Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Prawdziwa kolej" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Prawdziwa kolej"
06-12-2012 00:31   Janusz Ludwiczak
Ile waży parowóz? Co to jest obrotnica? Jak przestawia się zwrotnice? - na te pytania odpowiadał małym zuchom ze Szczepu Łazarz Roman Paul, który otworzył we wtorek w Klubie "Krąg" wystawę "Prawdziwa kolej". Roman Paul od samego początku związany jest z koleją. Najpierw jako dziecko odwiedzał ojca, który był dyżurnym ruchu. Ukończył Technikum Kolejowe, po którym przez 21 lat pracował na kolei, m.in. jako maszynista.

We wtorek, w Klubie "Krąg" odbył się wernisaż wystawy fotografii Romana Paula. Wystawę odwiedziły między innymi małe zuchy ze Szczepu Łazarz. Autor pochwalił się dzieciom swoją bogatą wiedzą na temat kolei. Opowiedział o słynnych paradach parowozów, które odbywają się w Wolsztynie, a także odpowiadał na pytania małych gości, którzy chcieli się dowiedzieć ile waży lokomotywa, co to jest obrotnica i jak przestawia się zwrotnice.

Jestem z wykształcenia i doświadczenia zawodowego kolejarzem. W zawodzie już nie pracuję, ale miłość do kolei została, która przerodziła się w robienie zdjęć. Nie jestem zawodowym fotografem, ciągle się uczę - mówi Roman Paul.

Na kolei pracowałem w sumie 20 lat, ale z koleją jestem związany od pół wieku. Już jako dziecko chodziłem do ojca, który był dyżurnym ruchu. W latach 1964-1969 uczęszczałem do Technikum Kolejowego na Fredry, a już po ukończeniu szkoły rozpocząłem pracę w PKP jako maszynista. Później przeniosłem się do ZNTK. Na kolei pracowałem w sumie 21 lat - wyjaśnia Roman Paul.

Pracując na kolei zjechałem całą Polskę wzdłuż i wszerz. Nie liczyłem tego dokładnie, ale na lokomotywie przejechałem ok. 300 tysięcy kilometrów. Gdy rozpoczynałem prac na kolei zasiadłem już na lokomotywach spalinowych, które były wprowadzane do ruchu. Nie pracuje już na kolei, ale moja miłość do niej została. Obecnie skupiam się na fotografii, w sumie zrobiłem ponad 3 tysiące zdjęć - dodaje Roman Paul.

Wystawę zdjęć "Prawdziwa kolej" można oglądać w holu na piętrze Klubu "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 do 7 stycznia 2013 r.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: