Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Budowniczy łazarskiej świątyni spoczął na Górczynie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Budowniczy łazarskiej świątyni spoczął na Górczynie
01-06-2008 00:42   Janusz Ludwiczak
W sobotę Ks.Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki poświęcił nowe miejsce pochówku śp. księdza prałata Jana Lewickiego, budowniczego i inicjatora powstania kościoła Matki Boskiej Bolesnej.

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki poświęcił na cmentarzu górczyńskim nowe miejsce pochówku śp. ks. Prałata dr Jana Lewickiego – inicjatora powstania i budowniczego kościoła Matki Boskiej Bolesnej.

Podczas uroczystości kwiaty złożyli przedstawiciele Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii św.Marcina, Parafialnej Rady Duszpasterskiej parafii Matki Boskiej Bolesnej, Rady Osiedla Świętego Łazarza oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".

Ksiądz prałat dr Jan Lewicki urodził się 10 czerwca 1846 r. w Krerowie pod Środą Wielkopolską. W 1867 roku zdał maturę w Gimnazjum św.Marii Magdaleny w Poznaniu, po której wstąpił do Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1871 roku. Następnie studia filozoficzne w Münster i doktorat w 1873 roku. Ze względu na antykościelne ustawodawstwo pruskie ks.Lewicki pracował przez 10 lat w Paryżu. W 1884 roku powrócił do Poznania i w 1889 roku został proboszczem śródmiejskiej parafii św.Marcina.

Ks. Jan Lewicki przywiązywał dużą wagę do rozwoju parafii. Prowadził m.in. na Łazarzu Bractwo Św.Krzyża. W okresie jego 20-letniej pracy w parafii św.Marcina zaszły duże zmiany. W związku ze wzrostem liczby mieszkańców Poznania na propozycję ks. Lewickiego wydzielono w 1899 roku nową parafię przy kościele Bożego Ciała, a następnie podjął się budowy i działań w zakresie utworzenia parafii na Łazarzu.

Ks. Prałat Jan Lewicki zmarł tknięty paraliżem 11 września 1909 roku. Pochowany został na nowym cmentarzu świętomarcińskim przy ul. Bukowskiej, założonym przez niego w 1890 r. Cmentarz ten znajdował się na terenie obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich. W okresie okupacji niemieckiej w 1942 roku został zlikwidowany, a doczesne szczątki ks. Prałata zostały przeniesione na dawny cmentarz dębiecki przy ul.Samotnej. Na zamkniętym do dziesięcioleci cmentarzu grób ks. Jana Lewickiego został zapomniany. Z inicjatywy Leszka Krajkowskiego – prezesa Towarzystwa Genealogiczno-Heraldyznego w Poznaniu, ks.proboszcza Matki Boskiej Bolesnej Eugeniusza Antkowiaka, i Rady Duszpasterskiej Parafii Matki Boskiej Bolesnej przy ogromnym zaangażowaniu Jerzego Molińskiego rozpoczęto starania o ekshumację doczesnych szczątków ks. Jana Lewickiego na cmentarz parafialny na Górczynie. Ekshumacja miała miejsce 29 marca. Budowniczy łazarskiej świątyni znalazł godne miejsce obok ks.Kazimierza Malińskiego – kontynuatora dzieła tworzenia parafii i pierwszego proboszcza na Łazarzu.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: