Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Rynku Łazarskim stanie Kiosk Kultury, w którym będzie można wymienić się sztuką - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Rynku Łazarskim stanie Kiosk Kultury, w którym będzie można wymienić się sztuką
04-10-2012 13:04   Redakcja
Niejedna osoba marzyła o kiosku, w którym za towar nie obowiązuje zapłata pieniężna. W dniach od 6 do 8 października na Rynku Łazarskim to marzenie może się spełnić. W ramach V Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art specjalnie dla mieszkańców Łazarza powstanie Kiosk Kultury, w którym polska artystka Elżbieta Jabłońska zrealizuje akcję "bARTer- wymień się sztuką". bARTer, to nic innego jak bezgotówkowa wymiana, towar za towar, dzieło za dzieło.

"No Women No Art. Nie ma sztuki bez kobiet" - to motto Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet, podczas którego od już pięciu lat prezentowane są tylko artystki i ich dzieła. Podczas festiwalu "No Women No Art" prezentowane były już artystki uznane jak Sally Potter czy awangardowe jak Pippilotti Rist, a także prowokatorki jak Olek, która zaszyła centrum Poznania. Organizatorki chcą przez to pokazać, że żyją w mieście, stąd przestrzeń jest naturalnym tematem i miejscem działań.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet "No Women No Art" odbędzie się również na Łazarzu. Na Rynku Łazarskim powstanie oryginalny Kiosk Kultury, w którym obowiązuje zasada bezgotówkowej wymiany- towar za towar, dzieło za dzieło.

Uczestnicy wymiany bARTerowej uzgadniają wartość towarów lub proponowanego dzieła i dążą do tego, by w procesie wymiany bilans był zerowy. Wymiana jest jedną z wielu funkcjonujących obecnie form nabywania przedmiotów materialnych, rodzajem usług. Bywa rodzajem kontaktu międzyludzkiego. Pojawia się we wszystkich dziedzinach życia. Akcja bARTer w obrębie targowiska na poznańskim Rynku Łazarskim jest oparta na tym niezwykle popularnym akcie niezależnej i spontanicznej współpracy.

Wśród przedmiotów znajdujących się w Kiosku Kultury na poznańskim Rynku Łazarskim znajdą się dotychczasowe prace Elżbiety Jabłońskiej, a także pozostałe po nich drobiazgi. W zbiorach artystki są obecne również przedmioty, które otrzymała od publiczności w trakcie licznych wystaw. W Kiosku Kultury będzie można znaleźć: różne teksty, obiekty precyzyjnie wyselekcjonowane lub po prostu zbędne w domu właściciela. Łączy je jedno- wszystkie mają bardzo prywatny charakter. Artystka swój ogromny zbiór, ze względu na potrzebę systematyzacji nazwała „dziełem narodowym”.

Jest to kolejna w działalności artystki akcja o charakterze obdarowywania publiczności. Jedna z pierwszych tego typu akcji odbyła się w roku 1999 i miała formę jednostronną, polegającą na darowaniu przypadkowym odbiorcom „przedmiotów sztuki”. Kolejne, wzbogacone właśnie o akt wymiany, odbywały się w latach 2001-2004, później nastąpiły typowe akcje rozdawania, a w zeszłym roku powrót do idei wymiany.

Elżbieta Jabłońska, zajmuje się głównie instalacją i działaniami czasowo-przestrzennymi. Jej twórczość bywa często ironicznym komentarzem do sytuacji i statusu kobiet w Polsce. Nasycona sporą dawką humoru sztuka Elżbiety Jabłońskiej pozwala dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne i trudne do zaakceptowania w życiu społecznym. Autorka i uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Urodziła się w 1970 roku. Mieszka w Kozielcu nad Wisłą. W latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie aktualnie pracuje. W roku 2003 została laureatką pierwszej polskiej edycji konkursu Fundacji Kultury Deutsche Banku i Narodowej Galerii „Zachęta”– Spojrzenia 2003.

KIOSKI KULTURY/ ŁAZARZ – ELŻBIETA JABŁOŃSKA
„bARTer – wymień się sztuką“
6, 7, 8 października 2012, godz. 10-14, Rynek Łazarski, wstęp wolny

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.nowomen-noart.pl


Komentarze (2)

01-10-2012 19:41:00
toja
Ten kiosk już stoi tylko spłuczka zacina się. Zamienię szafę gdańską na trzy ryczki z Kochanowskiego.
29-09-2012 21:16:39
wkurzony..
bardzo się ucieszyłem,że na Rynek będzie wstęp wolny.......
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: