Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Bogusław Duszyński - twórca "Wiosennych Krokusów", Człowiek Roku Łazarza 2012 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Bogusław Duszyński - twórca "Wiosennych Krokusów", Człowiek Roku Łazarza 2012
12-12-2012 15:23   Janusz Ludwiczak, Janusz Heller
W poniedziałek zmarł Bogusław Duszyński, założyciel i wieloletni kierownik Kabaretu Seniorów "Wiosenne Krokusiki", aktor Teatru Reduta, laureat tegorocznej nagrody "Człowiek Roku Łazarza".

10 grudnia, w wieku 90 lat zmarł w poniedziałek Bogusław Duszyński - założyciel i wieloletni kierownik Kabaretu Seniorów "Wiosenne Krokusiki", były aktor Teatru Reduta, reżyser, instruktor teatralny Klubu Krąg. Był laureatem tegorocznej nagrody Człowiek Roku Łazarza.

Bogusław Duszyński urodził się 19 marca 1922 roku w Aleksandrowie Kujawskim. W czasie wojny wywieziony do Niemiec, gdzie ciężko pracował w Hamburgu. Po wojnie zrobił matura i rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Występował w w Eksperymentalnym Teatrze "Kuźnica". W ciągu sześciu lat udział w wielu przedstawieniach wystawianych w domach kultury, na boiskach sportowych, w podwórcach i dziedzińcach starych zamków, ale także w wielu szacownych miejscach, jak Opera Leśna w Sopocie czy Hala Ludowa (obecnie Hala Stulecia) we Wrocławiu. Szczytowym osiągnięciem "Kuźnicy" było wystawienie Krzyżaków i Konrada Walenroda w zamku malborskim z okazji 500-lecia tego miasta. I jak to w życiu aktorskim, w latach "Kuźnicy" przypadło zagrać różne role: zakonnika i diabła, profesora i debila, szacownego jegomościa i lekkoducha. To był bardzo ciekawy okres życia.

Bogusław Duszyński właściwie od najwcześniejszych lat interesował się teatrem amatorskim, najpierw dając przedstawienia razem z innymi dzieciakami z rodzinnego podwórka, potem w szkole i w zespołach studenckich. Potem udało się zaliczyć szkolenia instruktorskie w Poznaniu, a następnie czteroletnie studia teatralne w Krakowie. Współpracował z Studenckim Zespołem Estradowym Klubu "Nurt" oraz z Zespołem Niewidomych, dzięki czemu zdobył honorowe członkostwo Związku Niewidomych.

Od 1985 roku Bogusław Duszyński prowadził Kabaret Seniorów "Wiosenne Krokusiki" przy Klubie Osiedlowym "Krąg" w Poznaniu. Dla tego Zespołu opracowywał scenariusze, reżyserował przedstawienia, pisał teksty oraz słowa piosenek. Uczył i szkolił aktorsko członków zespołu, a przede wszystkim sam występował z nimi na scenie.

W marcu 2007 z okazji 85-lecia Klub "Krąg" zorganizował uroczysty benefis, a pięć lat później specjalny koncert jemu dedykowany.

28 maja podczas uroczystego zakończenia 23. Dni Łazarza Bogusław Duszyński otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2012". W czwartek, 22 listopada odbyło się w Klubie "Krąg" ostatnie przedstawienie Kabaretu "Wiosenne Krokusiki" pod kierownictwem i z udziałem Bogusława Duszyńskiego.

Pogrzeb Bogusława Duszyńskiego odbędzie się w piątek, 14 grudnia o godz. 11:00 na cmentarzu Górczyńskim.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: