Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W archiwum MTP odnaleziono film z 1946 roku {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W archiwum MTP odnaleziono film z 1946 roku {WIDEO}
12-10-2012 12:20   Janusz Ludwiczak
Podczas przygotowań do transferu tradycyjnych materiałów filmowych do postaci cyfrowej odkryto w archiwum MTP unikatowy film dokumentalny z 1946 roku, a na nim targi "Odzież i dom". Na filmie można zobaczyć jak 66 lat temu, już po II wojnie światowej wyglądały Targi, a także ulice Roosevelta i Bukowska.

Warto i trzeba digitalizować historyczne zbiory MTP – digitalizacja to jedna z metod jaką stosuje się w MTP aby zachować historyczne zbiory firmy z tradycjami sięgającymi 1921 roku - mówi Tomasz Mikszo z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

To właśnie podczas przygotowań do transferu tradycyjnych materiałów filmowych do postaci cyfrowej odkryto unikatowy film dokumentalny z 1946 roku. Na siedmiominutowej projekcji możemy zobaczyć relację z wystawy "Odzież i Dom", która odbywała się w dniach od 21 do 30 września 1946 roku. Na filmie widać, jak 66 lat temu, już po II wojnie światowej wyglądały Targi, a także ulice Roosevelta i Bukowska.

Pod archiwalnym indeksem kryło się niepozorne, kartonowe pudełko z celuloidową taśmą – napis "dokument 1946" nie wyjaśniał zbyt dużo. Zły stan taśmy celuloidowej i data 1946 były tymi czynnikami które zadecydowały, że taśmę jako pierwszą skierowano do digitalizacji. Efekt przeszedł oczekiwania – 7 minut filmu z pierwszej ,powojennej wystawy MTP "Odzież i Dom" - przenosi nas w zupełnie inny świat. Na ulicach Poznania wśród niewielu samochodów, widzimy konne zaprzęgi i konny ambulans Poczty Polskiej, tłumy ludzi ubranych zgodnie z kanonami mody lat 40., wojskową orkiestrę podczas otwarcia wystawy - objaśnia Tomasz Mikszo z MTP.

Mamy możliwość obejrzenia targowych pawilonów, ulicy Bukowskiej , Roosevelta sprzed 66 lat. Ale jest także widoczne zaciekawienie i radość z pierwszej wystawy która jak to określił ówczesny Prezydent miasta Poznania Stanisław Sroka w swym przemówieniu : "jest skromnym wstępem do wielkich Międzynarodowych Targów Poznańskich, które odbędą się z końcem kwietnia przyszłego roku (1947) i których zadaniem będzie wykazanie nie tylko Polsce, ale i całemu światu, czego Naród Polski dokonał, w okresie dwuletnim od chwili oswobodzenia" - dodaje Tomasz Mikszo.

Film będzie można zobaczyć osobiście podczas wycieczki po Międzynarodowych Targach Poznańskich, która odbędzie się w piątek 19 października. Zbiórka o godz. 12:00 w holu wschodnim, tzw. "akwarium" - wejście od strony Mostu Dworcowego. Wstęp wolny.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (2)

12-10-2012 23:00:23
toms
już jest gotowy następny film z XXV MTP - rok 1956 - kolorowy 52 minuty - fragmenty będą prezentowane na wycieczce w dniu 19 października - zapraszamy :) no i portal Łazarz ..... zaraz po wycieczce jako pierwszy otrzyma fragmenty filmu z 1956 :) pozdrawiam Łazarz
12-10-2012 15:05:06
Hania
Bardzo interesujace, lubie starocie zwlaszcza nasze poznanskie. A jakie piekny plakat wisi oprawiony na scianie przy szafkach, rarytas ! Ciekawa jestem kiedy beda te rolki filmow udostepnione w wersji digital dla nas do obejrzenia ?
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: