Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzeum Introligatorstwa na Dzień Książki {wideo} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzeum Introligatorstwa na Dzień Książki {wideo}
09-05-2008 02:33   Janusz Ludwiczak
Z okazji Światowego Dnia Książki poznaniacy licznie odwiedzili Muzeum Introligatorstwa przy ulicy Matejki 53. Wycieczki zorganizował Oddział Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

W sobotę 26 kwietnia poznaniacy zwiedzieli Muzeum Introligatorstwa, które mieści się w Antykwariacie "Rosa" przy ulicy Matejki 53.
Była to niespotykana okazja do obejrzenia wyjątkowej w skali kraju wystawy rzemiosła introligatorskiego, książek w unikatowych oprawach artystycznych, kolekcji maszyn i urządzeń oraz wysłuchania z ust twórcy wystawy niezwykłych ciekawostek o rzemiośle introligatorskim.

W ciężkich czasach dla książki, kiedy spada czytelnictwo i kolekcjonerstwo książek prawie całkowicie zamiera rzemiosło introligatorskie. Pan Leonard Rosadziński postanowił zatem założyć Muzeum Introligatorstwa.

Pomysłodawca Muzeum Introligarstwa, które można już od roku zwiedzać zgromadził w placówce większość swoich zbiorów z ponad 26 lat. Część zbiorów pochodzi od mistrza introligatorskiego p.Jerzego Strzedzińskiego, który udostępnił sporo przedmiotów introligatorskich oraz pomógł w odnalezieniu potomków dawnych mistrzów introligatorskich. Z biegiem lat kolekcja maszyn, urządzeń i narzędzi zaczęła rosnąć i wtedy postanowiono utworzyć stałą wystawę.

Ważnym elementem ekspozycji jest fragment księgozbioru zbieranego przez 40 lat, przedstawiający książki w artystycznych i stylowych oprawach powstałych między XVI wiekiem, a czasami współczesnymi. W Muzeum Introligatorstwa było można zobaczyć także złociarkę introligatorską ogrzewaną z 1870 roku służącą do wytłaczania napisów na okładkach, a także specjalną drewnianą prasę oraz okrągły nóż do ręcznego cięcia bloku książki.

Wycieczkę z okazji Światowego Dnia Książki przeprowadził Oddział Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania. Kolejna taka okazja nadarzy się dość szybko. Z okazji XIX Dni Łazarza już dziś zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Introligatorstwa. O szczegółach poinformujemy niebawem.


Fot: Janusz Ludwiczak

Zobacz wideo

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: