Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pomnik Krzysztofa Komedy znów stoi przed Uniwersytetem Medycznym - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pomnik Krzysztofa Komedy znów stoi przed Uniwersytetem Medycznym
28-09-2012 01:10   Janusz Ludwiczak
Z Gdańska został przywieziony pomnik Krzysztofa Komedy. Rzeźba wybitnego pianisty i kompozytora stanęła w środę przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym i Biblioteką Główną Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej.

Przypomnijmy. W nocy z 17 na 18 marca nieznani sprawcy zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy, który znajdował się przed Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego. Policji wciąż nie udało się znaleźć sprawców zdarzenia, którym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W maju pomnik Krzysztofa Komedy został przewieziony do Gdańska, gdzie przez cztery miesiące był naprawiany w pracowni autora pomnika Adama Dawczka Dębickiego.

Rzeźba wybitnego pianisty i kompozytora stanęła przed budynkiem Centrum Kongresowo-Dydaktycznego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej i będzie objęta monitoringiem. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tysięcy złotych.

Pomnik Krzysztofa Komedy został odsłonięty w listopadzie 2010 roku z okazji 90-lecia Uniwersytetu Medycznego. Wybitny kompozytor filmowy i pianista jazzowy był absolwentem tej uczelni.

Krzysztof Komeda (Krzysztof Trzciński) urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu. Był kompozytorem, pianistą jazzowym, twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Napisał muzykę do 65 filmów, w tym m.in. do "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. Komeda zmarł 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie.


Komentarze (1)

28-09-2012 22:32:11
Hania
Oby pomnik stal nienaruszony jaknajdluzej ! Krzysztof Komeda odszedl od nas w tragicznych okolicznosciach kiedy to wracajac z Markiem Hlasko w Los Angeles z party /gdzie wypili alkohol/ wyglupiali sie po drodze i Hlasko popchnal Komede a ten nieszczesliwie upadl, staczajac sie ze skarpy, co spowodowalo krwiaka mozgu. Po przewiezieniu do Polski zmarl. Wielki talent. Niech to bedzie ostrzezeniem dla tych szuszwoli, ktorzy zrujnowali pomnik Komedy, ze wyglupy po zabawach i przyjeciach nigdy nie wychodza z pozytkiem dla nikogo a moga doprowadzic do tragedii, nie wspominajac strat materialnych, za ktore moim zdaniem powinni zostac obciazeni sprawcy dewastacji pomnika jesli sie kiedys odkryje kto to zrobil.
Aktualności
Niezapominajka
19

wrz

do 20-09-2020
Palmiarnia Park Wilsona
"Weekend dla Ziemi"
- warsztaty edukacyjne, wystawy, konkursy, gra terenowa z "Odkrywcą-Zdobywcą"

20

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji 100-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu

11:00
ul. Dmowskiego - skwer między "deską" a Przedszkolem 44
"Sprzątamy Łazarz"

21

wrz

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

22

wrz

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Prawo spadkowe" - spotkanie z prawnikiem
- obowiązują zapisy w sekretariacie Klubu "Krąg" lub telefonicznie: 61 64 74 288

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: