Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Targach powstała Sala Ziemi, która pomieści 2 tysiące widzów - będą koncerty, kongresy i... kino - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Targach powstała Sala Ziemi, która pomieści 2 tysiące widzów - będą koncerty, kongresy i... kino
28-09-2012 00:36   Janusz Ludwiczak
Zakończyła się budowa największej w Polsce sali widowiskowo-koncertowej, która może pomieścić blisko 2 tysiące osób. Sala Ziemi ma być miejscem nie tylko do organizacji kongresów, konferencji i targów, ale również obiektem, w których będą odbywać się koncerty, walki bokserskie i pokazy filmowe.

O nowej inwestycji Międzynarodowych Targów Poznańskich pisaliśmy już w środę, w artykule: Na Targach prawie jak w star trek-u. W czwartek Sala Ziemii została zaprezentowana dziennikarzom.

By Sala Ziemi mogła powstać trzeba było podnieść konstrukcję dachu. Po usunięciu 5 tysięcy metrów kwadratowych starej połaci dachu zamontowano siedem szerokich na 48 metrów i ważących blisko 200 ton łącznie stalowych dźwigarów, do których podwieszono przykrycie dachu. Zwiększenie wysokości obiektu, który urósł o blisko 4 metry, umożliwiło montaż teleskopowych trybun, na których w układzie amfiteatralnym może zasiąść ponad 1,5 tys. widzów. Dzięki podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji ma 11 metrów wysokości. Sala Ziemi wyposażona została również w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m kw.

Otwarcie obiektu planujemy 15 grudnia. Planujemy koncert muzyki soul, w wykonaniu gwiazdy, której jeszcze nie zdradzę. Sala przeszła już pierwszy test. W ubiegłym tygodniu odbył się kongres kardiologów, a za chwilę rozpocznie się kongres endokrynologów - mówi Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Za rok w Sali Ziemia odbędzie się inauguracja roku akademickiego wszystkich poznańskich uczelni. Najwyższy poziom pawilonu 3 ma być zamieniany również w kino.

Zdradzę już, że w przyszłym roku odbędzie się połączone otwarcie lat akademickich we wszystkich uczelniach Poznania. Za rok odbędzie się tutaj poznańska inauguracja roku akademickiego 2013/2014. Będą odbywały się tutaj również pokazy filmowe. Mamy nadzieję, że będą odbywać się tutaj również kongresy z udziałem polityków. Swoje debaty z udziałem kilku znaczących polityków światowych chciałby przeprowadzić prezydent Aleksander Kwaśniewski - dodaje Andrzej Byrt, prezes MTP.

W planach jest jeszcze budowa specjalnego łącznika pomiędzy "czteropakiem", czyli kompleksem pawilonów 7, 7a, 8 i 8a a centrum kongresowym.

Jak wejdziemy do Holu Wschodniego to już możemy praktycznie do czteropaku dojść suchą stopą. Brakuje nam połączenia czteropaku z pawilonem 15. Chcemy, by ta infrastruktura, którą oddajemy do użytku była również wykorzystywana na potrzeby organizowanych targów. Ten rękaw jest niezbędny. Być może powstanie on w przyszłym roku - przekonuje Waldemar Kujawiak, dyrektor ds. logistyki MTP.

A dlaczego nowa sala widowiskowo-kongresowa nosi nazwę Sala Ziemia?

Po długiej debacie uznaliśmy, że nazwa powinna nawiązywać do wartości, które przekazujemy. Co roku odbywają się u nas targi ekologiczne Poleko, w 2008 roku odbyła się u nas konferencja klimatyczna COP14. Od jakiegoś czasu wszystko co robimy na Targach powinno być przyjazne w otoczeniu, w którym żyjemy. Żyjemy na ziemi, to jest taki statek żeglujący przez kosmos. Z kosmosu ziemię widać jako błękitną planetę. ¾ ziemi pokrywa ten kolor - wyjaśnia Andrzej Byrt, szef Targów.

Przebudowa pawilonu nr 15 - Poznań Congress Center kosztowała w sumie 90 mln zł, z czego połowa środków pokryła budowę Sali Ziemi. Inwestycja została sfinansowana wyłącznie ze środków własnych MTP. Targi nie ubiegały się o kredyt i dotację unijną.

Na targach obowiązuje pewna filozofia, że jak wydawać pieniądze, to trzeba każdą złotówkę dwukrotnie obracać i tak, aby przynosiła ona jeszcze korzyści - podsumowuje Andrzej Byrt.

Podstawowe parametry Sali Ziemi:
Powierzchnia: 1940 m2
Długość: 55 m
Szerokość: 35 m
Powierzchnia foyer: 2250 m2

Aranżacje Sali Ziemi:

 • Układ amfiteatralny i płaski - 1940 osób
  700 miejsc na trybunie i 1000 – 1240 krzeseł na podłodze (w zależności od rodzaju krzeseł)
 • Układ centralny – 1750 osób
  1400 miejsc na dwóch trybunach oraz 350 krzeseł na podłodze
 • Sala podzielona na dwie części:
  o Mniejsza – 600 miejsc na trybunach
  o Większa – 700 miejsc na trybunach i 350 krzeseł na podłodze

Technologia High-Tech:

 • Ekran multimedialny o powierzchni 120 m2
 • 3 projektory emitujące jednocześnie obraz w jakości Full HD
 • Nagłośnienie konferencyjne i kinowe marki Bose
 • Oświetlenie sceniczne
 • System informacji multimedialnej opartej na sieci monitorów NEC
 • 60 przewodowych i bezprzewodowych mikrofonów Sennheiser
 • 48 wciągarek estradowych o nośności 250 i 500 kg
 • 12 kabin do tłumaczeń symultanicznych
 • 10 kamer podglądowych
 • 2 reżyserki

Generalny projektant obiektu: Studio ADS
Główny projektant architekt: Piotr Barełkowski
Generalny wykonawca inwestycji: HOCHTIEF Polska Oddział w Poznaniu


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat
- akcja twórcza z książką "Najlepsza zupa na świecie" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom

21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Polska" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18:30
Łazarz
18. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

22

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zdobycze technologiczne w epoce koronawirusa"-wykład geriatry, prof.dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej - Tobis. Wykład w ramach projektu "Precz z depresją"współfinansowanego z budżetu Miasta Po

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: