Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wojskową kursuje autobus, a "szóstka" na osiem miesięcy zastąpiła "jedynkę" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojskową kursuje autobus, a "szóstka" na osiem miesięcy zastąpiła "jedynkę"
07-11-2012 14:41   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku tramwajem nie dojedziemy już ani do Junikowa ani na Grunwald. Swoje trasy zmieniły tramwaje linii nr 6, 11, 14, 15 i 18. Na przystanki nie podjedzie już ani "jedynka" ani "trzynastka", które zostały zawieszone. "Czternastką" nie dojedziemy już bezpośrednio z Łazarza do Bałtyku, a na Piątkowo dojedziemy przez Strzelecką i ścisłe centrum. Sprawcą całego zamieszania jest budowany wiadukt zwany "widmo" pod III ramę komunikacyjną.

W poniedziałek na przystanku Głogowska/Hetmańska można było usłyszeć: "Jak to jedynka nie jeździ?", zaś w "szóstce" jadącej ulicą Reymonta w kierunku Franowa: "Przepraszam, czy tym tramwajem dojadę na osiedle Warszawskie?".

Od 5 listopada na osiem miesięcy z ulicy Grunwaldzkiej zniknęły tramwaje. Bimbą nie dojedziemy ani na Grunwald ani na Junikowo. Swoje trasy zmieniły tramwaje linii nr 5, 6, 8, 11, 14, 15 i 18, a ZTM zawiesił kursowanie tramwajów linii nr 1 i 13.

Wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, pomiędzy Rondem Jeziorańskiego a Junikowem kursują autobusy "za tramwaj" linii T1, które na przystanki według rozkładu mają podjeżdżać co 5-7 minut. Autobusem "T1" można teraz dojechać bezpośrednio pod Arenę, gdyż na ulicy Wojskowej za skrzyżowaniem z Wyspiańskiego powstał tymczasowy przystanek.

"Czternastką" nie dojedziemy już z Łazarza do Bałtyku. W zamian z Głogowskiej na Grunwaldzką jeżdżą tramwaje linii nr 11, ale uwaga! "Jedenastka" nie pojedzie na Piątkowską, lecz na Ogrody. Tramwaje linii nr 14 na Piątkowo dojeżdżają teraz przez Most Dworcowy, Strzelecką i ścisłe centrum.

Równocześnie od poniedziałku zmieniła się trasa autobusów linii nr 45, które zostały wydłużone do Kaczej, a także zamiast ulicą Bukowską jadą przez Przybyszewskiego i Marcelińską.

KOMENTARZ OD REDAKCJI
No i na osiem miesięcy mieszkańcy Grunwaldu pożegnali się z tramwajami. Co to dla nich. Rok temu mieli dokładnie taką samą sytuację - od listopada 2011 do czerwca tego roku musieli korzystać z przepełnionych i często spóźniających się autobusów "za tramwaj" T2.
Pomijam już fakt, że na Grunwaldzkiej budowany jest wiadukt określany mianem wiaduktu "widmo". Poznań słynął do tej pory z gospodarności, a czy nie lepiej byłoby zamiast budować wiadukty na ulicy Bukowskiej i Grunwaldzkiej pod III ramę komunikacyjną przeznaczyć pieniądze na grożącą zawaleniem estakadę na trasie katowickiej?
III rama komunikacja powstanie nie wcześniej niż za 20-30 lat, a budowane konstrukcje będą nadawały się wtedy najprawdopodobniej do wyburzenia. Ale cóż POZnan*... miasto know-how.
A na koniec szkoda, że Zarząd Transportu Miejskiego po raz kolejny utrudnił życie pasażerom, którzy przez najbliższe tygodnie będą zdezorientowani. Wcale nie dziwią mnie pytania pasażerów: "gdzie jest jedynka?". Wystarczyłoby wprowadzić proste rozwiązanie, które jeszcze do niedawna było stosowane. Tramwaje linii nr 1, 6, 13 i 15 mogłyby zachować swoje dotychczasowe trasy, ale przystankiem końcowym zamiast Węgorka byłoby Rondo Jeziorańskiego. "Jedynka", która dojeżdżałaby do Ronda Jeziorańskiego zmieniałaby się w "szóstkę" i dalej pojechałaby na Miłostowo, zaś tramwaje linii nr 15 na Rondzie Jeziorańskiego zostałyby "przetablicowane" na "13", gdzie następnie dalej dojechałyby po swojej trasie na Starołękę.


KOMUNIKACJA OD 5 LISTOPADA PRZEZ NAJBLIŻSZE 8 MIESIĘCY:

Linia tramwajowa nr 1:
Została ZAWIESZONA. Jej funkcjonowanie od Ronda Jeziorańskiego do Franowa przejęła linia nr 6.

Linia tramwajowa nr 5:
Ze Stomila dojeżdża na Piątkowską (a nie jak do tej pory na os. Sobieskiego).

Linia tramwajowa nr 6:
MIŁOSTOWO - ... - Matyi - Most Dworcowy - Roosevelta - Bukowska - Grunwaldzka - Rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Żegrze - Chartowo - os. Lecha - Piaśnicka (tunel) - FRANOWO

Linia tramwajowa nr 8:
Z Miłostowa dojeżdża na os. Sobieskiego (a nie jak do tej pory na Ogrody).

Linia tramwajowa nr 11:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Głogowska - Hetmańska - Rondo Starołęka - Starołęcka - STAROŁĘKA

Linia tramwajowa nr 13:
Została ZAWIESZONA. Jej funkcjonowanie od Ronda Jeziorańskiego do Starołęki przejęła linia nr 15.

Linia tramwajowa nr 14:
ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA - Głogowska - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Pl. Wiosny Ludów - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia (powrót przez Gwarną i Św. Marcin) - Fredry - Most Teatralny - Roosevelta - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

Linia tramwajowa nr 15:
OS. SOBIESKIEGO - Trasa PST - Roosevelta - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Krzywoustego - Rondo Rataje - Zamenhofa - Rondo Starołęka - Starołęcka - STAROŁĘKA

Linia tramwajowa nr 18:
FRANOWO - ... - Matyi - Most Dworcowy - Głogowska - ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA

Autobusowa komunikacja zastępcza "za tramwaj" - linia T1:
JUNIKOWO - Grunwaldzka - RONDO JEZIORAŃSKIEGO
Powrót: RONDO JEZIORAŃSKIEGO - Reymonta - Wyspiańskiego - Wojskowa - Grunwaldzka - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - JUNIKOWO.
Na ulicy Grunwaldzkiej autobusy "T1" zatrzymują się na przystankach tymczasowych zlokalizowanych na wysokości przystanków tramwajowych oraz na przystankach linii autobusowej nocnej nr 251, a także na na dodatkowych przystankach: "Rondo Jeziorańskiego" - na ulicy Grunwaldzkiej, przed skrętem w ul. Reymonta oraz "Wojskowa n/ż" - na ulicy Wojskowej, za skrzyżowaniem z ul. Wyspiańskiego.

Linia autobusowa nr 45:
Wszystkie kursy linii nr 45 na stałe zostały wydłużone do pętli Kacza oraz skierowane przez ulicę Przybyszewskiego i Marcelińską (nie są już realizowane kursy ulicą Bukowską na odcinku od Przybyszewskiego do Grochowskiej):
RONDO KAPONIERA - Bukowska - Przybyszewskiego - Marcelińska - Bułgarska - Jugosłowiańska - Promienista - Jawornicka - Mrągowska - KACZA

Jak dojechać z Łazarza...?:

 • do dworca PKP - tramwaje linii nr 11, 14 i 18
 • w okolice Ronda Kaponiera - tramwaje linii nr 11 oraz nr 6, 10 i 15 do przystanku "Bałtyk"
 • do Teatralki - tramwaje linii nr 14 i 15
 • do dworca PKS, na deptak i do Browaru - tramwaje linii nr 14 i 18 oraz 6 i 15
 • w okolice Kupca - tramwaj linii nr 14
 • na Śródkę - tramwaje linii nr 6 i 7
 • na Franowo - tramwaje linii nr 6 i 18
 • na Grunwald i Junikowo - tramwaje linii nr 6, 7, 10, 11, 15 do przystanku "Wojskowa" lub "Rondo Jeziorańskiego" i przesiadka na autobusy zastępcze T1.
 • na Ogrody - tramwaje linii nr 7 i 11 lub autobusy linii nr 82.
 • na Sołacz - autobusy linii nr 64
 • w okolice Rynku Jeżyckiego - tramwaje linii nr 15 lub autobusami linii nr 64.


R E K L A M A

Komentarze (2)

08-11-2012 11:31:39
Szczur
III rama nigdy nie powstanie - już dzisiaj jest to, delikatnie określając, rozwiązanie anachroniczne - za 20 lat to będzie już w ogóle szczyt głupoty, zwłaszcza, że za chwile gotowa będzie zachodnia obwodnica - przebiagajaca w rozsądnej odległości od centrum. A te wiadukty widma to będzie po wsze czasy pomnik głupoty, arogancji i megalomanii niejakiego Ryszarda G., którewgo naiwni Poznaniacy nie wiedzieć dlaczego wybierają na kolejne kadencje. W dziedzinie manipulacji opinią społeczną pen prezydent jest zdcydowanie w czołówce ekstraklasy.
08-11-2012 07:03:37
Wiadukt widmo
Jestem mieszkańcem Grunwaldu i podobnie jak inni co dziennie dojeżdżam do pracy z przesiadką i czasem w tłoku na linii T1. Nie uważam, że wiadukt widmo jest niepotrzebny. O Trzeciej Ramie mówi się od dawna. Już dawno widziałem jej plany. Od czegoś trzeba zacząć jej budowę. Gdyby teraz wyremontowano skrzyżowanie Grunwaldzka-Smoluchowskiego, a za kilka lat zostało by na nowo przerabiane dla potrzeb obwodnicy ludzie mówiliby dlaczego podczas remontu nie zrobiono tego od razu. Zawsze remonty wiążą się z utrudnieniami. Trzeba to przeżyć, żeby było ładniej i wygodniej. Malkontenci zawsze znajdą powód do narzekania bez względu czy wiadukt powstanie czy nie. Druga sprawa to bezmyślność kierowców. Dobrze, że stara nitka Grunwaldzkiej została zeszlifowana. Jeszcze dzień wcześniej mimo ustawionych barierek i znaków zakazu widziałem kierowców przejeżdżających za barierkami i później po chodniku. Skandaliczne zachowanie, ale dużo kierowców jest bezmyślna (też jestem kierowcą, jednak do pracy w centrum jeżdżę MPK ponieważ jest taniej, szybciej i mniej nerwowo).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: