Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Ciche" nawierzchnie obniżyły hałas nawet o 5 decybeli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Ciche" nawierzchnie obniżyły hałas nawet o 5 decybeli
30-08-2012 01:03   Janusz Ludwiczak
Dzięki "cichym" nawierzchniom hałas na niektórych ulicach, m.in. na Hetmańskiej i Reymonta obniżył się nawet o 5 dB.

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął mycie ulic z tzw. "cichą nawierzchnią". Brud, zanieczyszczenia, osady z mikroprzestrzeni nawierzchni zostaną kilkukrotnie wypłukane wodą pod ciśnieniem.

Pierwsza "cicha" nawierzchnia pojawiła się w Poznaniu, w 1999 roku na ulicy Reymonta, a już rok później ten rodzaj nawierzchni zastosowano na ulicy Hetmańskiej (od Głogowskiej do Arciszewskiego).

"Cicha" nawierzchnia jest mieszanką mineralno-asfaltową, która redukuje hałas do 5 decybeli.

"Ciche" nawierzchnie wykazują właściwości tłumiące hałas samochodowy. Jednocześnie charakteryzują się dobrą odpornością mechaniczną i parametrami przeciwpoślizgowymi, zdolnością do odprowadzania wód opadowych. Dla kierowców oznacza to zwiększenie komfortu jazdy. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne. Warto zaznaczyć, że wszystkie inwestycje drogowe wymagają spełnienia bardzo rygorystycznych norm środowiskowych, w tym tych dotyczących emisji hałasu - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Badania przeprowadzone na początku roku 2000 przez zespół Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pod kierownictwem prof. zw. dr hab. Rufina Makarewicza, potwierdziły skuteczność zastosowanej technologii. Zespół prof. R. Makarewicza zwrócił uwagę, że "cicha" nawierzchnia zastosowana na ul. Hetmańskiej absorbuje również hałas wywołany przez tramwaj na wydzielonym torowisku. Spostrzeżenia te pozwoliły na rozszerzenie stosowania masy absorbującej jako wypełnienie międzytorza i opaski przy torach tramwajowych. Przykładowe wyniki badań akustycznych przeprowadzonych na ul. Hetmańskiej wykazały, iż po zastosowaniu tego rozwiązania emisja hałasu zmniejszyła się o ok. 3 dB, zaś badania ankietowe przeprowadzone wśród mieszkańców ul. Hetmańskiej udowodniły, że zmniejszenie hałasu komunikacyjnego o 3 dB daje odczucie ograniczenia natężenia ruchu samochodowego. Ankietowani stwierdzili, że zmalała dokuczliwość hałasu - dodaje ZDM.


Komentarze (1)

30-08-2012 22:50:31
JACEK
Proponuję pilnie zmierzyć hałas po remoncie torowiska Wyspiańskiego-Reymonta. W chwili obecnej to naprawdę MASAKRA!!! F16 to pikuś w porównaniu z ŁOMOTEM przejeżdżających tramwajów po remoncie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

gru

10:00
Łazarz
"Śladami Kroniki" - wycieczka z przewodnikiem:
School of Form - Cmentarz żydowski - Budynek Magnolii - Park Wilsona - skrzyżowanie ul. Głogowskiej z ul. Berwińskiego - Rynek Łazarski - Katolicka

10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: