Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wydział Oświaty chce przenieść Przedszkole 51 z Magnolii do Szkoły Podstawowej 26 przy Berwińskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wydział Oświaty chce przenieść Przedszkole 51 z Magnolii do Szkoły Podstawowej 26 przy Berwińskiego
12-12-2012 11:45   Janusz Ludwiczak
Zespół szkolno-przedszkolny składający się z Przedszkola nr 51 i Szkoły Podstawowej nr 26 planuje od września utworzyć Wydział Oświaty. Obie placówki miałyby funkcjonować w budynku przy ulicy Berwińskiego.

Wydział Oświaty planuje przeniesie Przedszkola nr 51, znajdującego się nad Magnolią przy ul. Głogowskiej do budynku Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego. Obie placówki miałyby zostać połączone w zespół szkolno-przedszkolny.

Są to na razie propozycje. Przedstawiamy pomysły, a nie już konkretne projekty uchwał. Chcemy dopracowywać rozwiązania i osiągnąć pewne porozumienie. Wydaje nam się, że te rozwiązania są rozsądne, bo poprawiają warunki, w których funkcjonują w tej chwili oddziały przedszkolne - powiedział Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Sam pomysł szukania nowego lokalu dla tego przedszkolna jest jak najbardziej zasadny. Nie jestem w stanie przyjąć wszystkich chętnych dzieci. Rekrutacja w naszym przedszkolu to dla mnie najgorszy w roku okres . Ponadto, mimo ,że zajmujemy 300 m i sale są przestronne, a w ostatnich latach udało się ,również dzięki sponsorom , tak urządzić przedszkole ,że jest tu naprawdę ślicznie, estetycznie i nowocześnie to jednak trudno oprzeć się wrażeniu, iż w zamyśle miało być , tylko tymczasowo budynku nad Magnolią, a działa od ponad 60 lat. Trudno jednak wyobrazić sobie, że pomieszczenia w budynku szkoły przy Berwińskiego będą lepszym rozwiązaniem. W szkole mieści się schronisko młodzieżowe, budynek jest też podnajmowany, działa tam przychodnia niepubliczna. Wykonano tam sporo inwestycji, szkoda byłoby to teraz wszystko przerabiać, a należałoby aby stworzyć odpowiednie warunki dla przedszkola ( zgodnie z obietnicą polepszenia ich). Pilnego remontu wymaga na przykład nawierzchnia szkolnego boiska, na którą ponad 100 tys. zł jest już przyznane ale drugie tyle jeszcze Miasto musi przeznaczyć, takie informacje uzyskałam od koleżanki dyrektor SP 26 - wskazuje Klaudia Sobecka-Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51.

Jednym z powodów przeniesienia Przedszkola nr 51 do Szkoły Podstawowej nr 26 są finanse, a konkretnie oszczędność, której w tym przypadku trudno się doszukać.

Poziom w kamienicy przy ul: Głogowskiej 40, w którym znajduje się nasze przedszkole należy do ZKZL, czyli jest to lokal Miasta. Tak więc czynsz jaki płacimy rocznie 28 tys. zasila budżet miasta. Nie jest , więc dla niego kosztem. Pod uwagę brany jest również argument, że nie mamy ogrodu, ale od strony Parku Wilsona mamy osobne, bezpośrednie wyjście. Dzieci schodzą kilkanaście stopni i już są w parku. Niedawno powstał tam też plac zabaw, o który staraliśmy się od lat - wskazuje Klaudia Sobecka-Szcześniak z Przedszkola nr 51.

Projekt zakłada, że gdyby od września powstał zespół szkolno-przedszkolny Przedszkole nr 51 działałoby jeszcze przez dwa ,trzy lata w pomieszczeniach przy Głogowskiej, a równocześnie prowadzony byłby nabór do pomieszczeń na Berwińskiego. Część oddziałów działałoby tutaj nad Magnolią, a część w Szkole Podstawowej nr 26. Jednym z argumentów jest również to, iż utworzenie przedszkola na Berwińskiego spowodowałby, że dzieci uczęszczałyby automatycznie do Szkoły Podstawowej nr 26. To jest argument, który pozwoliłby na pozytywne myślenie o rozwoju SP 26, gdyby nie fakt, ,że nasi absolwenci trafiają często do szkół sportowych , muzycznych, artystycznych, niepublicznych. Przedszkole duży nacisk kładzie na rozwój talentów i intensywne wspieranie indywidualnych predyspozycji dzieci, od 4 lat współpracuje z takimi placówkami
Mimo, że pytań jest wiele i tyleż znaków zapytania, przyglądamy się temu projektowi, bo cały czas jest to faza projektu. Wspólnie z Wydziałem Oświaty próbujemy spoglądać nie co dalej niż na przyszły rok szkolny, dlatego rozmawiamy , spieramy się i przekonana jestem, o dobrej woli wszystkich stron
- dodaje Klaudia Sobecka-Szcześniak.

Przedszkole nr 51 ma ponad 60-letnią tradycję. Powstało 1 maja 1949 roku i od samego początku znajduje się ono nad Magnolią, przy ul. Głogowskiej 40. Placówka ma trzy oddziały, do których uczęszcza 75 dzieci. W przedszkolu dzieci uczone są m.in. zdrowych nawyków żywnościowych. Na miejscu pieczone są chleby, a dzieciom podaje się potrawy np. z kaszy jaglanej czy z dodatkiem oleju lnianego.
Szczególny nacisk kładziony jest tutaj na wychowywanie jednym głosem, czyli ścisła współpraca przedszkola z rodzicami.

W przedszkolu prowadzony jest również projekt AIESEC. W styczniu placówkę odwiedzi studentka z Malezji. Placówka będzie starać się także o realizację projektu Comeniusa, który polegać będzie na współpracy z podobną placówką w Tulonie we Francji oraz pod Genewą w Szwajcarii.

Gdyby Wydział Oświaty złożył projekt uchwały o połączeniu placówek na styczniowym posiedzeniu Rady Miasta. Plany zakładają, że zespół szkolno-przedszkolny na Berwińskiego miałby rozpocząć działalność z dniem 1 września 2013 r., natomiast Przedszkole nr 51 opuściłoby pomieszczenia nad Magnolią ok. 2016 roku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: