowana na przełomie 1956 i 1957 roku. W 1976 r., po przejściu do szczepu 33 - drużyna została rozwiązana. Pod zmienioną nazwą została reaktywowana 1 września 1981 r. i działa w Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, Hufcu Poznań-Grunwald przy Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych. Przez szeregi 100 PDH przewinęło się prawie 1200 harcerek i harcerzy. W skład drużyny wchodzi 12 zastępów.

Harcerki i harcerze 100 PDH noszą mundury zbliżone do mundurów 1 Dywizji Pancernej, noszą czarną lewą przesuwkę na naramienniku, na kołnierzach zastępu mają wyhaftowane proporczyki w barwach pułku.

100 PDH współpracuje z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Od kilkunastu lat harcerze organizują samodzielne obozy letnie, biwaki i wycieczki. Na zbiórki drużyny uczęszcza ponad 70 harcerek i harcerzy w wieku od 12 do 25 lat.

Wśród ważniejszych osiągnięć 100 PDH jest Tytuł Drużyny Honorowej Zlotu ZHP Pola Grunwaldzkiej 1988 i odznaczenie sztandaru drużyny Złotą Odznaka 1 Dywizji Pancernej, medalem "Pro Memoria", Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz odznaką "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego".

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

15

sty

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs piosenki i poezji patriotycznej

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: