Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nad peronami zawieszono już 300 ton, które utrzymają parking na 1500 samochodów {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nad peronami zawieszono już 300 ton, które utrzymają parking na 1500 samochodów {WIDEO}
09-11-2012 00:37   Janusz Ludwiczak
W nocy ze środy na czwartek odbył się montaż kolejnej kratownicy, ważącej 100 ton. Operacja była trudna i skomplikowana, do której trzeba było użyć 500-tonowego "Herkulesa". Prace utrudniał momentami silny wiatr.

W minioną sobotę nad peronami 1, 2 i 3 zamontowano pierwsze dwie kratownice, ważące w sumie 200 ton, o czym więcej w artykule: Dwie stutonowe kratownice zawisły nad peronami Dworca Głównego.

Poprzedniej nocy, ze środy na czwartek odbył się montaż trzeciej kratownicy, która waży 100 ton.

Trzecia z kratownic, stanowiących element wznoszonego przez węgierską spółkę TriGranit trzykondygnacyjnego parkingu, będącego jednym z elementem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego osadzona została nad peronem pierwszym. Była to bardzo trudna i skomplikowana operacja, ciężki stalowy element, przy wiejącym momentami dość silnie wietrze trzeba było przenieść na odległość ponad 30 metrów i osadzić tuż przy ścianie starego budynku dworca PKP. Podobnie jak kilka dni wcześniej, użyto do tego jednego z największych dźwigów w Polsce popularnego, 500-tonowego "Herkulesa". W nocnej akcji wspierały go trzy inne dźwigi. Przy ich pomocy montowano mniejsze, poprzeczne elementy kratownicy. Jeden z dźwigów pracował przy odpowiednim dociążaniu „Herkulesa” stabilizując jego pozycję - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

Przenoszenie kratownicy rozpoczęło się parę minut przed godziną 23:00. Do ostatniej chwili nie było pewności, czy skomplikowana operacja dojdzie do skutku. Plany mógł pokrzyżować wiatr wiejący momentami z prędkością przekraczającą 20 metrów na sekundę. „Herkules” automatycznie wyłącza się, kiedy wiatr wieje z prędkością nieco ponad 10 m s. Jednak gdy kratownica ruszyła w górę pogoda nieco się poprawiła. Wcześniej wyłączono sieć trakcyjną, wstrzymano ruch pociągów. Wystarczyło pół godziny, aby stalowa krata bezpiecznie i bardzo precyzyjnie osiadła na betonowych słupach. W sprawnym przenoszeniu kratownicy nad peronami III i II na I asystowało 15 osób. Najtrudniejsze zadanie, poza operatorem „Herkulesa” miały osoby, które linami przymocowanymi do wiszącej w powietrzu kratownicy nie pozwalali, aby pod wpływem wiatru zaczęła się gwałtownie obracać wokół własnej osi. Do godziny 4:30 trwał montaż mniejszych, choć też ważących po kilka ton stalowych elementów konstrukcji. Podnoszenie ostatniej, a zarazem najcięższej, ważącej ponad 120 ton kratownicy która stanie w miejscu planowanego peronu Kolei Dużych Prędkości zaplanowano na przyszły wtorek- dodaje Przemysław Terlecki.

Każda z kratownic waży 100 ton i ma 37 metrów długości i 13 metrów wysokości. Stalowe kratownice będą podtrzymywać trzykondygnacyjny parking, który powstanie nad peronami 1, 2 i 3 i pomieści ponad tysiąc samochodów. Parking będzie m.in. dla gości budowanego centrum handlowego Poznań City Center.


Komentarze (1)

09-11-2012 17:47:05
kaśka
Trochę się boje teraz stać na tych peronach, jeśli nad głową mam 300 ton.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: