Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za kilka dni tramwajem dojedziemy na Franowo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za kilka dni tramwajem dojedziemy na Franowo
12-07-2012 01:11   Janusz Ludwiczak
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w lipcu uruchomiony zostanie podziemny szybki tramwaj z os. Lecha na Franowo.

Nowa trasa tramwajowa miała pierwotnie zostać uruchomiona w maju, przed rozpoczęciem Euro 2012. Termin ten przesunięto jednak na 14 czerwca, ale nie udało się go dotrzymać. Powodem tego jest ponad 50 nieprawidłowości, jakich dopatrzyli się strażacy. Chodziło m.in. o zabezpieczenie przeciwpożarowe w 800-metrowym tunelu.

Według nieoficjalnych informacji w czwartek Straż Pożarna wyda pozytywną opinie, która pozwoli na uruchomienie trasy tramwajowej na Franowo. By tramwaj mógł dojechać do Ikea i centrum handlowego M1 potrzebna jest jeszcze kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Nie oznacza to jednak, że od razu bimbą dojedziemy na zakupy. Przez kilka dni MPK będzie szkolić motorniczych do jazdy tunelem (pełniącym rolę metra), gdyż jest to pierwszy tego typu obiekt w Poznaniu, a drugi w Polsce (po tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju od Ronda Mogilskiego pod Dworcem Głównym PKP i Galerią Krakowską do Politechniki).

Nowa trasa tramwajowa z os. Lecha na Franowo ma 2,5 kilometra długości (z czego 800-metrowy odcinek prowadzi w tunelu) i składa się z pięciu przystanków ("Os. Lecha", "Kurlandzka", "Piaśnicka Rynek", "Centrum Handlowe M1" i "Szwajcarska"). Dzięki tej inwestycji tramwajem będzie można dojechać na ratajskie osiedla Rusa i Czecha, a także do Ikei i innych centrów handlowych.

Inwestycja kosztowała 270 mln zł, z czego 108,3 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO). Wraz z budową nowej trasy tramwajowej na Franowie, powstaje nowa zajezdnia, która na 17 hektarach będzie mogła pomieścić ponad 150 pojazdów. Zajezdnia powstanie w 2013 roku, a jej budowa ma kosztować ok. 300 mln zł.


Komentarze (3)

17-07-2012 00:34:40
gemini
Nie wiem, czy ta linia będzie na stałe otwarta dla pasażerów. Ciągle przeszkody formalno-prawne, widać wyraźnie, że coś jest nie w porządku i nie dotyczy to spraw przeciwpożarowych. Może być i tak, że po krótkim okresie użytkowania trasa zostanie zamknięta i poddana przebudowie.
13-07-2012 12:03:26
autor
Ten tramwaj nie będzie szybki, przystanki są niemalże obok siebie. "Na Franowo" - owszem, ale nie będzie po co tam jechać. Pętla jest odcięta od świata (zablokowane przejście do os. Przemysława, brak autobusu, którym by można podjechać do szpitala, pracownicy browaru wysiądą przystanek wcześniej a klienci M1 dwa przystanki wcześniej). Nie wiem więc po co tam 4 wiaty, 2 perony... Duchy będą tam wsiadać. I zrobiono wszystko, by pasażerów na tej pętli pod zajezdnią nie było (upór w blokowaniu drogi łączącej bezpośrednio ul. Dymka lub Folwarczną z pętlą, co dostarczyłoby pętli mnóstwo pasażerów z autobusów podmiejskich typu 55). Pętla więc słuzyć będzie tylko MPK...
12-07-2012 20:17:46
pyra
Koniecznie powinien tam dojeżdzać N21
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: