Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Tym chodnikiem nie interesowano się od lat" - Lesław Rachwał,dendrolog o wycince drzew na Klonowica - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Tym chodnikiem nie interesowano się od lat" - Lesław Rachwał,dendrolog o wycince drzew na Klonowica
24-08-2012 18:34   Janusz Ludwiczak
Komentarz Lesława Rachwała, dendrologa i członka Stowarzyszenia "My Poznaniacy" o planowanej wycince drzew na ulicy Klonowica.

Z jednej strony mieszkańcy (czy ZDM ?) chcieliby mieć nowy lub wyremontowany w starym zabytkowym stylu chodnik - z drugiej strony chcieliby zachować jakże cenne w tej części miasta dość stare ale stosunkowo dobrze pielęgnowane akacje (robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia) będące mimo upałów oazą pięknej zieleni.

Gatunek ten zresztą doskonale sprawdza się w warunkach miejskich. Jest tolerancyjny na zbicie gleby, zabetonowanie przestrzeni wokół pnia, tolerancyjny na działanie soli (w przeciwieństwie np. do lip), tolerancyjny na toksyczny wpływ wszelakiej maści odpadów motoryzacji w tym na metale toksyczne, niedobór wody, itd. Zastąpienie tych drzew jakimiś innymi może być wysoce problematyczne bo prawdopodobnie pod korzeniami przebiega cała pajęczyna tzw. infrastruktury podziemnej, co skutecznie może uniemożliwić posadzenie czegoś nowego. Powiedzenie: "WŁAŚCIWE DRZEWO WE WŁAŚCIWYM MIEJSCU" w tym przypadku może mieć zastosowanie.

Być może czegoś jeszcze nie wiemy - nie wiemy czy w zamian za usuwane drzewa zaproponowano w tym miejscu posadzenie nowych odpowiednich dla tego miejsca. Czy w miejsce usuwanych zaproponowano coś w zamian, a jeżeli tak to CO? Czy to COŚ nowego będzie pełniło za jakiś czas funkcje, które zostaną utracone po wycięciu obecnie istniejących ? Rację mają mieszkańcy domagając się szczegółów: co w zamian?

Problem polega także na tym, że tym chodnikiem (podobnie jak i w innych częściach miasta) nie interesowano się od dziesiątków lat i wygląda obecnie jak wygląda - nie można tamtędy przejść. Jednym słowem kwadratura koła.

Podobna sytuacja jest w innych rejonach i dzielnicach miasta. Przykładem niech będzie Sołacz (np. ulicaMazowiecka), Ostroróg i wiele, wiele innych.

W takich sytuacjach wykonuje się przede wszystkim EKSPERTYZĘ DENDROLOGICZNĄ, która ma odpowiedzieć na pytanie: jak można ratować drzewa, z możliwością jednoczesnego przeprowadzenia remontu chodnika, krawężników, nawierzchni jezdni. Jakimi metodami (a są takie), czy pozostawienie dotychczasowych drzew i umiejętnym zastosowaniu technik z zakresu pielęgnacji i chirurgii drzew nie będzie zagrażać bezpieczeństwu mienia i ludzi. Po takim swoistym konsylium nad drzewami można będzie podjąć SENSOWNĄ DECYZJĘ – wcześniej nigdy. Oczywiście do wszystkich etapów konsylium powinni być zaproszeni mieszkańcy.

Lesław Rachwał - dendrolog, Stowarzyszenie "My Poznaniacy".


Fot: Janusz Ludwiczak, Stowarzyszenie My Poznaniacy

ZOBACZ TAKŻE: Drzewa podzieliły mieszkańców ulicy Klonowica

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

12

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
"Krzysztof Markowski Prywatny zapis objawień natury rzeczy" - wernisaż wystawy

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: