Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Eid al-Fitr kończące Ramadan - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Muzułmanie na Biedrzyckiego obchodzili święto Eid al-Fitr kończące Ramadan
23-08-2012 01:07   Janusz Ludwiczak
Świętem Eid al-Fitr poznańscy muzułmanie, którzy mają meczet i dom modlitwy przy ul. Biedrzyckiego zakończyli Ramadan. Jest to dla nich najważniejszy okres w roku. Przez cały miesiąc wyznawcy Islamu codziennie od wschodu do zachodu słońca pościli i modlili się.

Nawet 300 wyznawców Islamu spotkało się w minioną niedzielę w Centrum Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego by obchodzić święto Eid al-Fitr kończące Ramadan.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 20 lipca. Dla muzułmanów jest najważniejszy miesiąc w roku, gdyż wtedy rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel (arab. Dżibril) ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Ramadan jest to dla nas miesiąc postu i kontaktu z Bogiem. Wspominamy Allaha, czytamy Koran i modlimy się. Myślimy o biednych ludziach, którzy są w złych sytuacjach. Ramadan jest to też okres pomocy. Każdy muzułmanin ma obowiązek złożyć jałmużnę dla biednych - mówi imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego 13.

Podczas trwania Ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmanom powyżej 10. roku życia nie było wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów, używać kosmetyków, a nawet uprawiać seksu. Post nie dotyczy jedynie osób chorych, kobiet w ciąży, będących w dalekiej podróży i ciężko pracujących.

Muzułmanów obowiązywała też jałmużna, polegająca m.in. na przekazaniu drobnej kwoty pieniężnej na cel społeczny, pomoc osobom starszym, samotnym matkom lub uchodźcom.

Ramadan zakończył się świętem Eid al-Fitr, które przypadło w niedzielę. Muzułmanie najpierw wspólnie się modlili i czytali Koran, a później złożyli sobie życzenia i obdarowywali się prezentami. Święto dziękczynienia to również czas wzajemnego pojednania, dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów.

W Poznaniu i regionie mieszka nawet 800 muzułmanów.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: