Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Potockiej jeździ autobus, a po prawie dziesięciu latach przerwy "jedenastka" powróciła na Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Potockiej jeździ autobus, a po prawie dziesięciu latach przerwy "jedenastka" powróciła na Łazarz
06-09-2012 01:14   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku główną łazarską ulicą znów jeżdżą bimby. Na Łazarz nie dojeżdża "piątka" i "ósemka", a ulicami Dmowskiego i Potockiej kursują autobusy "T5". Można też dojechać bezpośrednio tramwajem na zakupy do Ikei czy centrum handlowego M1. Równocześnie zlikwidowany zostanie autobus pospieszny "A", a w zamian uruchomiona zostanie zwykła linia autobusowa nr 45. Po prawie dziesięciu latach na Łazarz wróciła też "jedenastka", która ulicą Głogowską jeździła nieprzerwanie od 1942 roku.

Jeżdżą częściej

Od poniedziałku przywrócony został zasadniczy (zimowy) rozkład jazdy. Oznacza to, że w dni robocze w godzinach szczytu (między 6:30 a 9:00 oraz od 13:00 do 19:00) tramwaje zamiast co kwadrans jeżdżą co 10 minut. Pomiędzy 9 a 13 bimby na przystankach pojawiają się co 12 minut, a po godz. 19 oraz w soboty i święta (od godz. 10) co 20 minut. Autobusy linii nr 63, 64, 69, 82 i 93 w dni robocze również jeżdżą częściej - w godzinach szczytu co 12 minut (w wakacje było to co kwadrans).

W niedzielne i świąteczne poranki, do godz. 10 tramwaje wszystkich linii nadal będą jeździć co pół godziny. Równocześnie po wakacyjnej przerwie na swoją trasę powróciła "osiemnastka", ale już w nieco zmienionej trasie (ze Starołęki przez Hetmańską, Głogowską, Królowej Jadwigi, Rondo Rataje i trasę Kórnicką na Franowo).


Z Łazarza tramwajem na zakupy. 45 zastąpił A

Od 3 września można bezpośrednio dojechać tramwajem na zakupy do Ikei i M1. Na Franowo dojeżdża "jedynka" (z Węgorka przez Grunwaldzką, Rondo Jeziorańskiego, Reymonta, Hetmańską, Żegrze i Chartowo) oraz "osiemnastka" (ze Starołęki przez Hetmańską, Głogowską, Most Dworcowy, Królowej Jadwigi, Rondo Rataje i Jana Pawła II).

Równocześnie ZTM zlikwidował pospieszny autobus "A". Jego funkcjonowanie przejęły dwie linie autobusowe - nr 45 na Grunwaldzie (z Ronda Kaponiera przez Bukowską, Grochowską, Marcelińską, Bułgarską i Jugosłowiańską) oraz nr 97 na Ratajach (z dworca przy rondzie Rataje do szpitala na os. Rusa).


Do Centrum naokoło. Na Łazarz nie dojeżdżają już tramwaje linii 5 i 8

ZTM postanowił "piątkę" skierować na trasę PeSTki (co spowodowało zdublowanie z linią nr 16 od os. Sobieskiego do os. Lecha), a "ósemkę" skrócić do Ogrodów. W zamian ulicą Głogowską jeździ "jedenastka".

W niedzielę zakończyło się podłączanie PeSTki do istniejącej trasy tramwajowej na Głogowskiej. Po głównej łazarskiej ulicy znów jeżdżą bimby (linii nr 11, 14 i 18). Jednak ze względu na przebudowę Kaponiery do centrum będziemy jeździć albo przez Rondo Jeziorańskiego i Jeżyce (linia nr 14) albo przez Strzelecką (linia nr 11).


Tramwajem znów z Łazarza do Browaru i na deptak. Naprzeciwko Targów powstał przystanek - ale tylko w kierunku Hetmańskiej

Z Łazarza znowu możemy bezpośrednio dojechać tramwajem na dworzec PKS, Półwiejską i do Starego Browaru. Z Głogowskiej na Most Dworcowy i dalej ulicami Matyi i Królowej Jadwigi jeżdżą "jedenastka" i "osiemnastka" - odpowiednio na Sołacz i Winiary oraz na Rataje i Franowo.

Na ulicy Głogowskiej, na przeciwko Centrum Targowego MTP utworzony został dla tramwajów linii nr 11, 14 i 18 tymczasowy przystanek "Most Dworcowy", ale tylko w kierunku Hetmańskiej. W stronę przeciwną pasażerowie powinni dokonać przesiadki na przystanku "Dworzec Zachodni" i podejść kawałek pieszo.


Ulicą Dmowskiego i Potockiej jeździ autobus. Przy "Kręgu" powstał przystanek

W związku z powrotem tramwajów na Głogowską zmieniła się trasa zastępczej linii autobusowej T5, która z dworca na Górczynie jeździ teraz ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Głogowską, Hetmańską, Dmowskiego, Potockiej i Głogowską do przystanku końcowego "Górczyn Dworzec". Z dworca na Górczynie autobusy "za tramwaj" linii nr T5 odjeżdżają z peronu 5 (stanowisko linii nr 82).

"T5" zatrzymuje się tak jak do tej pory na tymczasowym przystanku przy zajezdni tramwajowej na ul. Głogowskiej, a także na dwóch dodatkowych przystankach "Głogowska/Hetmańska" na ul. Głogowskiej przed skrzyżowaniem z ul. Hetmańską oraz "Potockiej", na ulicy Dmowskiego przed skrzyżowaniem z ulicą Klaudyny Potockiej. Kolejny przystanek znajduje się na ulicy Głogowskiej, przed skrzyżowaniem z ul. Hetmańską (przystanek tramwajowy).

Równocześnie zawieszony został przystanek tramwajowy na ulicy Hetmańskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Kasprzaka.


"Jedenastka" po niespełna 10 latach powróciła na Łazarz

Po raz ostatni tramwaje linii nr 11 ulicą Głogowską jeździły 28 lutego 2003 roku. Następnego dnia zastąpiła ją "osiemnastka", która z Ogrodów przez Dąbrowskiego, Roosevelta, Głogowską i Hetmańską dojeżdżała na Starołękę.

Okazuje się, że "jedenastka" po raz pierwszy na Łazarz dojechała w 1929 roku. Ze Starego Rynku kursowała do Błoni Grunwaldzkich, czyli skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Przybyszewskiego. 1 czerwca 1942 roku została skierowana z Winiar przez al. Wielkopolską, Kaponierę i Głogowską do przystanku końcowego "Palacza" (później określaną jako Pęcław).

W latach 1956 - 1965 eksploatowane było torowisko w ciągu ulicy Sczanieckiej, do "trójkąta" na Bogusławskiego. Do Sczanieckiej dojeżdżały tramwaje linii nr 14 i oczywiście nr 11. Później "jedenastka" jeździła z Winiar na Górczyn, a od lat 80. XX wieku z Piątkowskiej na Górczyn i tak było nieprzerwanie do maja 1997 roku. "Jedenastka" miała wtedy trasę liczącą 8,6 km.

1 maja 1997 roku rozpoczęła się przebudowa ulicy Głogowskiej (na odcinku od Hetmańskiej do Ściegiennego). Tramwaje linii nr 11 zostały skrócone do przystanku "Głogowska/Hetmańska" (z Piątkowskiej jeździły przez Rondo Kaponiera, Głogowską, Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką z powrotem na Piątkowską. Podobne "kółko", ale w drugą stronę pokonywała z Miłostowa na Miłostowo "ósemka"). Po otwarciu Głogowskiej i równoczesnym powrocie bimb na Górczyn "jedenastka" została wydłużona na Zawady przez Głogowską, Hetmańską, Żegrze, Chartowo i trasę Kórnicką. W 1999 roku w związku z budową nowego wiaduktu na ulicy Hetmańskiej i przebudową skrzyżowania na węźle "Traugutta" (skrzyżowanie Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r.) tramwaje linii nr 11 przez pół roku jeździły na Junikowo. We wrześniu 1999 roku "jedenastka" znów zaczęła jeździć z Piątkowskiej przez Kaponierę, Głogowską, Hetmańską i GTR na Zawady.
Ostatecznie tramwaje linii nr 11 znikają z Łazarza pod koniec lutego 2003 roku. Po niespełna 10 latach "jedenastka" znów jeździ Głogowską.


Jak dojechać z Łazarza...?:

  • do dworca PKP - tramwaje linii nr 11, 14 i 18
  • w okolice Ronda Kaponiera - tramwaje linii nr 14 oraz nr 6, 10 i 13 do przystanku "Bałtyk"
  • do Teatralki - tramwaje linii nr 11, 14 i 15
  • do dworca PKS, na deptak i do Browaru - tramwaje linii nr 11 i 18 oraz 6 i 13
  • w okolice Kupca - tramwaj linii nr 11
  • na Śródkę - tramwaje linii nr 6 i 7
  • na Franowo - tramwaje linii nr 1 i 18

ZOBACZ TAKŻE: Od poniedziałku "5" i "8" nie dojadą na Łazarz. "1" i "18" pojadą na Franowo


Komentarze (2)

19-04-2013 09:09:43
...
11 zniknęła z Łazarza 28 II 2005! A nie 2003 :) Otrzymała trasę marzenie. Teraz znowu linia skazana na zagładę
30-09-2012 14:37:49
saddd
Bez sensu skierowali piątkę na os Sobieskiego ,a 26 zawiesili. Powinii zawiesić 5 a 26 skierować z os Sobieskiego przez Zamenhofa do Starołęki ora uruchomić 19 os Sobieskiego przez most św Rocha Trasę Kórnicką GTR Hetmańska Głogowską do Mostu Dworcowego i tam zmieniała by się w 21 i jechała by przez strzelecką Fredry Dąbrowskiego Przybyszewskiego Grunwaldzką Głogowską Hetmańską Reymonta Grunwaldzką do Węgorka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: