Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na terenie Szpitala Św. Rodziny znajdują się szczątki ofiar terroru komunistycznego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na terenie Szpitala Św. Rodziny znajdują się szczątki ofiar terroru komunistycznego?
28-09-2012 01:34   Janusz Ludwiczak
W czwartek na terenie byłego Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który znajdował się przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili badania georadarem, w celu poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956.

W miejscu, gdzie obecnie mieści się szpital ginekologiczno-położniczy Św. Rodziny w latach 40. i 50. XX wieku znajdował się Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W latach 1945-1947 w ogrodzie pod murem przy ulicy Bogusławskiego, tzw. "ścianą śmierci" rozstrzeliwano więźniów, a zwłoki zakopywano na miejscu. Na pierwsze szczątki ofiar natrafiono w 1955 roku, a w latach 1960-1961 podczas prowadzenia prac przy budowie pralni szpitalnej odkryto mogiły zbiorowe.

Dzięki staraniom Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska w 1991 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne. W sumie odnaleziono 28 szkieletów oraz 40 czaszek.

W czwartek pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili badania georadarem, w celu przeszukania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Georadarem przeszukaliśmy teren dziedzińca byłej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Poznaniu. W tym miejscu mogą znajdować się szczątki ludzkie z lat 40. w czasie kiedy dokonywano tutaj mordów. Jakie będą wyniki będziemy mogli powiedzieć za jakiś czas. W zależności od efektów naszych prac podejmiemy decyzje co do dalszych ewentualnych prac ekshumacyjnych - powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-56 i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Georadar jest urządzeniem, które pokazuje miejsca, gdzie doszło do naruszenia struktury i układu wartstw ziemi. Jeżeli kiedykolwiek w miejscu, gdzie będzie pracował georadar ta struktura będzie naruszona lub obszar był przekopany to my te miejsca będziemy mogli wskazać i w oparciu o wyniki w przyszłości będziemy mogli ustalić czy był tu kiedyś grób - dodaje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Na samym początku miejsce to powstało jako klasztor. Kiedy wybuchła II wojna światowa Niemcy zrobili tutaj szkołę muzyczną "Gau-Musikschule". Później powstała tutaj siedziba UB, najpierw wojewódzkiego, potem miejskiego - objaśnia dr Aleksandra Kuligowska z poznańskiego oddziału IPN.

We wrześniu 2008 roku na murze, przy bramie Szpitala Św.Rodziny z udziałem m.in. byłych więźniów, którym udało się przeżyć i wydostać z miejsca kaźni odsłonięto tablicę pamiątkową.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte

31

mar

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał Konkursu Piosenki Przedszkolnej dla dzieci od 3 do 6 latODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowy Wieczór Integracyjny przygotowany przez wolontariuszy CIM HoryzontyODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: