Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W godzinę "W" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W godzinę "W"
01-08-2012 09:47   Janusz Ludwiczak
Dziś 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym walczyło ponad 800 Wielkopolan. O godz. 17 zawyją syreny.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Trwało przez dwa miesiące, do 3 października. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę, zorganizowane przez Armię Krajową. Głównym celem Powstania Warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR.

Powstanie '44, bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca wojny. Walki, które miały trwać kilka dni w rzeczywistości zakończyły się po 63 dniach. Gdy wybuchło powstanie niemieckie siły zbrojne (Wehrmacht) otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Straty po stronie polskiej wyniosły: około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej przejmujących wydarzeń w historii Polski, w którym krwawą ofiarę złożyli również Wielkopolanie, walczyło ich ponad 800.

Prezydent Miasta Poznania zwrócił się z apelem o wywieszenie flag narodowych i wzięcie czynnego udziału w uroczystych obchodach oraz o minutową przerwę w ruchu 1 sierpnia o godz. 17.00. W godzinę "W" w całym mieście zawyją również "syreny".

Program uroczystości:
15:00 - Złożenie kwiatów pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów (al. Niepodległości).
15:30 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry). Po Mszy św. przemarsz ulicami Fredry i aleją Niepodległości pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
17:00 - Godzina W. Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (park H. Wieniawskiego - za Teatrem Wielkim. Przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, składanie kwiatów, inscenizacja powstańczej barykady przygotowana przez stowarzyszenie Grupa Historyczna Gustaw-Harnaś, wręczenie odznaczeń.
20:00 - Zapalenie zniczy w chwili zadumy, oddanie hołdu poległym.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: