Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy mogą wybrać projekty, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mieszkańcy mogą wybrać projekty, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie Poznania
29-09-2012 00:53   Janusz Ludwiczak
Nie budowa krytego skateparku w Parku Kasprowicza i skrętu dla tramwajów z ulicy Towarowej w Św. Marcin, a budowa mieszkań socjalnych, droga rowerowa do Strzeszyna, ławki na Placu Wolności czy skatepark na Winiarach przeszły do II etapu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 10 października każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos na pięć z dwudziestu zgłoszonych projektów. Zagłosować będzie można także w zabytkowym autobusie, który w przyszłą sobotę pojawi się na Rynku Łazarskim i przed Areną.

Od 10 sierpnia do 7 września mieszkańcy mogli zgłaszać wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, o czym szerzej w artykule: Mieszkańcy mogą wydać 10 milionów złotych.

We wrześniu poszczególne wydziały i jednostki wskazały 57 najlepszych pomysłów, z czego Zespół Opiniujący wybrał 20 propozycji na łączną kwotę 33,2 mln zł.

Propozycji było sporo. W sumie złożono 343 wnioski i 265 pomysłów na łączną kwotę 402,5 milionów złotych. W efekcie pod głosowanie poddano 20 pomysłów na łączną kwotę 22,3 milionów złotych. Dominuje zieleń i rekreacja, są też cztery projekty w zakresie infrastruktury miejskiej i pomocy społecznej, trzy dotyczące kultury i turystyki i jeden edukacji obywatelskiej. Pozostałe wnioski będą rozpatrywane. Część z nich wchodzi do normalnej obróbki i działań miasta - mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Te projekty, które zostały złożone to jest bardzo istotny sygnał w pracach miejskich, żeby się zastanowić nad tymi pomysłami, które się pojawiały. To też pokazuje, że istnieje pewna grupa ludzi, która jest zainteresowana sprawami miasta. To dobrze, że mieszkańcy angażują się i mają swoje przemyślenia. Włożyli sporo energii i pracy by przygotować te wnioski - dodaje prezydent Ryszard Grobelny.

Od soboty do 10 października włącznie każdy mieszkaniec Poznania, figurujący w spisie wyborców do Rady Miasta i posiadający czynne prawo wyborcze będzie mógł wybrać maksymalnie 5 z 20 pomysłów, które powinny się znaleźć w projekcie Budżetu Miasta na 2013 rok.

Głosować można poprzez wysłanie wypełnionej karty do głosowania wraz z podaniem imienia, nazwiska oraz numeru pesel na adres e-mail:budzet2013@um.poznan.pl.

Można również wrzucić wypełnioną kartę do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu tożsamości oraz wpisaniu na karcie do głosowania imienia, nazwiska oraz numeru pesel w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta m.in. przy ul. Matejki 50.

Ponadto w przyszłą sobotę, 6 października w godz. od 10 do 14 na Rynku Łazarskim oraz przy hali Arena stanie zabytkowy autobus, w którym będzie można wybrać oddać głos.

Po zakończeniu głosowania projekty, które otrzymają największą liczbę głosów i łącznie wyczerpią pulę 10 mln zł, zostaną wpisane do projektu budżetu Poznania na 2013 rok. Następnie o ich losie zdecydują miejscy radni.

A Państwu które projekty podobają się najbardziej? Czekamy na komentarze i opinie.

OPISY PROJEKTÓW - na podstawie informacji zawartych w formularzach pomysłodawców:

 1. Dostosowanie dwóch mieszkań komunalnych dla osób niepełnosprawnych - projekt pilotażowy/ koszt: 91 000
  Głównym założeniem programu jest przekonanie, że "miasto know-how" szczyci się profesjonalizmem i skutecznością nie tylko w podejmowaniu nowych inwestycji, ale także w zapewnieniu maksymalnego komfortu życia wszystkim mieszkańcom. Ponadto projekt opiera się na założeniu, że osoby niepełnosprawne, o ile stworzy się im odpowiednie warunki mieszkaniowe i zapewni minimalne niezbędne wsparcie są w stanie prowadzić samodzielne życie.
 2. Rozbudowa Hospicjum Palium / koszt: 1 500 000
  Rozbudowa Hospicjum Palium rozpoczyna się w 2012 roku, którego inwestorem rozbudowy jest Uniwersytet Medyczny. Na przyjęcie pierwszych pacjentów na nowo powstający oddział brakuje jeszcze około 1, 5 mln zł, które byłby przeznaczone na wyposażenie. Rozbudowa będzie nadbudową nad istniejącą częścią Hospicjum, połączona tunelem z istniejącym oddziałem i windą towarowo-osobową.
 3. Ławki na placu Wolności / koszt: 5 000
  Zakup i usadowienie min. 10 szt. ławek w obrębie płyty placu Wolności. Obecnie na placu Wolności jest tylko 6 ławek, które zawsze są w użyciu. Przechodnie, turyści i mieszkańcy nie mogą skorzystać z relaksu na płycie placu Wolności. W szczególności teraz, gdy uruchomiona została fontanna widać deficyt w tej sferze.
 4. Ulice dla wszystkich - projekt weekendowego zamykania ulic dla ruchu samochodowego /koszt: 72 000
  Projekt, który ma na celu ożywienie zapomnianych i na co dzień nieuczęszczanych przez mieszkańców części miasta. Pomysł polega na zamykaniu poszczególnych odcinków ulic, zmieniając je na weekend w deptaki tętniące życiem. W przedsięwzięciu biorą udział lokalne przedsiębiorstwa oraz artyści, prowadzone są gry dla dzieci czy zajęcia jogi. Przestrzeń publiczna wcześniej wymarła i zajęta przez samochody, staje się miejscem, w którym warto spędzić czas wolny.
 5. Muzeum Enigmy w Poznaniu - stała ekspozycja w CK Zamek / koszt: 500 000
  Miasto nie promuje w należyty sposób swojego największego sukcesu w historii, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jakim było złamanie kodów maszyny szyfrującej ENIGMA. To rzecz, z której z całą pewnością możemy być dumni, którą można promować za granicą, bo zostanie ona zrozumiana przez w obcokrajowców. Muzeum miałoby mieścić się w CK Zamek w ciemnej piwnicy, z małymi okienkami, wnętrze musi być ciemne, tajemnicze, trudno dostępne, bo taka jest właśnie kryptologia, szpiegostwo, walka wywiadów i tak wyglądała praca kryptologów, którzy łamali szyfry w Zamku.
 6. "Żeby inne miasta zieleniały z zazdrości" - projekt partnerstwa na rzecz nowych nasadzeń w centrum miasta / koszt: 300 000
  Projekt wzorowany jest na akcji realizowanej w Nowym Jorku, której celem jest posadzenie miliona drzew w pięciu dzielnicach Nowego Jorku w ciągu dekady. Kierując się nowojorskim przykładem, założony cel projektu miałby zostać zrealizowany na drodze szeroko zakrojonej akcji, w której uczestniczyłoby miasto, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Zyskiem dla miasta byłaby większa liczba posadzonych drzew (dzięki pozyskanym środkom prywatnym). Zyskiem dla przedsiębiorców byłaby korzyść płynąca z reklamy wynikającej z udział w szczytnej akcji. W akcję mógłby się włączyć każdy mieszkaniec, dostając możliwość zasadzenia własnego drzewa.
 7. Ścieżki biegowe i nordic walking dla mieszkańców Poznania (tereny wokół Jeziora Maltańskiego, Łęgi Dębińskie, Cytadela, koryto Warty (zachodnie), koryto Warty (wschodnie) / koszt: 2 400 000
  Projekt zakłada wytyczenie ścieżek biegowych oraz w koniecznych miejscach stworzenia przyjaznej biegaczom oraz uprawiającym nordic walking nawierzchni opartej na technologii nieasfaltowej, korzystnej dla stawów. Nowe ścieżki mają za zadanie chronić przed mikrourazami, nie obciążać stawów oraz zachęcać do uprawiania sportu. Jednym z licznych przykładów takich realizacji w Europie Zachodniej jest słynna ścieżka biegowa na wyspie św. Małgorzaty w Budapeszcie.
 8. Budowa skateparku na Winiarach / koszt: 371 000
  Projekt zakłada wybudowanie skateparku z urządzeniami przeznaczonymi dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach o wymiarach około 45m długości i 15m szerokości, ze specjalną cichą nawierzchnią. Wykonanie chodników i oświetlenie oraz nasadzenie drzew.
 9. Rodzinny plac zabaw na Malcie / koszt: 1 870 000
  Promocja aktywności fizycznej, integracja międzypokoleniowa, integracja osób niepełnosprawnych oraz edukacja ekologiczna mieszkańców Poznania. Aktywne wykorzystanie urządzeń zabawowych zarówno przez dzieci jak i rodziców i dziadków pozwoli na realną integrację rodziny oraz wyzwoli ducha zdrowej rywalizacji, co będzie kolejnym celem projektu. Poza tym w miejscu planowanej inwestycji pojawią się urządzenia oraz informację zwracające uwagę na wagę problemów ekologii we współczesnych miastach.
 10. Wartostrada - poznański ciąg pieszo-rowerowy nad Wartą / koszt: 1 730 000
  Wykorzystanie budowli przeciwpowodziowych oraz przestrzeni w międzywału rzeki Warty, bezkolizyjność przejazdu w stosunku do ruchu drogowego, bliskość rzeki, umożliwnienie odkrywania dla szerszego społeczeństwa terenów dotychczas mało znanych, odciążenie rekreacyjne Malty, połączenie z obecnymi terenami rekreacyjnymi oraz relatywnie niskie budowy koszty poszczególnych odcinków.
 11. Poznań - NaprawmyTo! - monitorowanie stanu przestrzeni publicznej na platformie internetowej / koszt: 200 000
  Projekt ma wykorzystywać portal poznan.naprawmyto.pl, przy współpracy niektórych instytucji miejskich. Dzięki portalowi mieszkańcy Poznania będą mieli do dyspozycji, uniwersalne narzędzie do monitorowania przestrzeni publicznej, natomiast instytucje administrujące przestrzenią publiczną, zyskają niezwykle precyzyjne źródło informacji na temat obecnych w mieście usterek. Wykorzystanie portalu poznan.naprawmyto.pl umożliwia uzupełnienie istniejących środków wymiany informacji, pomiędzy władzami miasta oraz mieszkańcami na sprawdzonych już podczas pilotażu zasadach.
 12. "Tu się wszystko zaczęło" - ekspozycja i prezentacja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu / koszt: 5 000 000
  Główne działania to: zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy w bezpośrednim sąsiedztwie i w powiązaniu z kościołem Panny Marii in Summo. Remont i konserwacja kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. Ostrów Tumski jest miejscem o szczególnym znaczeniu nie tylko dla Poznania, ale i dla całego kraju. To kolebka państwowości polskiej o randze nieustępującej znaczenia Wawelu.
 13. Masowy spływ kajakowy nad Wartą / koszt: 9 900
  Kajakowa Masa Krytyczna jest jednodniowym spływem kajakowym. Pozytywny odbiór uczestników dwóch poprzednich edycji (w 2008 i 2012 roku) zachęca do zorganizowania imprezy w przyszłym roku. Dzięki pomocy z budżetu obywatelskiego moglibyśmy nie tylko zwiększyć liczbę dostępnych miejsc, ale również obniżyć cenę. Po dopłynięciu do mety spływu w centrum Poznania na uczestników czekają dodatkowe atrakcje - ciepły posiłek regeneracyjny, konkursy z nagrodami, piknik.
 14. Utworzenie parku ze ścieżką rekreacyjno-dydaktyczną po forcie IVa i lewobrzeżnej części użytku ekologicznego Wilczy Młyn / koszt: 249 700
  Ścieżka dydaktyczna przebiegająca w zamyśle w rejonie fortu IVa, uzupełnia ofertę edukacyjną skansenu fortyfikacyjnego. Treść tablic informacyjnych prezentuje walory historyczno-przyrodnicze obwałowań i kazamat warowni oraz pobliskiego starorzecza. Z pewnością byłby to dodatkowy ciekawy punkt na trasie wędrówek pieszych i rowerowych, z północy do centrum miasta. Dzięki temu powstanie nowa przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna dla mieszkańców miasta Poznania oraz odwiedzających Poznań turystów.
 15. Ścieżka zdrowia w Lasku Marcelińskim - bezpieczne bieganie bliżej natury / koszt: 1 905 000
  Projekt zakłada oznakowanie dwóch ścieżek zdrowia dla osób biegających, jeżdżących na rowerach, a także osób, które spacerują po Lasku Marcelińskim. W projekcie uwzględniono trasę dla początkujących - ok. 3, 5km; trasę dla średniozaawansowanych - 4, 8km; trasa dla zaawansowanych to pokonanie dwóch kolejnych tras biegowych. W ramach projektu, konieczne jest oświetlenie ścieżek lasku Marcelińskiego w godzinach porannych i wieczornych. Dodatkowo zaplanowano urządzenia/place do ćwiczeń na świeżym powietrzu do tzw. Crossfitu, które każdy może wykonywać.
 16. Stworzenie wysokiej, jakości szaletów w centralnych punktach miasta / koszt: 109 000
  Powtarzalny element wyposażenia ulicy wpisany w jej układ urbanistyczno-architektoniczny o ewentualnie różnorodnej kolorystyce i możliwości powtarzania w różnej lokalizacji; ogólnodostępny; obiekt całoroczny, ogrzewany, płatny i samoobsługowy; pełniący rolę nośnika informacji miejskiej, turystycznej i kulturalnej; przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 17. Ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych / koszt: 2 500 000
  Projekt obejmuje utworzenie i prowadzenie ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Jest to rodzaj hotelu czy całodobowego ośrodka, w którym można na jakiś określony czas - np. max 1 miesiąca umieścić osobę niepełnosprawną, zapewniając jej fachową opiekę, dostosowaną do stopnia i rodzaju jej niepełnosprawności. Ośrodek oferowałby opiekę w sytuacjach nagłych (np. pobyt opiekuna w szpitalu) jak i planowych (np. wyjazd rodziny na wakacje z pozostałymi dziećmi).
 18. Droga rowerowa od ulicy Juraszów poprzez ul. Strzeszyńską, Biskupińską, Krajanecką do Strzeszyna / koszt: 3 000 000
  Polepszenie komunikacji mieszkańców Strzeszyna. Kontynuacja ścieżki rowerowej, zwiększenie ilości dróg rowerowych w mieście, ekologiczne przemieszczanie się mieszkańców do szkoły, pracy.
 19. Odbudowa Ośrodka Harcerskiego Hufca Poznań nad Maltą / koszt: 950 000
  W nowoczesnym pawilonie będzie świetlica środowiskowa dla kilkudziesięciu dzieci i dorosłych, harcówka dla harcerzy, zuchów, seniorów i instruktorów, pomieszczenia dla wychowawców i instruktorów harcerskich, orkiestry i zespołu śpiewaczego z odpowiednim zapleczem sanitarnym, magazynowym i technicznym. Pawilon i otoczenie będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wokół pawilonu będą zagospodarowane miejsca na organizowanie zbiórek, apeli, ognisk, oraz boisko do kosza i siatkówki i miejsce biwakowe na rozbicie kilku namiotów dla grup harcerskich i skautowych. Ponadto w ośrodku planuje się stworzenie biblioteki oraz muzeum harcerstwa wielkopolskiego z uwzględnieniem Poznania.
 20. Budowa mieszkań socjalnych / koszt: 10 000 000
  Projekt ma polegać na budowie/ kupnie lokali socjalnych dla osób uprawnionych, stanowiących budynki w rozumieniu prawa budowlanego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: