Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tablica upamiętnia dawne kino. Podczas festiwalu Transatlantyk "Bałtyk" znów odżyje - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tablica upamiętnia dawne kino. Podczas festiwalu Transatlantyk "Bałtyk" znów odżyje
27-07-2012 00:56   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 10 lat temu, 19 lipca 2002 roku kino "Bałtyk" przeszło do historii. W środę przy zbiegu ulic Bukowskiej i Roosevelta ustawiona została tablica, która przypomina o nieistniejącym już tym kultowym kinie. Co więcej już od 15 sierpnia "Bałtyk" znów odżyje, a to dzięki festiwalowi Transatlantyk. W miejscu, gdzie znajdowało się to kino będzie można znów obejrzeć filmy.

"W latach 1928-1929 u zbiegu ulic F.D. Roosevelta i Bukowskiej wybudowano dla Towarzystwa Czytelni Ludowych budynek mieszkalno-usługowy z salą teatralną według projektu S. Pajzderskiego. 8.07.1929 r. w trakcie trwania Powszechnej Wystawy Krajowej uroczyście otwarto reprezentacyjne kino Stylowe, które mieściło aż tysiąc widzów. Od 1933 r. działało jako kino Oświatowe, a od 1945 r. pod nazwą Bałtyk. Było jednym z najpopularniejszych poznańskich kin. Od lat 60. do 90. XX wieku kino reklamował ciekawy neon z postaciami Indianina, kowboja i muzyka, autorstwa poznańskich plastyków - A. Rzyskiego i M. Skrobackiego. Ostatni seans na którym wyświetlono film p.t. "Kino Paradiso" odbył się 19.07.2002 r. Na części działki rozebranego budynku wybudowano Hotel Sheraton." - tablica o takiej treści została ustawiona w środę na ulicy Bukowskiej, przy zbiegu z Roosevelta. Tablicę w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM) zamontował Zarząd Dróg Miejskich.

Co więcej 16 sierpnia "Bałtyk" znów odżyje. W ramach festiwalu Transatlantyk w budynku Starej Drukarni, na terenie Concordia Design – poznańskiego centrum designu i kreatywności działać będzie Plenerowe Kino Bałtyk w ramach Klubu Festiwalowego.

Plenerowe Kino Bałtyk znajdować będzie dokładnie w tym samym miejscu, w którym jeszcze dziesięć lat temu znajdował się budynek kultowego kina. Bezpłatne wejściówki będzie można zdobyć za pośrednictwem strony internetowej, a o przyznaniu będzie zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Plenerowy "Bałtyk" będzie działać od 16 do 20 sierpnia. Seanse wyświetlane będą o godz. 20:30 i 22:30 na 50 ekranach, każdy w odrębnej, komfortowo zaaranżowanej przestrzeni. Organizatorzy pomyśleli też o specjalnych zabezpieczeniach w przypadku opadów deszczu.

W "Bałtyku" zobaczymy m.in. "Starsza pani znika" Alfreda Hitchcocka, "Jackpot", "Tej nocy będziesz mój", "Fix" czy "City Island".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: