Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Książkowa majówka znika na dobre - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Książkowa majówka znika na dobre
07-05-2008 02:21   Janusz Ludwiczak
W tym roku już po raz drugi nie odbyła się tradycyjna "Majówka z książką". Impreza, która co roku przyciągała tysiące osób po ponad 50 latach prawdopodobnie przeszła do historii.

ponad 50 lat co roku, w pierwsze trzy dni maja zawsze przed halą Arena odbywała się tradycyjna "Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją". Już po raz drugi z rzędu impreza nie odbyła się. Powód? Rosnące koszty i wycofanie się organizatora – Domu Książki S.A.

"Majówka z książką" przed halą Areną gromadziła corocznie około 100 tysięcy mieszkańców. Na trzy dni Park Kasprowicza zamieniał się w stoiska z książkami. Autografy podpisywali znani pisarze, a na scenie śpiewali znani piosenkarze. Oprócz tego poznaniacy mogli kupić nowości wydawnicze w niższych cenach. Na majówce nie brakowało takich gości jak ksiądz Jan Twardowski. Joanna Chmielewska, Hanna Bielicka, Eleni, Adrianny Biedrzyckiej, Krystyna Feldman, Włodzimierz Łęcki. Ostatnim największym wydarzeniem majówki była akcja "Poznań w kadrze Europy". W 2004 roku tysiące poznaniaków wraz z prezydentami miasta i wojewodą zrobiło sobie wspólne zdjęcie na znak wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wokół Areny ustawiano stoiska gastronomiczne, a dzieci, młodzież i dorośli mogli skorzystać z wesołego miasteczka, w którym nie brakowało karuzeli czy kolejki górskiej.

W tym roku z powodu braku środków finansowych "Majówka z książką" znowu nie odbyła się. Bezpośredni organizator imprezy – Dom Książki S.A. nie jest już w stanie sfinansować imprezy. Impreza była organizowana ze środków miasta, Domu Książki i przez sponsorów.

"Majówki z książką" nie było nie tylko w tym, ale w 2003 i 2007 roku. Powód był ten sam. Nieoficjalnie mówi się, że bezpośredni organizator – Dom Książki S.A. ma problemy finansowe i grozi mu likwidacja lub sprzedaż innemu podmiotowi.

Pierwsza "Majówka z książką" odbyła się 50 lat temu na Starym Rynku i z czasem przeniesioną ją pod Arenę. Ostatnia "51.Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją" odbyła się dwa lata temu.

Nie wiadomo, czy impreza kiedykolwiek powróci przed Arenę. Dom Książki wycofał się z organizacji. Zorganizowanie imprezy w przyszłych latach jest możliwe przy większym wsparciu miasta i wydawców.


Fot: archiwum

Komentarze (7)

27-06-2008 13:39:17
madzia
zgadzam sie z wami. kazdego roku przychodzilam tutaj najpierw jako dziecko, a potem z wlasnym dzieckiem. wielka szkoda. miasto powinno robic wszystko, aby zamiast glupiej majowki na placu wolnosci, na ktora przyjdzie ze sto osob zrobic majowke przed arena. jakos niebiescy dzieciom moga sie odbyc przed arena.
26-06-2008 01:29:52
lazarus
Po prostu wstyd. Zgadzam się z Hanią. To była jedna z największych majówek w Polsce. Z organizacji wycofał się Dom Książki, ponieważ go nie stać, ale czy majówki nie może zorganizować miasto Poznań, przy wparciu POSIRu, rad osiedli, sponsorów??????? Nie ma co, Poznań tu (nie) warto żyć?
25-06-2008 22:23:07
Hania
Wielka szkoda, ja pamietam Kiermasze Ksiazki, takze Parku Kasprzaka co roku chodzilysmy z Mama i moja siostra, to bylo naprawde wydarzenie. Tlumy ludzii tam sie przewijaly. Do tego po obejsciu wszystkich stoisk ksiazkowych i zakupie ksiazek Mama kupowala dla nas parowki z musztarda i bulka, do tego oranzade z saturatora /wczesniejsze lata/, pozniej byla butelkowa oranzada. Wielka szkoda, ze takie miasto jak Poznan nie potrafi zorganizowac Majowki z ksiazka. Czy tak dluga tradycja ma isc w zapomnienie ?
11-06-2008 12:27:03
Micza
Wsytd się przyznać, lecz kto dziś czyta książki;
16-05-2008 10:42:32
lazarus
PS: No chyba, że na placu Wolności - bez komentarza.
16-05-2008 10:41:20
lazarus
Nic, chyba nie pozostanie nic innego jak spędzać majówkę po za Poznaniem.
15-05-2008 09:10:52
bartek
Szkoda, po prostu szkoda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty kulinarne dla dorosłych

20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

10:00
Park Wilsona
Łazarz walczy z jesienną chandrą
- gimnastyka z elementami jogi

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: