Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Demonstracja lokatorska" przeszła ulicami w proteście przeciwko "czyścicielom" kamienic {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Demonstracja lokatorska" przeszła ulicami w proteście przeciwko "czyścicielom" kamienic {WIDEO}
20-10-2012 22:49   Janusz Ludwiczak
Około 200 osób przeszło w sobotę ulicami Łazarza, by zaprotestować przeciwko obecnej polityce mieszkaniowej w Poznaniu. Demonstrujący wyruszyli po godz. 13 spod kamienicy przy Stolarskiej 2 i ulicami Śniadeckich, Kolejową, Kanałową, Małeckiego, Rynkiem Łazarskiem, Niegolewskich doszli pod siedzibę ZKZL. Po drodze zatrzymywali się przy pięciu kamienicach, w których dochodziło do procesu "wykurzania" lokatorów. Byli mieszkańcy tych budynków opowiadali swoje smutne historie z "czyścicielami".

W "Demonstracji lokatorskiej" udział wzięli m.in. Tomasz Lewandowski - Radny Miasta Poznania z SLD, prof. Tomasz Polak, członkowie Stowarzyszenia My Poznaniacy, anarchiści, koalicjanci na Rzecz Mieszkańców Stolarskiej, a przede wszystkim byli mieszkańcy kamienic przy ul. Strusia 10, Małeckiego 20 czy Niegolewskich 20. Pojawiła się również prof. Margit Mayer, która przyjechała prosto z Berlina.

Takie demonstracje dają poczucie takie, że ludzie się solidaryzują, przede wszystkim z różnych kamienic. Mieszkańcy Poznania dowiadują się również o tym problemie. Wychodzimy na ulicę, żeby powiedzieć, że sprzeciwiamy się takiej polityce miasta, która w rzeczywistości wspiera "czyścicieli", a nie wspiera lokatorów - wyjaśnia Katarzyna Czarnota z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

W pełni identyfikuję się z hasłami obrony praw lokatorów. Uważam, że prawo i organy, które je egzekwują nie dość dobrze bronią tych mieszkańców. Potrzebne jest wsparcie wspólnoty samorządowej. Właściciele kamienic muszą wiedzieć, że mieszkańcy nie są towarem. Jeśli chcą osiągać duże zyski w tej branży to muszą wiedzieć, że spotkają się z oporem społecznym - powiedział Tomasz Lewandowski, Radny Miasta Poznania, SLD.

Sobotnia demonstracja nieprzypadkowo rozpoczęła się pod kamienicą przy ul. Stolarskiej 2, o której pisaliśmy wielokrotnie. Lokatorzy budynku obawiają się teraz nadchodzącej zimy i tego, że zostaną pozbawieni prądu. Od maja nie mają wody i gazu.

Zostaliśmy zobowiązani do wpłacenia opłat rekompensacyjnych za utrudnianie remontu. To jest kwota 26 tys. zł. Mamy trzyletni okres wypowiedzenia. Czy można mieszkać trzy lata w takich warunkach? Nie mamy już wody i gazu. Boimy się, że mogą nam odciąć prąd - mówi prof. Stanisław Kozłowski, jeden z lokatorów kamienicy przy Stolarskiej 2.

"Demonstracja lokatorska" wyruszyła kilka minut po godz. 13 i przeszła ulicami: Stolarską, Śniadeckich, Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową, Kanałową, Małeckiego, Rynkiem Łazarskim, Głogowską, Sczanieckiej, Bogusławskiego, Niegolewskich, Matejki pod siedzibę ZKZL.

Po drodze protestujący zatrzymywali się przy pięciu kamienicach, w których dochodziło do procesu "wykurzania" lokatorów. Byli mieszkańcy tych budynków opowiadali swoje smutne historie związane z "czyścicielami".

Na początku wyłączyli nam kanalizację i wodę, idąc po schodach musieliśmy brnąć w ludzkich odchodach. Pewnego dnia wrzucili nam na klatkę schodową racę wojskową, której wybuch przeraził mojego 7-letniego syna - mówiła ze łzami w oczach Karolina Skrzypczak, była mieszkanka kamienicy przy ul. Strusia 10.

Uczestnicy demonstracji maszerując wznosili m.in. hasła: "Lokatorzy to nie towar", "Eksmisje stop!", "Dość łamania praw lokatorów" czy "Mieszkanie prawem, nie towarem".

Sobotnią "Demonstrację lokatorską", która przeszła łazarskimi ulicami relacjonowaliśmy na żywo. Więcej na stronie: Ulicami Łazarza przeszła "Demonstracja lokatorska" {RELACJA MINUTA PO MINUCIE}.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (1)

22-10-2012 00:19:29
Hania
Nie zaplacilabym ani grosza, zadnej rekompensaty za utrudnianie remontu a gdzie jest rekompensata za brak wody dla lokatorow i fatalne warunki w jakich sie znalezli ? Na ile zlotowek policzyc ich straty ? Kto taka kare nalozyl ? To jakas paranoja !!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Zielono mi" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

22

wrz

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: